جزئیات اشتغال اتباع بیگانه در سال ۹۸ اعلام شد؛

كاهش 61 درصدی صدور روادید نیروی كار خارجی در سال قبل

كاهش 61 درصدی صدور روادید نیروی كار خارجی در سال قبل كاروخدمت: بررسی آمارها نشان میدهد كه حضور شهروندان خارجی برای كار در كشور كاهش یافته به شكلی كه سال قبل 4 هزار و 809 روادید ورود اتباع خارجی صادر شده كه نسبت به سال 97 (با صدور 7741 روادید) 60.96 درصد كاهش یافته است.


انسان ها برای یافتن شغل، کسب درآمد بیشتر، رفاه و امنیت به به کشورهای مختلف مهاجرت می کنند. سال قبل چهار هزار و ۸۰۹ نفر تبعه خارجی با حق کار مشخص اجازه ورود به کشور داشتند که چهار هزار و ۵۵۹ نفر آنها مهارت داشتند. البته ۴۵۳ روادید نیز باطل شده است.
مقایسه روادید شهروندان خارجی در سال های ۹۸ و ۹۷ نشان از کاهش چشم گیر اقبال بیگانگان برای ورود به کشور یا قوانین سختگیرانه برای حضور آنهاست. به شکلی که در سال ۱۳۹۷، هفت هزار و ۷۴۱ روادید صادر و یک هزار و ۱۱۲ روادید نیز باطل شده است.
استان خراسان رضوی با جذب ۷۶۶ تبعه خارجی رتبه نخست جذب نیروی خارجی جویای کار در سال ۹۸ را دارد و کردستان تنها استانی است که اتباع خارجی با حق کار مشخص وارد این استان نشدند.
وضعیت صدور پروانه کار اتباع بیگانه
سال گذشته پنج هزار و ۸۵۲ پروانه کار برای شهروندان خارجی ماهر صادر شد، همین طور برای این قشر ۶ هزار و ۳۶ پروانه تمدید و ۳۴۱ پروانه تجدید شد.
همچنین سال قبل پروانه کار ۱۸۵ تبعه بیگانه که جزو هیات فنی اشتغال نیستند صادر و یک هزار و ۸۷۰ پروانه کار این گروه تمدید و ۷۴ پروانه کار تجدید شد.
بررسی جداول آماری نشان میدهد که در این دوره پنج هزار و ۳۸۴ پروانه کار نیز باطل شده است.
یکی دیگر از مجوزهای اشتغال فوری تبعه بیگانه، پروانه کار موقت است که بنا به مصحلت کشور در حوزه های استخراج معادن، تولید صنعتی، تامین برق و گاز، آب رسانی و ساختمان و به درخواست وزیر مربوطه از وزیر کار و حداکثر سه ماه با کار مشخص صادر می شود و در طول این مدت باید پروانه کار ستاندن شود.
براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سال قبل ۱۷۳ هزار و ۳۳۹ پروانه کار موقت صادر شد و ۲۵ هزار و ۶۳۸ پروانه کار موقت نیز تمدید گردید.
میزان درآمد دولت از حضور شهروندان خارجی در سال ۹۸
سال گذشته مجموع درآمد دولت از محل وصول پروانه کار، کارت کار موقت و جریمه کارفرمایان متخلف ۴۰ هزار و ۹۳۵ میلیون تومان است در صورتیکه در سال پیش از آن (۱۳۹۷) ۲۶ هزار میلیون تومان بود.
افزایش تعرفه هزینه صدور و تمدید بر طبق افزایش نرخ تورم سالانه، افزایش جرایم بر طبق پنج برابر حقوق و دستمزد کارگر در هر سال و افزایش تقاضا برای دریافت پروانه کار به خصوص در زمینه کار کار موقت همچون دلیلهای افزایش وصولی در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ بود.
سال گذشته ۸۳ هزار و ۴۱۰ بازرسی انجام شده است و ۳۶ هزار و ۸۴۶ شاغل غیر مجاز شناسایی و ۶ هزار و ۴۶۵ کارفرمای متخلف به مراجع قضایی معرفی شده است.منبع:

1399/03/30
11:53:14
5.0 / 5
1710
تگهای خبر: آمار , اشتغال , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید