مهر بررسی كرد؛

مقایسه بیكاری جوانان در۱۰فصل اخیر

مقایسه بیكاری جوانان در۱۰فصل اخیر كاروخدمت: بررسی نرخ بیكاری به تفكیك هر فصل، در بازه زمانی بهار 96 تا كنون از بهبود نسبی در گروه جوانان 15 تا 24ساله حكایت دارد؛ البته این مقایسه صرفاً از حیث طی روند كاهشی اهمیت دارد.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، به استناد گزارش مركز آمار ایران، بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله «در كل كشور» طی سال های ۹۶ و ۹۷ غالباً در دامنه ۲۷ تا ۲۹ درصد در نوسان بوده؛ اما این نرخ در سال جاری، با بهبود نسبی مواجه شده؛ بطوریكه نرخ بیكاری جوانان در این گروه سنی، در اولین فصل امسال به ۲۶.۵ درصد و در تابستان نیز به ۲۶.۱ درصد رسید.
در سال ۹۶ نرخ بیكاری جوانان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ ساله، از ۲۸.۸ درصد در بهار شروع شد و در زمستان، به ۲۹.۲ درصد رسید؛ ضمن اینكه در سال ۹۷ نیز، نرخ بیكاری این گروه از جوانان با ۲۸.۳ درصد شروع شده و در زمستان ۲۸.۱ درصد بوده است.
مقایسه بیكاری فصلی نشان می دهد، بیكاری جوانان در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته، حدود ۲ درصد و در تابستان نیز ۱.۱ درصد كاهش داشته است، در صورتیكه مقایسه آمار بیكاری فصلی در بهار و تابستان سال ۹۷ نسبت به سال ماقبل آن یعنی ۹۶، تغییر محسوسی را روایت نمی نماید.
بنابراین روند كاهشی نرخ بیكاری در بهار و تابستان امسال نسبت به دو سال گذشته، سرعت بیشتری به خود گرفته كه به استناد این آمار، پیش بینی می شود این روند كاهشی نرخ بیكاری، در فصل های پاییز و زمستان هم نسبت به دو سال قبل ادامه داشته باشد.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در «كل كشور»علاوه بر این، نرخ بیكاری فصلی جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله «در مناطق شهری» طی سال های ۹۶ و ۹۷ در دامنه ۳۱ و ۳۲ درصد بوده است. بررسی نرخ بیكاری جوانان به تفكیك هر فصل (بیكاری فصلی) حاكی از آنست كه آخرین نرخ بیكاری كمتر از ۳۰ درصد، به پاییز ۹۴ برمی گردد كه در آن مقطع، نرخ بیكاری ۲۷.۸ درصد بود و بعد از آن نرخ بیكاری فصلی جوانان همواره بالای ۳۰ درصد بوده و حتی به ۳۴ درصد هم رسیده است.
اما نرخ بیكاری فصلی جوانان در بهار امسال بعد از ۱۴ فصل، به كمتر از ۳۰ درصد رسید و در بهار امسال نرخ ۲۹.۵ درصد را ثبت نمود. نرخ بیكاری جوانان در حالی در بهار امسال به ۲۹.۵ درصد رسید كه این نرخ در بهار سال قبل ۳۲.۷ درصد بود و كاهش ۳.۲ درصد را نشان میدهد. همین طور این نرخ در تابستان امسال، هر چند به ۳۰ درصد رسیده اما نسبت به تابستان سال قبل ۱.۵ درصد كاهش داشته است.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در «مناطق شهری»


در عین حال مقایسه نرخ بیكاری جوانان در مناطق روستایی نشان می دهد، این نرخ در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با بهبود نسبی مواجه بوده است. البته نرخ بیكاری در بهار امسال نسبت به بهار سال قبل در روستاها ۱.۲ درصد درصد رشد و در تابستان امسال، نسبت به تابستان سال قبل ۰.۴ درصد كاهش را نشان میدهد.
اما برآیند كلی نرخ بیكاری جوانان در مناطق روستایی حاكی از آنست كه طی سال های ۹۵ دامنه این نرخ بین ۲۰ تا ۲۴ درصد اما حالا در دامنه ۱۶ و ۱۷ درصد متغیر است كه روند كاهشی را نشان میدهد.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در «مناطق روستایی»
منبع:

1398/10/14
21:36:15
5.0 / 5
1786
تگهای خبر: آمار , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید