چرا عیدی كارگران بازنشسته كارمندی محاسبه می شود؟

چرا عیدی كارگران بازنشسته كارمندی محاسبه می شود؟ به گزارش كاروخدمت یك فعال كارگری ابراز امیدواری كرد كه با همسان سازی عیدی و پاداش بازنشستگان كارگری بخش اعظمی از هزینه های درمان و معیشت آنها جبران شود.رحمت اله پورموسی در گفتوگو با ایسنا، اظهار نمود: بر مبنای قانون مصوب ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی، حداقل دو ماه پایه حقوق و حداكثر سه ماه پایه حقوق باید بعنوان عیدی و پاداش آخر سال توسط كارفرما به كارگر پرداخت گردد اما سال های سال است كه بازنشستگان كارگری همچون كارمندان دولت عیدی می گیرند در حالیكه تا پیش از بازنشستگی عیدی آنها كارگری محاسبه می شد.

وی اضافه كرد: بر همین مبنا مدتی است طرحی را دنبال می نماییم كه بازنشستگان كارگری همچون كارگران، عیدی كارگری بگیرند. وقتی كارگری پس از ۳۰ سال كار بازنشسته شد نباید عنوان كارمند به او اطلاق شود و عیدی و پاداش آخر سالش را كارمندی حساب نماییم و این با هیچ منطقی سازگار نیست.

پورموسی درباره تامین منابع طرح و محدودیت های مالی موجود، اظهار داشت: معتقدیم پول همسان سازی حقوق و عیدی بازنشستگان هست و اگر دولت بدهی ۲۰۷ هزار میلیارد تومانی خویش را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد می توان از راه این پول كارهای بزرگی انجام داد و مشكل همسان سازی حقوق و عیدی را برطرف كرد.

این فعال كارگری اضافه كرد: این پیشنهاد از جانب برخی نمایندگان مجلس به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده و سازمان برنامه و بودجه با موجه دانستن مبحث اعلام نموده است كه قانون خاصی برای این منظور وجود ندارد ولی این مسئله باید ابتدا در مجلس به قانون تبدیل گردد.

وی از مذاكره با برخی از نمایندگان برای طرح این مورد در مجلس اطلاع داد و اظهار داشت: به دنبال تصویب این طرح در كمیسیون اجتماعی مجلس هستیم و امیدواریم با تلاش نمایندگان در مجلس به قانون تبدیل و از این طریق به معیشت بازنشستگان كارگری كمك گردد.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، با عنایت به افزایش هزینه های معیشت، مسكن و درمان بازنشستگان، لزوم بهبود وضع زندگی و پشتیبانی از كارگران بازنشسته بیشتر از پیش احساس می شود. طرح همسان سازی عیدی و پاداش آخر سال كارگران بازنشسته مشمول قانون كار از سال قبل به جریان افتاده و در صورتیكه در مجلس به نتیجه برسد، عیدی كارگران بازنشسته همچون زمان اشتغال به كار آنها محاسبه و پرداخت خواهد شد.
1398/06/21
20:33:20
5.0 / 5
2024
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید