معاون روابط كار وزارت تعاون:

ایمنی معادن موضوعی ملی است

ایمنی معادن موضوعی ملی است به گزارش كاروخدمت معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سال 1395 از  میان حوادث شغلی در بخش معادن 36نفر فوتی و 1396 این رقم به 84 نفر رسید، بدین سبب حفاظت از نیروی انسانی یك موضوع جدی شمرده می شود و ایمنی در معادن كشور موضوعی ملی است.


«حاتم شاكرمی» روز سه شنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همكاری بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در محل این سازمان، اضافه كرد: معادن یكی از ظرفیت های اقتصادی كشور است كه امروز بیشتر از ۱۲۰ هزار نفر نیرو به شكل مستقیم در آن فعالیت می نمایند.
وی اضافه كرد: بر طبق قانون بین المللی كار كه تصریح دارد به ازای هر شغل مستقیم ۱۷ شغل غیرمستقیم ایجاد می شود، می توان برآورد كرد كه حالا دو میلیون نفر به شكل مستقیم و غیرمستقیم در بخش معادن فعالیت دارند و این ظرفیت می تواند در قالب اقتصاد مقاومتی به كشور كمك نماید.
معاون روابط وزارت كار اشاره كرد: امروز باتوجه به شرایط موجود كشور و حركت در راه اقتصاد مقاومتی باید بر نحوه استخراج و بهره برداری از معادن بازبینی شود.
وی افزود: بهره برداری مطلوب از معادن علاوه بر سرمایه گذاری مناسب باید سبب بازبینی در روش های بهره برداری فعلی نیز بدنبال داشته باشد و با كنار گذاردن روش سنتی، به سمت مكانیزاسیون معادن بایدحركت كرد.
شاكرمی ضمن تاكید بر صیانت از نیروی انسانی شاغل در معادن اظهار داشت: بازبینی در ساختار پروسه استخراج و اصلاح آن ایمنی مورد انتظار محقق می شود.
وی اظهار داشت: مكانیزه سازی پروسه تولید، علاوه برافزایش بهره وری، ایمنی در كار را نیز بالا می برد و حوادث ناشی از كار كه در این سال ها رشد یافته، هم كاهش خواهد یافت.
شاكرمی تصریح كرد: استانداردسازی تجهیزات و افزایش ایمنی یكی از اهداف اصلی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی است و برای این منظور تجهیزات و شرایط غیراستاندارد در محیط معادن باید كنترل شود.
وی اشاره كرد: بر طبق شرایط تحریم در ارتباط با تجهیزات ایمنی باید به سمت بومی سازی حركت كرد و از شركت های دانش بنیان و ظرفیت دانشگاه های صنعتی دراین زمینه كه از منابع و دانش برخوردار می باشند، برای رسیدن به اهداف موردنظر می توان بهره برد.
این مقام مسوول اشاره كرد: وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی باید معادن فاقد استاندارد را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی، تا مجوز بهره برداری از معادن غیر ایمن لغو شود.
وی افزود: یكی از اشكالات در بخش معادن واردات تجهیزات ایمنی غیراستاندارد است كه این مساله مربوط به ضعف نظارت می شود.
شاكرمی اظهار داشت: وزارت تعاون درصدد است به مقاوله نامه شماره ۱۷۶ سازمان جهانی كار با موضوع ایمنی معادن ملحق شود و برای این منظور بررسی های لازم با معاونت حقوقی دولت انجام و سندی آماده و به كمیسیون دولت ارائه شد تا بعد از تایید لایحه مورد نظر به مجلس شورای اسلامی ارسال شود و پساز قانونی شدن آن از توانمندی ها و تجربه بین المللی دراین زمینه بهره مند شویم.
همچنین «خداداد غریب پور» معاون وزیر صنعت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، اظهار داشت: امروز با وجود شرایط تحریم، فولادسازان و آلومینیوم سازان كشور مشكلی در تامین مواد اولیه ازجمله الكترود و پودر ندارند و در تامین ارز نیز مدلی ارائه شده كه علاوه بر ثبات در بازار، رشد تولید و صادرات را می توان مشاهده كرد.
وی افزود: علاوه بر اكتشاف، استخراج و سرمایه گذاری در بحث زیربنایی نیز موفقیت هایی به دست آمده و حجم اعتبار در زیربناها، چهار برابر رشد داشته است.
غریب پور اظهار داشت: علاوه بر پیشرفت دربخش های مختلف سازمان ایمیدرو به دنبال افزایش ایمنی نیروی انسانی در واحد های تحت پوشش است و در بحث پیوست های ایمنی، در قرارداد با پیمانكاران تلاش می شود با استناد به قانون، به نحوی باشد قابلیت اجرایی پیدا كند.
وی اضافه كرد: امروز شورای عالی ایمنی در بخش معادن تشكیل شده و این مهم نقش جدی و موثر برای حفاظت و ایمنی نیروی انسانی كار به دنبال دارد.
به گزارش كاروخدمت به نقل از ایرنا، درانتها این مراسم تفاهم نامه همكاری بین وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با هدف هم افزایی دستگاه ها برای افزایش ایمنی به امضا رسید.
برپایه آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت، از مجموع ۱۰ هزار معدن در سطح كشور، بالغ بر چهار هزار معدن راكد و غیر فعال شمرده می شود و حدود پنج هزار معدن فعال و بقیه در حال تجهیز و نوسازی است.
میزان استخراج از معادن فعال كشور به طور متوسط ۴۰۰ میلیون تن است كه از این رقم ۶۰ تا ۶۵ درصد مربوط به مصالح ساختمانی است.منبع:

1398/10/21
14:19:17
5.0 / 5
2252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید