وزیر كار اعلام كرد:

گفتمان واحد پشتیبانی از تولید ملی در كشور وجود ندارد

گفتمان واحد پشتیبانی از تولید ملی در كشور وجود ندارد به گزارش كاروخدمت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با انتقاد از نبود گفتمان واحد تولید در كشور اظهار داشت: متأسفانه در بعضی مسائل اساسی كشور گرفتار نگاه های دوگانه هستیم.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، محمد شریعتمداری امروز سه شنبه ۸ بهمن ماه در دومین جشنواره ملی پشتیبانی از تولید با انتقاد از نبود گفتمان واحد برای تحقق تولید ملی طی سالهای گذشته تصریح كرد: ما امروز ناگزیر هستیم تا از گذشته درس بگیریم و از فرصت های محدود حداكثر استفاده را ببریم.
وی با اشاره به اینكه پشتیبانی از تولید ملی موضوعی چندجانبه است، تاكید كرد: اگر سفیران كشورمان، سفیران اقتصادی هم باشند، با یك رویكرد اساسی می توانیم در این راستا گام برداریم.
شریعتمداری با اشاره به نقش وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانك مركزی در تولید باصرفه تصریح كرد: اگر این دو دستگاه اقداماتی انجام دهند تا تولید ملی با صرفه تر از فعالیتهای سوداگرانه و سفته بازی باشد، اساسا می تواند بنیانگزار گام های پرارزش در جهت رونق تولید ملی باشد.
این عضو كابینه دولت دوازدهم، اصلاح فضای كسب و كار را منوط به مشاركت و همراهی همه دستگاه ها دانست و اضافه كرد: تحریم هایی كه امروز به اوج خود رسیده و شرایط نامطلوبی را برای كشور رقم زده، در عین حال می تواند برای كشور فرصت باشد و باید اعلام نمود دشمن ما را با همان ابزاری تهدید كرده كه آرزوی ما است.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در ادامه به سخنان رهبر انقلاب در سال ۷۳ اشاره و خاطرنشان كرد: بنا به فرموده ایشان آرزوی ما این است كه روزی در چاه های نفت در كشور بسته شود؛ امروز به تأسی از این فرمایش رهبری اعلام می نماییم اگر خارجی ها به ما اجازه فروش صادرات نفت را نمی دهند، باید از این تهدید بعنوان یك فرصت در جهت پشتیبانی از تولید داخلی بهره ببریم.
شریعتمداری همینطور با انتقاد از نگاه های دوگانه كه طی سالهای گذشته در دستگاه ها در حوزه برخی مسائل اساسی كشور رخ داد، تصریح كرد: اتكای به نفس یكی از این مشكلات بوده و بودجه عمومی كشور را هم درگیر كرده است. این مورد دست ما را برای واردات هم باز گذاشته است. نگاه به این سرمایه فوق العاده بعنوان یك قلك نگاه غلطی است اما متأسفانه در سالهای گذشته حاكم بوده و سبب شده از سایر ظرفیت های اقتصاد كه می توانست به شكوفایی كشور منجر شود، غافل شویم.
وی بر ضرورت توجه به درآمدهای مالیاتی بعنوان یك منبع درآمدی تاكید كرد و اظهار داشت: اساسا نیازمند اجرای نظام مالیاتی عادلانه در كشور هستیم كه این نظام مشوق تولید باشد. در عین حال كه اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفته اما همچنان با فرارهای مالیاتی زیادی مواجه هستیم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه امروز عمده درآمدهای مالیاتی كشور ناشی از فشار بر فعالیتهای تولیدی است، افزود: در مقابل به توسعه پایه های مالیاتی و فرهنگ سازی این مورد كه به جایی برسیم تا هر فرد خویش را برای پرداخت مالیات مكلف بداند ورود نكرده ایم.
شریعتمداری خواهان توجه جدی نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۹ كشور در تبصره های مالیاتی بودجه شد و تصریح كرد: امیدواریم بودجه سال آینده بگونه ای تنظیم و تدوین شود كه مالیات حامی تولید باشد. چون كه امروز فرارهای مالیاتی به شكلی علنی شده است.
وی به واردات و سیاست های حاكم در این عرصه اشاره نمود و اظهار داشت: در این عرصه هم با یك دوگانگی مواجه بوده ایم در خصوص اینكه آیا از تولید داخل حمایت نماییم و یا در نظر داریم با واردات در جهت تأمین خدمات مطلوب و ارزان بهره مند شویم. ۴۰ سال است در این حوزه بحث و گفتگو می نماییم اما هیچ گاه صبوری نكردیم كه تولید كننده به تولید خود بپردازد؛ باید معلوم شود كشور مایل است در حوزه پشتیبانی از تولید داخل گام بردارد و یا خیر؛ این در شرایطی است كه دو سال پیش و در زمان مسئولیت بنده در وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات ۱۳۹۹ قلم كالا به كشور ممنوع گردید. از جانب دیگر ظرفیت های خالی تولید را به كار گرفتیم كه امروز این مسیر باید ادامه داشته باشد.
این عضو كابینه با تقدیر از وزیر صنعت برای ممنوعیت واردات كالاهای مشابه داخل، اضافه كرد: تحقق این مهم در گرو ارتقا كیفیت در تولیدات داخل است و باید با به كارگیری فناوری های نو و جلب رضایت تولید كنندگان و البته مصرف كنندگان كالا محقق شود.
وی به مبحث تعیین حداقل دستمزد سال آینده كارگران اشاره نمود و اظهار داشت: از نظام كارفرمایی كشور خواهش می نماییم سود آتی خویش را در رضایت مجریان كار ببینند و بدانند سود كارفرما در رضایت كارفرما و كارگر است.
شریعتمداری در انتها با تاكید بر اهمیت اجرای قانون بهبود مستمر فضای كسب و كار تصریح كرد: امروز بدون اغراق سرمایه گذاران داخلی و خارجی با مشكلات اساسی مواجهند. ازاین رو اصلاح فضای كسب و كار باید با فوریت در دستور كار قرار گیرد.

1398/11/13
08:13:00
5.0 / 5
2844
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید