عضو شورای عالی كار در گفت وگو با مهر:

اعمال تغییرات پایه مزد از اول تیر

اعمال تغییرات پایه مزد از اول تیر به گزارش كاروخدمت عضو شورایعالی كار با اشاره به اینكه افزایش ۵ درصدی حداقل دستمزد از اول تیر اجرا می شود، اظهار داشت: قرار نیست بابت سه ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد مابه التفاوتی به كارگران پرداخت گردد.اصغر آهنی ها در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد جلسه دیشب شورایعالی کار (جزئیات کامل) تصریح کرد: با عنایت به مشکلاتی که در بخش های کارفرمایی و مباحثی که در جامعه کارگری وجود داشت، مباحث بسیار زیادی در جلسه دیشب مطرح بود؛ در نهایت برای جلب رضایت نسبی و توجه به فرمایشات رهبری، حدود ۷۵ هزار تومان از پایه سنوات برداشتیم و به پایه مزدی اضافه کردیم.
عضو کارفرمایی شورایعالی کار با اشاره به اینکه حداقل مزد از ۲۱ درصد به ۲۶ درصد افزایش پیدا کرد، اضافه کرد: این کار سبب می شود که پرداختی کل کارفرمایی در این بخش چندان فرقی نکند اما حداقل دستمزد کارگری افزایش می یابد و بالطبع بازنشستگان تأمین اجتماعی که قبلاً درصد کمتری می گرفتند، درصد بیشتری افزایش داشته و شرایط بهتری را به منظور زندگی داشته باشند.
وی افزود: پیشنهاد دوم مربوط به حق مسکن بود که عدد و رقم های بسیار زیادی از جانب طرفین عنوان شد اما در نهایت روی عدد ۳۰۰ هزار تومان توافق به عمل آمد. این پیشنهاد برای نهایی سازی و تصویب به هیأت دولت ارجاع خواهد شد تا بعد از بررسی در کمیسیون های تخصصی دولت و با در نظر گرفتن شرایط جامعه و کسب و کارها، حق مسکن تصویب و ابلاغ شود. بر طبق این پیشنهاد، حق مسکن از ماهانه ۱۰۰ هزار تومان فعلی به ماهانه ۳۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.
آهنی ها تصریح کرد: امکان دارد عدد در هیأت دولت تغییر کند و ما نمی توانیم در این مورد اظهارنظری نماییم اما با عنایت به شرایط اقتصادی و جامعه، امیدواریم هیأت دولت تصمیم منطقی بگیرد.
وی در مورد زمان اجرا، اظهار داشت: تا آخر خرداد ماه روال پرداخت ها همان فرمول قبلی خواهد بود و از اول تیر ماه قسمتی از پایه سنوات برداشته می شود و روی پایه مزد گذاشته می شود و در نهایت با عنایت به این مصوبه، فهرست های حقوق و دستمزد اصلاحیه می خورد.
گفتنی است؛ بر مبنای مصوبه شورایعالی کار، پایه حقوق از یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان به یک میلیون و ۹۱۱ هزار تومان افزایش می یابد که بدین سان حقوق یک کارگر مجرد بدون سابقه ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان و حقوق یک کارگر با یک فرزند بالاتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.

1399/03/19
23:11:24
5.0 / 5
1721
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , كارفرما , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید