شریعتمداری بخشنامه تعیین حداقل مزد كارگران در سال 99 را ابلاغ نمود

شریعتمداری بخشنامه تعیین حداقل مزد كارگران در سال 99 را ابلاغ نمود به گزارش كاروخدمت محمد شریعتمداری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی مصوبه شورایعالی كار در مورد تعیین حداقل مزد كارگران در سال ۱۳۹۹ را به كلیه كارفرمایان و كارگاه ­های مشمول قانون كار ابلاغ نمود.


به گزارش سه شنبه شب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی متن كامل بخشنامه تعیین حداقل مزد كارگران در سال ۱۳۹۹ به شرح زیر است.
در اجرای ماده (۴۱) قانون كار "شورای عالی كار" با حضور نمایندگان سه­ گروه دولت، كارفرمایان و كارگران در جلسه مورخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۰پس از بحث و بررسی راجع به "تعیین حداقل مزد كارگران در سال ۱۳۹۹"، با در نظر گرفتن معیارهای مبحث آن ماده و همینطور با عنایت به مقتضیات بنگاه­های تولیدی و كارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را مورد تصویب قرار داد:
از اول سال ۱۳۹۹ حداقل مزد روزانه با نرخ یكسان برای كلیه كارگران مشمول قانون كار - شامل قرارداد دائم یا موقت- مبلغ ۶۱۱۸۰۹ ریال (ششصد و یازده هزار و هشتصد و نه ریال) تعیین می­ گردد.
همچنین از اول سال ۱۳۹۹ سایر سطوح مزدی هم روزانه ۱۵ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا - مبحث ماده ۳۶ قانون كار- به اضافه روزانه ۳۰۳۳۸ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۸ افزایش می­ یابد.
تبصره- با اعمال افزایش این بند، مزد شغل كارگران مشمول طرح­های طبقه­ بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و هم مزد ثابت سایر كارگران نباید روزانه از مبلغ ۶۱۱۸۰۹ ریال (ششصد و یازده هزار و هشتصد و نه ریال) كمتر شود.
به كارگرانی كه در سال ۱۳۹۹ دارای یك سال سابقه كار شده یا یك سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۵۸۳۳۳ (پنجاه و هشت هزار و سیصد و سی و سه) ریال هم بعنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.
تبصره ۱- پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی كارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق الذكر برای گروه یك با عنایت به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره كل روابط كار و جبران خدمت صورت می گیرد.
تبصره ۲ - به كارگران فصلی به نسبت مدت كاركردشان در سال ۱۳۹۸، میزان مقرر در این بند یا تبصره (۱) آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.
تبصره ۳ - بر مبنای مصوبه مورخ ۲۰/۱/۱۳۹۹ شورایعالی كار و در جهت تقویت مهارت­ محوری و بهره­ مندی تمامی كارگران و در نتیجه رضایت­ مندی كارگران با سابقه، از آغاز سال ۱۳۹۹ همه كارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون كار كه دارای یك سال سابقه كار شده و یا یك سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان كارگاه گذشته باشد، شامل اینكه حق سنوات یا مزایای آخر كار خویش را تسویه حساب كرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.
بر اساس مصوبه مورخ ۲۱/۷/۱۳۸۷ شورایعالی كار و در جهت افزایش رضایت­ مندی كارگران و كارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی كارگران دائم و موقت مقرر شد از آغاز سال ۱۳۹۹ كمك هزینه اقلام مصرفی خانوار بعنوان مزایای رفاهی و انگیزه ­ای مبحث تبصره (۳) ماده (۳۶) قانون كار بابت هر كارگر متاهل یا مجرد ماهانه مبلغ ۴۰۰۰۰۰۰ (چهار میلیون) ریال از جانب كارفرمایان به آنان پرداخت گردد.
۴- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (۱) و تبصره (۱) بند (۲) در كارگاه­هایی كه دارای طرح طبقه ­بندی مشاغل می­ باشند و هم در مورد كارگران كارمزدی و هم چگونگی ارتقاء طبقه شغلی به باعث دستورالعمل­ های "اداره كل روابط كار و جبران خدمت" خواهد بود.
۵- مقررات این مصوبه شامل حال دانش­ آموزان و دانشجویانی كه در روزهای تعطیلات تابستانی در سال ۱۳۹۹ به صورت موقت در كارگاه­ها اشتغال می­ یابند نخواهد شد.
۶- واحدهای مشمول قانون كار به منظور ایجاد رابطه هرچه بیشتر مزد و مزایا با بهره­ وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در میان كاركنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می­ توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در چارچوب موافقت­نامه­ های كارگاهی و پیمان­های دسته­ جمعی و بعد از تائید وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.
۷- شورایعالی كار جابجایی بخشی از مبلغ ریالی مزایای مستمر مبحث تبصره (۳) ماده (۳۶) قانون كار با مزد مصوب را طی سال ۱۳۹۹ در صورت فراهم بودن شرایط اقتصادی كشور در دستور كار قرار خواهد داد.
۸- پیشنهاد افزایش كمك­ هزینه مسكن سال ۱۳۹۹ با توافق طرفین و تصویب شورایعالی كار به هیات وزیران ارسال خواهد شد.


1399/01/27
14:48:03
5.0 / 5
2025
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید