ایران و قطر فصل نوینی از همكاری ها تبادل نیروی كار

ایران و قطر فصل نوینی از همكاری ها تبادل نیروی كار كاروخدمت: ایران و قطر كه در سالهای اخیر در قالب توسعه روابط و همكاری ها برنامه ریزی های جدیدی را در دستور كار قرار داده اند، درتازه ترین اقدام در زمینه تبادل نیروی كار ماهر و متخصص و سیاستگذاری بازار كار  همكاری می كنند.


یكی از راه های كاهش نرخ بیكاری اعزام نیروی كار به كشورها دیگر است و این اقدام همواره مورد توجه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بوده است. به شكلی كه پیش بینی شده پنج هزار نفر نیروی كار سال آینده به خارج از كشور اعزام شود.
براین اساس مدیركل امور بین الملل وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از برگزاری سومین نشست كمیته مشترك وزارت تعاون، كار ورفاه اجتماعی و وزارت توسعه اداری، كار و امور اجتماعی دولت قطر در دوحه آگاهی داد.
به گفته «علی حسین شهریور» در این جلسه طرفین ضمن توافق برای بسط مناسبات دو جانبه در حوزه های تبادل نیروی كار ماهر و متخصص، روابط كار و سیاست گذاری بازار كار، بر وجود اراده عملی برای ارتقاء سطح همكاری ها تاكید نمودند.
تسهیل صدور و تمدید مجوز كار برای نیروی كار ایرانی، ارسال لیست كارگران ایرانی به صورت سالیانه و به شكل ادواری برای طرف ایرانی، تبادل لیست های موسسات كاریابی مورد تایید و تسهیل ارتباط كاریابی های دو كشور بخش دیگری از توافقات انجام شده از طرف كمیته مشترك بود.
مدیركل امور بین الملل وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برگزاری كارگاه های آموزشی در زمینه بازرسی كار و آگاهی در مورد هیات های حل اختلافات كارگری و كارفرمایی و همكاری و حمایت هرچه بیشتر از مواضع یكدیگر در سازمان بین المللی كار نیز مورد موافقت طرفین قرار گرفت.
در این جلسه مقرر شد برنامه اقدام مشترك همكاری بین دو وزارتخانه تدوین و در سال ۲۰۲۰ میلادی در تهران یا دوحه توسط وزرای دو كشور به امضا برسد.
دستمزد سالانه جامعه كارگری و بیمه شدگان تامین اجتماعی هر ساله با حضور نمایندگان كارگری، كارفرمایی و دولت در شورای عالی كار به ریاست وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی و در ایام پایانی اسفندماه تعیین می شود.
بر این اساس، ۲۸ اسفند سال گذشته، دستمزد سال ۹۸ كارگران با تصویب شورای عالی كار برای «حداقلی بگیران» (كارگرانی كه در سال نخست ورود به بازار كار قرار دارند) با افزایش ۳۶.۵ درصدی، یك میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان تعیین شد. همین طور میزان دستمزد كارگران دارای بیشتر از یكسال سابقه كار كه تحت عنوان «سایر سطوح مزدی» شناخته می شوند، ۱۳ درصد نسبت به حقوق پایه ۹۷ به اضافه ۲۶۱ هزار ۱۱۸ تومان تعیین شد.
«محمد اكبرنیا» مدیركل هدایت نیروی كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به ایرنا اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت های بازار كار كشور و افراد جویای كار خصوصاً فارغ التحصیلان دانشگاهی، در سال آینده اعزام پنج هزار نفر نیروی كار ایرانی جهت اشتغال به خارج از كشور، هدفگذاری شده است و در دستور كار قرار داد.منبع:

1398/11/24
18:59:11
5.0 / 5
2661
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید