معاون وزیر كار به مهر خبر داد

آغاز برآورد خسارات بنگاه ها و مشاغل از دست رفته مناطق سیل زده

آغاز برآورد خسارات بنگاه ها و مشاغل از دست رفته مناطق سیل زده به گزارش كاروخدمت نماینده ویژه وزیر كار در امور سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان، از آغاز برآورد مجموعه خسارات وارد شده به فعالیتهای اقتصادی خدماتی، كشاورزی و صنعتی ناشی از سیل اطلاع داد.حجت میرزایی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت برآوردها از میزان خسارات به بنگاه ها و واحدهای اقتصادی مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان گفت: مجموعه ای از اقدامات توسط سازمان ها، صندوق ها و شركت های وابسته در چارچوب حدود ۵۰ بند پیش بینی شده كه قسمتی از این كمك ها به صورت نقدی و بخشی نیز غیرنقدی است.
معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: در ایام نخست وقوع سیل كوشش برای ساماندهی رفع نیازهای اولیه در اولویت قرار داشت و در این مدت تامین این نیازها همچون غذا، پوشاك، بازگشایی مسیرها و كمك های امدادی و درمانی در دستور كار بود.
میرزایی افزود: اما آنچه كه بعد از نگرانی های روزهای نخست وقوع سیل، فروكش كردن آب و نیازهای اولیه، توسط وزارت كار در دستور كار قرار گرفت، رسیدگی به وضعیت بنگاه های اقتصادی و كسب و كارهای تعطیل شده، كارگاه های لطمه دیده و مشاغل از دست رفته بود و از این هفته برآورد خسارات شروع شده است.
وی با اشاره به اینكه مقرر است مجموع خسارات وارد شده به كارهای اقتصادی خدماتی، كشاورزی و صنعتی برآورد شود، اضافه كرد: در این پروسه سه حوزه كسب و كارهای از دست رفته، دارایی ها و مشاغل لطمه دیده شناسایی می شوند و گزارش نهایی از میزان خسارات بطور قطع در اوایل هفته آینده نهایی می شود.
نماینده ویژه وزیر كار در امور سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان، همین طور اظهار داشت: بانك رفاه كارگران و بانك توسعه تعاون بعنوان بانكهای زیر مجموعه وزارت كار، سازمان تامین اجتماعی و معاونت اشتغال وزارتخانه هر یك در حال تدوین برنامه هایی برای تامین منابع و پشتیبانی از مشاغل و كسب و كارهای لطمه دیده ناشی از سیل سیستان و بلوچستان هستند.
معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، با اشاره به اینكه بعد از برآورد از میزان خسارات به بنگاه ها و واحدهای اقتصادی، بانكهای رفاه كارگران و توسعه تعاون منابع اختصاصی به صورت قرض الحسنه با وثایق حداقلی اختصاص می دهند، اظهار داشت: همین طور پیگیری قضائی برای بدهكاران بانكی كه در این مناطق امكان امكان پرداخت بدهی خودرا ندارند فعلاً متوقف می شود؛ ضمن اینكه بازپرداخت تسهیلات ساكنان مناطق سیل زده در این استان استمهال می شود.
تقسیط بدهی كارگاه های مناطق سیل زده
معاون اقتصادی وزیر كار اشاره كرد: همین طور بنا بر اعلام سازمان تامین اجتماعی، بدهی كارگاه ها و كارفرمایانی كه به سبب شرایط ناشی از سیل امكان پرداخت بدهی خودرا ندارند تقسیط می شود و بعد از عادی شدن شرایط، بازپرداخت شروع می شود.
میرزایی اشاره كرد: میزان منابع تخصیصی از محل منابع بانك ها یا منابع داخلی وزارتخانه بعد از برآورد نهایی از میزان خسارات مشخص خواهد شد.
وی با اشاره به كمك های غیرنقدی در ایام نخست وقوع سیل برای خروج از بحران اظهار داشت: مقدار زیادی كمك های غیرنقدی شامل پوشاك، مواد غذایی و كمك های مردمی توسط شركت ها و صندوق های وابسته جمع آوری و توزیع شده است. همین طور تمام درمانگاه های سازمان تامین اجتماعی به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات درمانی و دارویی به مردم این مناطق هستند.
میرزایی اظهار داشت: همین طور سازمان فنی و حرفه ای تیم های گوناگون كمك های فنی را برای كمك به تعمیر خودرو ها، ماشین آلات كشاورزی و تعمیر لوازم خانگی تجهیز كرده است. سازمان بهزیستی نیز منابعی را ویژه خانوارهای تحت پوشش مختص كرده است. این مجموعه اقدامات در مرحله اول كه بحرانی بود صورت گرفته است.

1398/11/02
14:28:09
5.0 / 5
2333
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید