گزارش كاروخدمت به نقل از مهر

۲میلیون بیكاركشور قبلا شاغل بوده اند، سه عامل اصلی بیكارشدن شاغلان

۲میلیون بیكاركشور قبلا شاغل بوده اند، سه عامل اصلی بیكارشدن شاغلان كاروخدمت: یك میلیون و 900 هزار نفر از جمعیت حدود 3 میلیون و 300 هزار نفری بیكاران، در گذشته شاغل بوده اند و 1 میلیون و 400 هزار بیكار نیز در جستجوی شغل اول خود هستند.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، نتایج طرح آمارگیری نیروی كار كشور نشان داده است كه از حدود ۳.۳ میلیون نفر بیكار كشور در سال ۱۳۹۷، حدود ۱.۹ میلیون نفر از بیكاران قبلا شاغل بوده اند كه مردان نزدیك به ۱.۶ میلیون نفر از این افراد را می سازند.
به عبارتی حدود یك میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از بیكاران در صورت ورود به بازار كار و پیدا كردن شغل، برای نخستن بار شاغل می شوند.
اما درباره جمعیت یك میلیون و ۹۰۰ هزار بیكاری كه در گذشته شاغل بودند، عوامل مختلفی منجر به خروج این افراد از بازار كار و به عبارتی بیكاری آنها شده كه چند عامل بیشترین تاثیر را در بیكاری شاغلان داشته است.
بر اساس این گزارش، از بین عواملی كه سبب ترك شغل و بیكاری شاغلان شده است، در ضمن پنج سال قبل سه عامل نسبت به سایر موارد نقش و تاثیر بیشتری داشته است.
در بین عوامل بیكاری شاغلان، «موقتی بودن كار» با ۲۲.۶ درصد بیشترین سهم را در بیكاری داشته است و مهمترین عامل ترك شغل شمرده می شود.
از حدود یك میلیون و ۹۰۰ هزار بیكارِ قبلا شاغل، حدود ۴۵۱ هزار و ۵۶۰ نفر به سبب موقتی بودن كار، شغل خودرا از دست داده داده اند.
همچنین «پائین بودن درآمد» با سهم ۱۶.۸ درصدی، دومین عامل بیكار شدن شاغلان در پنج سال قبل بوده است و حدود ۲۹۴ هزار و ۲۰۰ نفر ناشی از ناكافی بودن درآمد، مجبور به خروج از محل كار خود شده اند.
اما سومین عامل بیكاری «اخراج یا تعدیل نیرو» با سهمی ۱۶.۶ درصدی قرار دارد كه حدود ۲۵۳ هزار نفر به سبب آن بیكار شده اند.
نكته قابل توجه آن است كه در سال ۱۳۹۶ نیز سه عامل مذكور، عوامل اصلی ترك شغل بیكارانِ قبلاً شاغل بوده است.


منبع:

1398/05/14
14:15:02
5.0 / 5
2337
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید