وزیر تعاون:

حل معضل كار كودكان نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است

حل معضل كار كودكان نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است به گزارش كاروخدمت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت روز جهانی مبارزه با كار كودكان اشاره كرد: حل معضل كار كودكان، نیازمند ائتلاف فراگیر اجتماعی است.


بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کار، محمد شریعتمداری در پیامی به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان اظهار داشت: هر سال روز جهانی مبارزه با کار کودک فرصتی فراهم می آورد تا از یکسو با تلاش فعالان مدنی و رسانه ای، جامعه بیش از پیش با اثرات مخرب کار بر روح و روان و جسم کودکان آگاه شود و از طرف دیگر مسئولان مربوط، نگاهی واکاوانه به سیاست ها، برنامه ها و اقدامات در رابطه با کنترل و کاهش کار کودک داشته باشند. واقعیت این است که «کار کودک»، پدیده ای تاریخی، مساله ای اجتماعی، چند سببی و با ماهیتی پیچیده است که موجب میشود این کودکان بجای آنکه کودکی کنند، در دام فقر، تبعیض و لطمه های اجتماعی بیفتند.
او افزود: در این میان اما، امسال نگرانی جدی تری در سطح ملی و بین المللی وجود دارد و آن اینکه به سبب اثرات مخرب اقتصادی، اجتماعی بیماری عالم گیر کووید-۱۹ همچون بروز بحران های جدی اقتصادی، تشدید فقر، اختلال در سیستم آموزشی، از بین رفتن مشاغل و گسترش اقتصاد غیر رسمی، پدیده شوم کارکودک تشدید شود. رویکرد رسمی و قطعی اینجانب بعنوان وزیر تعاون کار ورفاه اجتماعی در برخورد با این پدیده شوم همیشه این بوده که ممنوعیت و محو بدترین اشکال کارکودک موضوعی فوری و با اهمیت می باشد و خصوصاً در زمانی که بحران ویروس کرونا نگرانی های جدی برای تشدید آن ایجاد کرده، باید تلاش ها و اقدامات همه جانبه برای مقابله با کارکودک نیز گسترده تر شود.
شریعتمداری اضافه کرد: البته همانگونه که بارها تاکید کرده ام؛ همه دستگاه ها و سازمان های مسئول باید در مورد کار کودکان با اتخاذ رویکرد سیاست گذاری مشارکتی به مقابله با آن بپردازند، چونکه بدون مشارکت همه جانبه فعالان، دغدغه مندان مدنی، رسانه ای و پژوهشگران، موفقیت در این حوزه امکان پذیر نیست.
وزیر کار اشاره کرد: تصویب قانون «اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی»، که با شکل گیری یک ائتلاف همه جانبه بین کنش گران مدنی، دانشگاهی و نهادهای حکومتی و نقش آفرینی و پیگیری های مستمر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت و سبب شد بعد از هشت دهه، برای نخستین بار شرایط قانونی برای کسب تابعیت فرزندان زنان ایرانی مهیا شود؛ یک تجربه موفق و تاریخی است و نشان داد وقتی «همه با هم باشیم» میتوان اقدامات اساسی برای دفاع از حقوق گروه های محروم و آسیبپ ذیر انجام داد.
شریعتمداری با اشاره به حضور کودکان کار مهاجر در ایران اظهار داشت: به سبب وجود فقر شدید در بعضی از کشورهای همسایه، اشکال کار کودک به صورت خشن تری در کشور رخ نشان میدهد. باتوجه به این مساله و اینکه حقوق کودکان ملیت نمی شناسد و یک تعهد انسانی است، باید این نکته را نیز متذکر شوم که حضور کودکان کار از کشورهای مختلف در ایران، لزوم اتخاذ راه های متنوع برای مقابله با این پدیده را با همکاری وزارتخانه های کشور و خارجه دو چندان میکند.
وی در آخر اظهار داشت: با تاکید بر این نکته که باید شرایطی فراهم گردد تا کودکان بجای کار در محیط های نامناسب به سمت تحقق رویاهای شان گام بردارند؛ وظیفه خود میدانم که از همه کنش گران مدنی، سیاسی، پژوهش گران، اساتید دانشگاه، اصحاب رسانه و همه آنها که با قلم، اندیشه و گفتار و اقدامات خود در راه سخت پشتیبانی از کودکان کار و از بین بردن همه اشکال کار کودک گام بر می دارند، تقدیر کنم. همین طور سفارش می کنم که در کنار امر شناسایی، تلاش و همت خودرا بیش از پیش به امر توانمندسازی که کاری بنیادین، مؤثر و البته سخت تر و پیچیده تر است، معطوف کنند.
روز جهانی مبارزه با کار کودکان هر ساله در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) بزرگ داشته می شود.منبع:

1399/03/23
14:45:19
5.0 / 5
1651
تگهای خبر: اقتصاد , دستگاه , زنان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید