فارغ التحصیلان آماده ورود به بازار كار

فارغ التحصیلان آماده ورود به بازار كار به گزارش كاروخدمت یك استاد دانشگاه تاكید كرد كه اشتغال‌پذیری دانشجویان باید قبل از فارغ‌التحصیلی آنها ضورت گیرد. او معتقد است فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی و پزشكی، آماده‌ترین افراد برای ورود به بازار كار می باشند.


مسلم خانی افزود: این دسته فارغ التحصیلان به دلیل اینكه وقت زیادی از تحصیل خود را در درمانگاه‌ها و واحدهای صنعتی می‌گذرانند، پس از اخذ مدرك تحصیلی با سرعت بیشتری در رشته‌های متناسب با آموزه‌های خود وارد بازار كار می‌شوند.
 
وی ادامه داد: در برخی رشته‌ها هم كه كارورزی جزو الزامات كار است، این مساله نتیجه داشته ولی چون كارورزی در بسیاری از رشته‌ها به صورت اختیاری یا صوری اجرا می‌شود و همه آن را نمی‌گذرانند دولت مصمم شده تا كاستی و نقص كاركردی نظام آموزشهای رسمی را از طریق طرح كارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی جبران كند كه شرایط حضور توام با مهارت و آموزش دانشجویان و فارغ التحصیلان در بازار كار را فراهم می‌كند.
 
مشاور ارشد كارآفرینی و كسب‌وكار افزود: عده‌ای معتقدند كه طرح كارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اقدام كارآمدی در راستای اشتغال‌پذیری نیروی كار دانشگاهی محسوب نمی‌شود، چون در همه كشورهای توسعه یافته دنیا موضوع دانشگاه و بازار كار كاملا عملیاتی شده و ارتباط دانشگاه با كسب‌وكار، شهركهای صنعتی، كارآفرینان و صاحبان كسب وكار به یك رویه عملیاتی تبدیل شده است لذا كارشناسان تاكید دارند كه هم باید نظام دانشگاهی را به بازار كار متصل كنیم و هم دانشجویان قبل از فراغت از تحصیل در حوزه‌های مختلف با كسب و كارهای مرتبط با رشته آشنا شوند تا فرایند اشتغال‌پذیری قبل از اخذ مدرك روی دهد.
 
این استاد دانشگاه با اشاره به نظریه كارشناسی بین‌المللی كه معتقد است اشتغال‌پذیری فرد باید قبل از فارغ التحصیلی صورت گیرد، گفت: با این نظریه كل ۴.۵ دانشجوی درحال تحصیل كشور اشتغال‌پذیر می‌شوند و با مجموعه برنامه‌هایی كه در دانشگاه‌ها عرضه می‌شود، قبل از اخذ مدرك در بازار كار حضور می‌یابند؛ به نحوی كه این موضوع با نظام دانشگاهی منطبق و كارورزی و كارآموزی به عنوان واحدهای اجباری دوران تحصیل تلقی می‌شود و دانشجویان بین ۲۰ تا ۳۰ درصد سرفصل‌ها را حین تحصیل فرابگیرند.
 
ارائه طرح ” تاك” به دولت با هدف اشتغال‌پذیری دانشجویان
 
خانی درعین حال از ارائه طرحی تحت عنوان “تاك” به دولت خبر داد و گفت: این طرح با هدف توانمندسازی، ‌ اشتغال‌پذیری و كارآفرینی دانشجویان و دانشگاهیان تهیه شده و بیش از ۲۸ اقدام مشترك توسط مدرسه و دانشگاه صورت می‌گیرد و هر دانش آموز و دانشجو حین تحصیل، مهارتهای كسب و كار را فرا می‌گیرد.
 
به گفته این كارشناس بازار كار در طرح تاك هم رغبت سنجی و استعداد سنجی صورت می‌گیرد و هم با توجه به استعداد تحصیلی فرد، موضوع آموزشهای همزمان با تحصیل اتفاق می‌افتد، مثلا دانشجوی رشته روزنامه‌نگاری بخشی از اوقات خود را در نشریه‌ها گذرانده و با مراحل تولید اخبار و گزارش‌ها آشنا می‌شود تا بعد از فراغت از تحصیل به عنوان یك كارشناس آماده حضور در بازار كار ظاهر شود.
1396/04/24
19:12:54
5.0 / 5
2525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید