یك مقام مسئول:

۲۵ درصد مشاوران املاك در تهران تحصیلات دانشگاهی مرتبط دارند

۲۵ درصد مشاوران املاك در تهران تحصیلات دانشگاهی مرتبط دارند به گزارش كاروخدمت رئیس مركز علمی كاربردی اتحادیه مشاوران املاك از تحصیل بیشتر از ۴۵۰۰ نفر در این مركز و اشتغال ۹۰ درصد فارغ التحصیلان آن در حوزه مشاوران املاك اطلاع داد.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، محمد علی عباس زاده امروز در نشست خبری درباره فعالیت های آموزشی مشاوران املاك و همینطور اقدامات انجام شده در مركز علمی كاربردی این اتحادیه اظهار داشت: در قانون نظام صنفی مبحث آموزش به اعضای صنوف دیده شده و ازاین رو از سال ۹۰ مركز علمی كاربردی اتحادیه مشاوران املاك با مجوز دانشگاه جامع علمی كاربردی مبادرت به پذیرش دانشجو در رشته های در رابطه با مشاوران املاك همچون رشته های حقوقی و همینطور رشته املاك و مستقلات كرد كه هم اكنون بیشتر از ۹۰ درصد فارغ التحصیلان این مركز علمی كاربردی وارد بازار كار در حوزه صنف مشاوران املاك شده اند و یا قبل از این در این صنف فعال بوده اند اما با حضور در این دانشكده علمی كاربردی توانسته اند مدرك تحصیلی مرتبط دریافت نمایند.
رئیس مركز علمی كاربردی اتحادیه مشاوران املاك خاطرنشان كرد: از آغاز دهه ۸۰ اتحادیه مشاوران املاك به دنبال آن بود تا حقوقدانان در واحدهای صنفی زیرمجموعه این اتحادیه مستقر شوند حتی به كانون وكلا پیشنهاد شد هر ۱۰ واحد صنفی املاك با یك وكیل یا مشاور حقوقی مرتبط شود و ماهانه ۱۰ میلیون تومان حقوق دریافت نمایند اما وكلا این رقم را نپذیرفتند.
وی با اشاره به اینكه برای نخستین بار در ایران رشته دانشگاهی املاك و مستقلات در این مركز علمی كاربردی راه اندازی شده، خاطرنشان كرد: بیشتر از ۱۴۰۰ فارغ التحصیل رشته املاك و مستقلات در سراسر كشور در واحدهای صنفی در رابطه با حوزه املاك فعالیت می نمایند. داشتن معلومات حقوقی از جانب مشاوران املاك در اجرای عقود بیع یا اجاره به كاهش تخلفات از جانب مشاوران املاك كمك شایانی كرده است. بعنوان نمونه در سال ۹۶ یك واحد صنفی مشاور املاك در بلوار فردوس تهران در اثر سهل انگاری و نداشتن دانش حقوقی كافی، ۴۰ واحد مسكونی را در هنگام تنظیم مبایعه نامه به صورت اشتباه قولنامه كرده بود كه در نتیجه صدور سند برای مالكان این واحدها با مشكل روبرو شده بود. با پیگیری های اتحادیه مشاوران املاك علاوه بر ابطال پروانه كسب این مشاور، مشكل حقوقی پیش آمده برای مالكان ۴۰ واحد مسكونی مرتفع شد.
وی درباره میزان تحصیلات مشاوران املاك اظهار داشت: ۲ هزار عضو اتحادیه مشاور املاك استان تهران دارای مدرك لیسانس، بیشتر از ۵۰۰ نفر فوق لیسانس، ۱۰۰ نفر دكترا، ۸ نفر پزشك و تعدادی هم كارمندان دستگاه های دولتی هستند كه می توان به حضور برخی از مجریان تلویزیون در بین دارندگان پروانه كسب در حوزه مشاوره املاك اشاره نمود.
وی اظهار داشت: با این وجود متاسفانه مشكلی كه در قانون وجود دارد این است كه هر فرد با داشتن مدرك آخر راهنمایی یا سیكل می تواند پروانه مشاور املاك دریافت كند. اما به دنبال آن هستیم تا صرفاً افراد حرفه ای یا دانش آموختگان حقوق وارد این صنف شوند.
این عضو اتحادیه مشاوران املاك تصریح كرد: در تهران ۱۲ هزار عضو صنفی و در سراسر كشور ۱۴۰ هزار نفر در بخش مشاوران املاك فعالیت می نمایند و تابحال بیشتر از ۴۲۰۰ نفر توانسته اند در مركز علمی كاربردی اتحادیه مشاوران املاك تحصیل كنند.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در مورد مشاوران املاك زنجیره ای، اظهار داشت: هم اكنون در قانون چنین چیزی پیشبینی نشده و كسانی كه قصد دارند به صورت زنجیره ای در حوزه مشاوره املاك فعالیت كنند باید برای هر واحد صنفی خود یك پروانه كسب مجزا دریافت نمایند.
عباس زاده درباره حق كمیسیون مشاوره املاك اظهار داشت: مركز علمی كاربردی اتحادیه مشاوران املاك به این اتحادیه پیشنهاد داده تا حق كمیسیون برای همه قراردادها یكسان شده و در بخش بیع به یك درصد ارزش ملك و در بخش اجاره به یك دوم اجاره یك ماه افزایش یابد.

1398/06/04
14:29:04
5.0 / 5
2261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید