گزارش كاروخدمت

مهلت وزارت تعاون به سر آمد، حذف یارانه نقدی پردرآمدها به كجا رسید؟

مهلت وزارت تعاون به سر آمد، حذف یارانه نقدی پردرآمدها به كجا رسید؟ كاروخدمت: در صورتیكه مقرر شده بود تا 19 مرداد ماه وزارت تعاون نسبت به تهیه بخشنامه چگونگی حذف یارانه نقدی پردرآمدها اقدام نماید اما بنظر می رسد هنوز خبری از این بخشنامه نیست.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، در حالی دو شب قبل یكصد و دومین مرحله از یارانه نقدی واریز شد كه سوژه حذف یارانه سه دهك بالای درآمدی، حدود یك ماه قبل از طرف هیئت دولت به دستگاه های مختلف ابلاغ گردیده بود.
بر اساس مصوبه ۱۹ تیر ماه هیئت دولت، وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی مكلف شد تا با همكاری وزارت ارتباطات و سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت كشور طی دستورالعملی كه ظرف یك ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه تهیه می كند، نسبت به شناسایی و حذف یارانه نقدی سه دهك بالای درآمدی خانوارها اقدام نماید.
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیز ۱۲ مرداد ماه در گفتگویی از تشكیل كارگروه مشتركی برای شناسایی دهك های بالای درآمدی آگاهی داده و اظهار داشته بود: برمبنای مصوبه دولت كارگروه مشتركی با مشاركت وزارت كار، سازمان برنامه و بودجه، وزارت ارتباطات و وزارت كشور با محوریت استانداران و فرمانداران تشكیل شده كه این كارگروه موظف است دهك های بالای درآمدی كه نیازی به یارانه ندارند و یارانه آنها با محوریت استانداران حذف گردیده است شناسایی كند و وجوه و منابعی كه از این طریق حاصل آید را پس انداز و در جهت محرومیت زدایی و اشتغالزایی در استان مربوطه هزینه كند.
بگفته وی بخشنامه اجرایی حذف دهك های بالای درآمدی به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه در دولت تصویب شده و بزودی ابلاغ و اجرا می شود.
۹ روز از مهلت وزارت كار برای تهیه دستورالعمل گذشت
این در حالی است كه ۹ روز از مهلت تعیین شده برای تهیه دستورالعمل و كلید زدن پروسه شناسایی و حذف یارانه بگیران پردرآمد گذشته و دوشب قبل نیز صد و دومین یارانه به حساب سرپرستان خانوار شد اما هنوز هیچ گونه اطلاع رسانی درباره این بخشنامه و نحوه و سازوكار غربالگری یارانه بگیران، صورت نگرفته است.
از سویی دیگر، با عنایت به گذشت ۵ ماه از سال جاری و رو به اتمام بودن نیمه اول سال، حذف ثروتمندان از صف دریافت یارانه نقدی باید سرعت بیشتری بگیرد برای اینكه در غیر این صورت همچون موارد دیگری كه گرفتار لفظ امروز و فردا شد، این مساله نیز در گیر و دار بخشنامه و بخشنامه، به تبعیت از ۸ سال گذشته، صرفا روی كاغذ باقی می ماند چونكه طی هشت سال قبل سه دولت دهم، یازدهم و دوازدهم با وجود دادن وعده های بسیار برای ساماندهی یارانه بگیران، اما در صد مرحله رقمی بالغ بر ۳۴۰ هزار میلیارد تومان به بیشتر از ۷۸ میلیون ایرانی شامل نیازمند و غیرنیازمند پرداخت كرده اند.
اگر سه دولت مذكور حتی بدون كاستن از حجم بودجه ۴۲ هزار میلیارد تومانی سالیانه یارانه نقدی، صرفاً ثروتمندان را از صف دریافت خارج و به همان میزان به یارانه افراد بی بضاعت و دهك های پایین درآمدی اضافه می كردند و یا آن مبلغ را صرف افزایش رفاه اجتماعی و بهبود فاكتورهای رفاهی جامعه می كردند، بطور قطع به نتایج بهتری نسبت به آنچه كه امروز شاهدش هستیم، دست می یافتند.
علاوه بر این، اجرای ناقص طرح هدفمندی یارانه ها و نادیده گرفتن سهم صنعت و تولید از درآمدهای طرح هدفمندی و متمركز شدن دولت صرفاً بر روی پرداخت یارانه نقدی، اجحاف در حق اقتصاد كشور بوده است.
موضوع مهم دیگر در لزوم كلید زدن هر چه زودتر پروسه غربالگری یارانه بگیران، نزدیك بودن انتخابات مجلس است؛ چونكه با عنایت به رای آور بودن یارانه نقدی، احتمال لابی با دولت برای به تعویق انداختن پروسه حذف ثروتمندان از طرف بهارستان نشینان قوت می گیرد؛ البته بااینكه با عنایت به تورم فزاینده و كاهش ارزش پول ملی كه طی یك سال اخیر گریبان اقتصاد ایران را گرفته است، مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان واریز ماهانه یارانه نقدی، دیگر مانند سال ۸۹ در پوشش هزینه های خانوارها موثر نیست، اما به هر حال هنوز دارای جذابیت هایی برای عموم است.


منبع:

1398/05/30
15:48:20
5.0 / 5
2030
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید