معاون وزیر كار خبر داد

پرداخت 11 هزار میلیارد تسهیلات اشتغال روستایی به 122هزاركسب و كار

پرداخت 11 هزار میلیارد تسهیلات اشتغال روستایی به 122هزاركسب و كار به گزارش كاروخدمت معاون وزیر كار از پرداخت 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات به فعالان اقتصادی مناطق روستایی در چارچوب برنامه اشتغال روستایی و عشایری خبردادوگفت: 122 هزار واحد كسب و كار از این تسهیلات استفاده كردند.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، عیسی منصوری معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی امروز چهارشنبه ۱۶ بهمن در حاشیه بازدید خبرنگاران از طرح های اشتغال روستایی و عشایری استان خراسان رضوی گفت: یكی از برنامه های اشتغال در كشور تاكید بر توسعه اشتغال در مناطق روستایی و عشایری است كه در چارچوب این طرح توجه ما بر پشتیبانی از بنگاه های موجود و همین طور ایجاد بنگاه های جدید با تاكید بر كسب و كارهای كوچك و خرد بود.
وی بر تاكید بر اینكه طرح اشتغال روستایی از اختتام سال ۹۶ در چارچوب اجرای قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی آغاز شد، اظهار داشت: از اختتام سال ۹۶ تابحال حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان در اختیار فعالان اقتصادی در مناطق روستایی و عشایری قرار گرفته اند و تابحال ۱۲۲ هزار واحد كسب و كار از این تسهیلات بهره برده اند كه از یك تا چند هزار نفر اشتغال در كسب و كارهای مختلف به وجود آمده است.
معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: تعهد ایجاد اشتغال در ازای تسهیلات پرداخت شده در چارچوب اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری ۲۳۰ هزار نفر بود اما آنچه كه تابحال اتفاق افتاده بالغ بر ۱۹۷ هزار اشتغال خالص بوده است.
منصوری با تاكید بر اینكه برنامه اشتغال روستایی و عشایری سهم اصلی اشتغال در كل كشور را به خود مختص كرده است، اظهار داشت: حتی در سال های ۹۷ و ۹۸ سهم اصلی ایجاد اشتغال را برنامه اشتغال روستایی و عشایری به خود مختص كرده است كه برمبنای داده های تمام شماری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، در مناطق روستایی و عشایری هم نسبت اشتغال افزایش یافته و هم در مقابل نرخ بیكاری كاهش داشته است.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: در حوزه پوشش بیمه ای افراد شاغل شده برمبنای سامانه ناظر دقیقاً می دانیم چند نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و چند نفر نیز از حمایت بیمه ای در طرح اشتغال روستایی بهره مند نشدند كه دراین زمینه برای پوشش بیمه ای تمام شاغلان برنامه ریزی شده است بطوریكه دراین زمینه سیستم پایش ایجاد كردیم كه ناظر عالی این برنامه، سازمان برنامه و بودجه است.
منصوری افزود: یكی از اهداف ما در اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری ایجاد مشاغل پایدار می باشد كه یكی از فاكتورهای مشاغل پایدار، پوشش بیمه ای افراد خواهد بود كه دراین زمینه تلاش داریم تا افرادی كه تحت حمایت بیمه ای قرار ندارند در چارچوب بیمه تامین اجتماعی یا صندوق بیمه روستاییان تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه درسال گذشته ۷۰ درصد از افراد شاغل شده در چارچوب طرح اشتغال روستایی از پوشش بیمه ای محروم بودند اشاره كرد: بدین سبب یك نظام بیمه ای در دستور كار قرار گرفته كه هم افرادی كه در گذشته شاغل شدند و هم شاغلان جدید تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اشاره كرد: برمبنای برنامه ریزی صورت گرفته كارفرمایان ایجاد طرح های اشتغال روستایی و عشایری مكلف به بیمه شاغلان هستند و دراین زمینه اقدامات تنبیهی و تشویقی در نظر گرفته شده است. یكی از اقدامات تنبیهی به این گونه است كه كارفرمایی كه تسهیلات یارانه ای اشتغال دریافت می كند اگر در حوزه بیمه نیروی كار خود تخلف كند نرخ تسهیلات بازپرداختی وی به ۱۸ درصد افزایش می یابد.
منصوری با اشاره به اینكه تا آخر سال ارزیابی ما این است ۱۰۰ هزار نفر در چارچوب اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند، درباره آمار اشتغال به وجود آمده در كشور اظهار داشت: برمبنای داده های مركز آمار ایران در یك سال منتهی به پاییز ۹۸ به میزان ۴۲۷ هزار فرصت شغلی به وجود آمده است اما برمبنای داده های ثبتی ما كه دقیق است میزان اشتغال به وجود آمده در یك ساله منتهی به پاییز امسال ۴۷۵ هزار نفر بوده است. داده های مركز آمار ایران برمبنای داده های نمونه برداری و داده های وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی ثبتی است.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اشاره كرد: ما برای ایجاد شغل می توانیم با تأسیس یك كارخانه هزار شغل ایجاد نماییم اما آنچه كه در چارچوب اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری دنبال می نماییم ایجاد یك جریان اشتغال به صورت فراگیر همراه با رشد در گستره جغرافیای كشور است.
منصوری اضافه كرد: در حوزه ایجاد كسب و كارهای روستایی و عشایری سعی كردیم از تجربیات گذشته استفاده نمائیم و برای هر استان اولویت های اشتغال و كسب و كار را اعلام كردیم.
وی گفت: بعنوان مثال در چارچوب اشتغال روستایی و عشایری طرح های اشتغال در حوزه های صنایع دستی، صنایع فرآوری كشاورزی، صنایع فرآوری معدنی، كسب و كارهای در رابطه با فناوری اطلاعات و ارتباطات و گردشگری مورد توجه قرار گرفته است. بااینكه در حوزه كشاورزی نیز تقاضای تسهیلات وجود داشت اما تاكید ما در حوزه مشاغل مربوط به كشاورزی جهت دهی اشتغال در حوزه فرآوری این حوزه بود.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: متأسفانه در كارهای بخش خدمات به میزانی كه ظرفیت وجود داشت از تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری استفاده نشده است كه دلیل آنرا بررسی كردیم، ما بطور قطع برای دار قالی و تولید فرش دستباف در شرایطی كه صادرات ما به شدت كاهش یافته تسهیلات پرداخت نمی نماییم چونكه در حوزه كارهای بخش خدمات قبل از پرداخت تسهیلات باید اقدامات توسعه ای در حوزه كسب و كار صورت گیرد به این معنا كه باید ابتدا اتصال توسعه كسب و كار به بازار رخ دهد و سپس تسهیلات پرداخت گردد.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درانتها اشاره كرد: در چارچوب اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری ۳۱ رسته كسب و كار را مشخص كردیم كه این رسته ها منجر به اشتغال پایدار می شوند.


منبع:

1398/11/17
14:39:32
5.0 / 5
3077
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید