یك كارشناس مطرح كرد

بازار مسكن اواخر امسال بهبود پیدا می كند

بازار مسكن اواخر امسال بهبود پیدا می كند به گزارش كاروخدمت یك كارشناس بازار مسكن با بیان این كه در شرایط فعلی تولید مسكن بیشتر از دو برابر تقاضا در شهر تهران است، اظهار داشت: انتظار داریم با رسیدن قیمت مسكن به كف و افزایش اندك توان متقاضیان در انتهای سال جاری وضعیت معاملات بهبود پیدا كند.


مهدی روان شاد نیا در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: با عنایت به وجود بیشتر از سه میلیون خانه خالی در كشور و حجم اندك معاملات فروش هر واحد مسكونی ۸۰ سال زمان می برد این به معنای آن است كه بازار مسكن در ركود عمیقی قرار گرفته كه علت اصلی آن در افت محسوس توان طرف تقاضا است.
وی افزود: با این وجود انتظار می رود متغیرهای تقویت كننده بازار مسكن اواخر سال جاری به شكل كمرنگ بروز كند. تلفیق پس انداز خانواده ها با تسهیلات بانكی یكی از عوامل كمك كننده به بازار مسكن می باشد.
این كارشناس بازار مسكن با بیان این كه وام های كنونی كمتر از یك چهارم قیمت یك خانه معمولی در تهران را پوشش می دهد اشاره كرد: اگر میانگین قیمت مسكن شهر تهران را با یك واحد ۷۵ متری ضرب نماییم هزینه ای كه برای یك واحد معمولی باید پرداخت گردد حدود یك میلیارد تومان است. در صورتیكه سقف تسهیلات خانه اولی ها به اضافه ۶۰ میلیون تومان وام ازدواج رقمی معادل ۲۲۰ میلیون تومان است. این بدان معناس كه زوجین باید حدود ۸۰۰ میلیون تومان را خودشان تامین كنند.
روان شاد نیا با اشاره به تعداد معاملات شهر تهران در مردادماه اظهار نمود: در مردادماه ۱۳۹۸ تعداد ۳۳۰۰ مورد خرید و فروش آپارتمان در شهر تهران انجام شده كه به كمترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده است. از طرف دیگر با عنایت به تعداد پروانه های صادر شده متوسط تولید ماهیانه مسكن در تهران بیشتر از ۷۰۰۰ واحد است، یعنی عرضه دو برابر تقاضاست.
وی درباره پیش بینی از وضعیت آینده بازار اظهار داشت: انتظار داریم درانتها سال جاری معاملات مقداری افزایش پیدا كند، اما این بهبود نسبی غیرتورمی خواهد بود. الان متقاضیان اعتمادی به قیمت های فعلی ندارند به همین لحاظ منتظرند تا قیمت ها به حدی از ثبات برسد تا به تدریج برای خرید اقدام نمایند.
منبع:

1398/06/30
20:25:42
5.0 / 5
2127
تگهای خبر: تولید , خرید , فروش , متقاضیان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید