یك مقام مسئول كارگری:

ارتقای شغلی انگیزه و روحیه كار را بالا می برد

ارتقای شغلی انگیزه و روحیه كار را بالا می برد به گزارش كاروخدمت یك مقام مسئول كارگری اجرای طبقه بندی مشاغل را سبب افزایش روحیه و انگیزه كار و جلوگیری از تضییع حقوق كارگران دانست و اظهار داشت: در تمام مجموعه های مشمول قانون كار و بالای 50 نفر كارگر این طرح باید اجرایی شود.علی اصلانی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی طرح طبقه بندی مشاغل اظهار داشت: قانون طبقه بندی مشاغل از سال ۱۳۷۵ در بیشتر كارخانه هایی كه بالای ۵۰ نفر كارگر دارند، به اجرا درآمده و به سبب آن كارفرمایان مكلفند طبقه بندی در بنگاه را اجرا كنند.

وی اظهار داشت: همه مجموعه هایی كه تحت پوشش وزارت كارند و از وزارت صنایع مجوز دارند و بعنوان كارگاه تولیدی در حال فعالیت هستند شامل این طرح می شوند و پس در بنگاه ها و كارخانه هایی كه بالای ۵۰ نفر كارگر و مشمول قانون كار هستند، طبقه بندی مشاغل لازم الاجرا است.

این مقام مسئول كارگری اجرای این طرح را سبب ارتقای شغلی، افزایش روحیه و انگیزه كار و جلوگیری از تضییع حقوق كارگران دانست و اظهار داشت: طبقه بندی در واقع ارتقای شغلی نیروهای كار است كه برمبنای آن ضریب ریالی حقوق و گروه پایه فرد افزایش می یابد و وقتی كه در یك مجموعه تخصص پیدا كرد به تدریج پایه شغلی او هم بالا می رود.

اصلانی اشاره كرد: در بررسی ارتقای شغلی تنها مدرك تحصیلی ملاك نیست و همه امتیازات شامل سابقه، سنوات كار، مهارت و تخصص نیروی كار در كمیته ویژه طبقه بندی مشاغل مدنظر قرار می گیرد و در ارتقای شغلی تاثیر می گذارد.

به گفته وی عنوان و گروه شغلی كارگران و نیروهای كار نیز به تناسب مزیتهای طبقه بندی ارتقا می یابد مثل عنوان جوشكار ماهر و ساده در بعضی كارگاههای تخصصی، اپراتور درجه یك و درجه دو در بعضی صنایع و حسابدار، كمك حسابدار و حسابدار ارشد در بخشهای مالی كه برمبنای نظام طبقه بندی تعریف می شوند.

عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار درعین حال با اشاره به عدم اجرای طبقه بندی در برخیاز كارخانه ها و شركتها، اظهار داشت: متاسفانه در یكسری از كارگاه ها، كارفرمایان به دلیلهای مختلفی همچون عدم نقدینگی، نداشتن فروش و وضعیت بد تولید توان اجرای این طرح را ندارند از طرفی در بعضی بنگاهها كه طرح در آنها به اجرا در آمده به سبب عدم نظارت بازرسان كار، خیلی از نیروهای قراردادی در این طرح قرار نگرفته یا در حد همان نیروی قراردادی باقی مانده و پیمانی و رسمی نشده اند در صورتیكه به مجرد طبقه بندی باید این اتفاق بیفتد و با تبدیل وضعیت از قراردادی به پیمانی حقوق و مزایا تغییر كند.

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، برمبنای قانون كار، طرح طبقه بندی مشاغل در تمام كارگاه های مشمول قانون كار لازم الاجراست و همه قراردادهای كار شامل موقت، دائمی و فصلی را شامل می شود. كارفرمایان موظفند با همكاری كمیته طبقه بندی مشاغل كارگاه یا موسسات ذیصلاح طرح، نسبت به تهیه طرح طبقه بندی مشاغل اقدام نمایند. به سبب ماده ۴۸ قانون كار به منظور جلوگیری از بهره كشی از كار دیگری، نظام ارزیابی و طبقه بندی مشاغل با استفاده از استاندارد مشاغل و عرف مشاغل كارگری در كشور باید توسط وزارت كار تهیه و به مرحله اجرا درآید.

منبع:

1398/07/09
14:39:12
5.0 / 5
2077
تگهای خبر: استاندارد , تخصص , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید