گزارش مهر از بلاتكلیفی چند برنامه اشتغالی

سنگ اندازی بانك ها در تامین مالی خرد

سنگ اندازی بانك ها در تامین مالی خرد به گزارش كاروخدمت اشتغال زایی از راه تامین مالی خرد در حالی یكی از سیاست های مهم دولت در توسعه بازار كار به حساب می آید كه انتقادات زیادی در این حوزه به نظام بانكی وارد است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، در چند سال قبل چند برنامه مكمل ذیل برنامه ها و سیاست های اشتغالی كشور در دستور كار قرار گرفت. یكی از طرح ها، ایجاد اشتغال از راه تامین مالی خرد است كه البته ظاهرا نظام بانكی را باید در اجرای این طرح و تامین مالی برنامه های اشتغال مورد نقد قرار داد. علی ربیعی، سخنگوی دولت و وزیر سابق كار به تازگی در مراسم دوره بین المللی آموزشی مدیریت پروژه های اشتغال روستایی و كاهش فقر» با انتقاد از نظام بانكی در تامین مالی خرد اظهار داشت: «متأسفانه بانكهای كلاسیك ما علاقه ای به رشد فراگیر ندارند و اصولاً عادت كرده اند پول ها و وام های ۴۰۰۰ و ۳۰۰۰ میلیاردی بدهند.»
ربیعی با اشاره به اینكه «اگر ما نظام تأمین مالی خرد را می آموختیم و با ۱۰۰ و ۱۵۰ میلیون تومان می توانستیم اشتغالزایی نماییم، امروز حاشیه نشینی كمتری داشتیم»، تصریح كرد: «موضوع نظام تأمین مالی خرد باید در شورای پول و اعتبار بعنوان یك رویكرد در دستور كار قرار گیرد.»
تأمین مالی خرد طرحی است كه نه تنها «اعتبارات خرد» بلكه «گسترش تأمین مالی خرد» را هدف خود قرار داده است. به عبارتی در طرح تأمین مالی خرد، تأمین اعتبارات خرد، تجهیز پس اندازها، تسهیل دستیابی به بیمه های خرد و از همه مهمتر ایجاد گروه های واسط بین بانك عامل و افراد متقاضی شغل، همچون چهار ركن اساسی آن به شمار می آیند.
بر اساس آنچه كه جزو اهداف این طرح پیشبینی شده در وهله نخست، توسعه و پایدارسازی كسب و كارهای كوچك در مناطق روستایی استان های هدف طرح، از راه توانمندسازی افراد در چارچوب گروه های خودیار محلی را به دنبال دارد كه این امر شرایط را برای كاهش نرخ بیكاری و افزایش پایداری كسب و كارهای مرتبط را فراهم می آورد.
از دیگر اهداف برنامه اشتغال از راه اجرای طرح تامین مالی خرد، بستر سازی و پشتیبانی از ایجاد ۱۵۰ هزار شغل در چارچوب حدود ۷۵۰۰ گروه خودیار از راه طرح تامین مالی خرد است.
بكارگیری بخش خصوصی بعنوان عامل اجرا برای توانمند سازی هزار گروه خودیار طرح در استان های پایلوت، تهیه گزارش مطالعه میدانی نتایج طرح، انجام مطالعات در جهت تهیه بسته مشاغل قابل اجرا در طرح، پرداخت تسهیلات توسط بانكهای عامل به گروه های خودیار تشكیل شده و پیگیری تخصیص اعتبار و نظارت بر پرداخت تسهیلات به گروه های خودیار واجد شرایط از جانب بانك در چارچوب برنامه طرح تامین مالی خرد در دستور كار قرار گرفته است.
توسعه مشاغل سبز فقط در حد «بروزرسانی استاندارد»
اما یكی دیگر از طرح هایی كه در سال های گذشته بر روی آن تاكید شد، مبحث ایجاد مشاغل سبز بر مبنای بسته سیاستی - اجرایی توسعه اشتغال پایدار دبیرخانه شورایعالی اشتغال بود.
برنامه تهیه و تدوین برنامه توسعه مشاغل سبز، در جهت اجرای راهبرد «توسعه كارآفرینی و مشاغل نو» بعنوان یكی از راهبردهای طرح شده در «بسته سیاستی – اجرایی توسعه اشتغال پایدار» مصوب جلسه دبیرخانه شورایعالی اشتغال در اردیبهشت ماه سال ۹۲ با رویكرد استفاده از ظرفیت های خلاقانه و نوین در توسعه اشتغال، در دستور كار قرار گرفت و در همین راستا تفاهم نامه همكاری بین سازمان محیط زیست و وزارت كار منعقد شد.
توجه به فعالیت ها و مشاغل نو و سازگار با محیط زیست، ایجاد و توسعه مشاغل سبز، دستیابی به مدلی از رشد اقتصادی سبز برای نیل به توسعه پایدار و حفظ وصیانت از اشتغال موجود و سبزسازی آن بعضی از اهداف طرح تدوین برنامه توسعه مشاغل سبز بوده است.
هر چند یك طرف ماجرای مشاغل سبز، سازمان محیط زیست كشور است، اما آنچه از روند اجرای این برنامه مخابره می شود، چیزی جز به روز رسانی استانداردهای این نوع مشاغل نیست.

1398/09/17
13:51:06
5.0 / 5
1978
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید