گزارش كاروخدمت

بیشتر بیكاران ۱۸ تا ۳۵ ساله هستند، سهم ۴۴ درصدی تحصیل كرده ها

بیشتر بیكاران ۱۸ تا ۳۵ ساله هستند، سهم ۴۴ درصدی تحصیل كرده ها به گزارش كاروخدمت جدیدترین نتایج آمارگیری نیروی كار نشان داده است بیشترین جمعیت بیكاران كشور در گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال قرار دارند و سهم ۷۵.۴ درصدی از جمعیت بیكار را به خود اختصاص داده اند.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، در میان جمعیت ۲ میلیون ۸۹۴ نفری بیكار طبق نتایج آمارگیری نیروی كار در تابستان، گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال بیشترین گروه بیكاران را در كشور به خود اختصاص دادند.
بر این اساس، حدود دو میلیون و ۱۸۴ هزار نفر از جمعیت بیكار كشور در گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال قرار دارند كه این میزان به نسبت كل بیكاران، ۷۵.۴ درصد است.
البته نرخ بیكاری در این گروه سنی ۲ درصد نسبت به تابستان سال قبل كاهش پیدا كرده است اما «جمعیت بیكار» به رغم كاهش «نرخ بیكاری» افزایش داشته كه دلیل آن رشد نرخ مشاركت است، به عبارتی به افرادی كه آماده ورود به بازار كار برای انجام فعالیت اقتصادی هستند، اضافه شده اما این افراد موفق به جستجوی شغل نشدند.
نرخ مشاركت اقتصادی (جمعیت فعال اقتصادی) از مجموع افراد شاغل و بیكار كشور حاصل می شود كه حتی اگر رشد این نرخ، به جای جمعیت شاغل به جمعیت بیكار اضافه كند، باز هم نشانه مثبت برای اقتصاد است چونكه كه نشان دهنده تمایل افرادِ در یك جامعه، به انجام فعالیت اقتصادی می باشد.

(منبع: مركز آمار ایران)
همچنین بررسی جدول آماری از وضعیت نیروی كار، نشان داده است از كل جمعیت ۲ میلیون و ۸۹۲ هزار نفری بیكار كشور، حدود یك میلیون و ۲۶۸ هزار در گروه فارغ التحصیلان دانشگاهی قرار دارند.
جمعیت بالغ بر ۱.۲ میلیونی بیكار تحصیلكرده، از كل جمعیت بیكاران هم از آن حكایت می كند كه ۴۳.۸ درصد از بیكاران كشور را افراد فارغ التحصیل می سازند، در حالیكه این سهم در مدت مشابه سال قبل (تابستان ۹۷) ۳۹.۵ درصد بوده است. ازاین رو به رغم بهبود غالب شاخصهای بازار كار، اما جمعیت بیكار فارغ التحصیل نسبت به سال قبل ۴.۳ درصد رشد داشته و این مورد از «افزایش جمعیت بیكار فارغ التحصیل» حكایت دارد.
از طرف دیگر «سهم شاغلان فارغ التحصیل» از كل جمعیت شاغل در تابستان امسال نسبت به تابستان سال قبل فقط ۰.۹ درصد افزایش داشته است. ازاین رو رشد ۴.۳ درصدی «جمعیت بیكار فارغ التحصیل» در مقابل رشد كمتر از یك درصدی «جمعیت شاغل فارغ التحصیل»، می تواند این سیگنال اخطار را به مسؤلان بدهد كه برخی بیكاران به علت اینكه نتوانستند وارد بازار كار شوند، روی به تحصیل آوردند و این سبب تبدیل «بیكاران» به «بیكاران تحصیلكرده» می شود.
(منبع: مركز آمار ایران)

1398/07/18
21:38:24
5.0 / 5
1943
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید