گزارش كاروخدمت به نقل از مهر

كارگران سپر تامین اجتماعی در وصول مطالبات

كارگران سپر تامین اجتماعی در وصول مطالبات كاروخدمت: برخی شركت های پیمانكاری از پرداخت حق بیمه 4 درصد مشاغل سخت امتناع می كنند و كارگران بعد از اختتام 20 سال خدمت متوجه این تخلف می شوند؛ اما واكنش سازمان تامین اجتماعی به این تخلف مایه تعجب است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، برخی شركت های پیمانكاری از پرداخت حق بیمه ۴ درصد مشاغل سخت و زیان آور امتناع می كنند و كارگران بعد از اختتام دوره ۲۰ ساله خدمت متوجه تخلف كارفرما می شوند؛ در این مواقع سازمان تامین اجتماعی، كه بعنوان نماینده حاكمیت ودولت مكلف به پشتیبانی از حقوق كارگران است، از زیربار مسئولیت خود شانه خالی كرده و به این بهانه كه به پیمانكار دسترسی ندارد، به كارگر اعلام می كند چنانچه مایل به بازنشستگی در موعد ۲۰ سال است باید حق بیمه ۴ درصدی سهم كارفرما را خودش پرداخت كند.
در مشاغل سخت و زیان آور كارفرمایان مكلف هستند به استناد ماده ۱۴ آیین نامه اجرایی بند (۵) جز (ب) ماده واحده قانون اصلاح تبصره (۲) ماده (۷۶) قانون تأمین اجتماعی، بعد از احراز شرایط بازنشستگی بیمه شده شاغل در كارگاه وی، معادل ۴ درصد میزان مستمری برقراری بیمه شده نسبت به سنوات اشتغال وی در مشاغل سخت و زیان آور كه توسط صندوق تأمین اجتماعی محاسبه و مطالبه می شود را بطور یكجا به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت كنند.
اما خیلی از شركت های پیمانكاری و خدماتی برای نیروهای شاغل در مشاغل سخت و زیان آور خود سهم ۴ درصد حق بیمه را پرداخت نمی كنند و با عنایت به اینكه در مواقع بسیاری، كارگران امكان دارد در طول ۲۰ سال خدمت در چندین شركت پیمانكاری فعالیت كنند، ازاین رو پس از اختتام دوره خدمت، دسترسی به این شركت ها تقریباً غیر ممكن است.
این تخلف برخی كارفرمایان، در حالی است كه وزارت كار با صدور بخشنامه ای در سال ۹۲ كارفرمای اصلی را مسئول پرداخت حق بیمه ۴ درصد كرده است.


البته تأمین اجتماعی به دلایلی همچون تعطیلی كارگاه ها، ورشستگی بعضی از شركت ها و فوت كارفرمایان وصول مطالبات را از بعضی از این گونه شركت ها دشوار تلقی می كند!
یكی از مصادیق بدهی ۴ درصدی حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور مربوط كه كارخانجات تعمیرات لكوموتیو بافق در استان یزد است كه با وجود درخواست ها و پیگیری های گوناگون طی چند سال قبل با مدیران استانی و حتی علی ربیعی وزیر سابق تعاون، كار و رفاه اجتماعی و معاونان امور پارلمانی وی در مقاطع زمانی مختلف به نتیجه نرسیده است.

در همین زمینه یكی از نمایندگان كارگران مجموع كارخانجات تعمیرات لكوموتیو بافق یزد در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه متأسفانه تأمین اجتماعی كارگر را بعنوان سپر انسانی برای وصول مطالبات خود قرار داده است، اظهار داشت: به علت تخلف كارفرمایان در پرداخت سهم حق بیمه ۴ درصدی، تأمین اجتماعی در زمان بازنشستگی كارگر حدود ۷۰-۸۰ میلیون سهم كارفرما را از كارگر طلب می كند و كارگران نیز ناتوانی در پرداخت این رقم، مجبور هستند همچنان به فعالیت خود ادامه دهند و عملاً از بازنشستگی در موعد ۲۰ سال محروم می شوند.
وی با تاكید بر اینكه تأمین اجتماعی باید مطالبات خودرا از كارفرمایان وصول كند نه از كارگران، اضافه كرد: برمبنای قانون نحوه برخورد تأمین اجتماعی با كارفرمایان متخلف شركت های دولتی و خصوصی در صورت عدم پرداخت سهم ۴ درصدی حق بیمه متفاوت می باشد. در صورتیكه كارفرما، دولتی باشد تأمین اجتماعی، ۱۸ ماه بعد از احراز تخلف كارفرما می تواند نسبت به مسدود كردن حساب های شركت اقدام نماید و در مدت ۱۸ ماه، كارگر با وجود اختتام مدت فعالیت باید در كارگاه تا زمان وصول مطالبات تأمین اجتماعی كار كند.
این عضو شورای اسلامی كار در كارخانجات تعمیرات لكوموتیو بافق افزود: همین طور درباب شركت های خصوصی متخلف نیز، ۱۸ روز بعد از احراز تخلف كارفرما، تأمین اجتماعی می تواند حساب شركت را مسدود كند.
این فعال كارگری افزود: از طرف دیگر، در موارد بسیاری كارگر در طول مدت خدمت خود در تعداد زیادی شركت پیمانكاری و خدماتی فعالیت نموده كه در زمان بازنشستگی وی امكان دارد تعطیل شده باشند و عملاً دسترسی به این شركت برای پیگیری وصول سهم ۴ درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور وجود ندارد.
نماینده كارگران مدعی شد: در این شرایط تأمین اجتماعی كارگر را مسئول وصول مطالبات می داند در صورتیكه این وظیفه تأمین اجتماعی است كه مطالبات خودرا وصول كند. متأسفانه بجای پرداخت حق سنوات به كارگر، از كارگر پول سهم كارفرما را طلب می كنند.


منبع:

1398/04/05
12:52:16
5.0 / 5
2769
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید