شریعتمداری در دیدار با وزیر كار بلغارستان:

اعزام نیروی كار ماهر به بلغارستان نظام مند می شود

اعزام نیروی كار ماهر به بلغارستان نظام مند می شود به گزارش كاروخدمت وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: به دنبال نظام مند كردن اعزام نیروی كار ماهر ایرانی به بلغارستان هستیم.


به گزارش روز سه شنبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد شریعتمداری» در دیدار ویدئو کنفرانسی با «ساچوا» وزیر کار و سیاست های اجتماعی کشور بلغارستان ابراز امیدواری کرد سند تبادل نیروی کار بین دو کشور که در حال رایزنی است به مرحله نهایی برسد.
وی با اشاره به تولید کیت های تشخیص کرونا از جانب فرهیختگان دانشگاهی در ایران اظهار داشت: آمادگی داریم در صورت نیاز، این کیت ها را در اختیار بلغارستان قرار دهیم.
شریعتمداری ضمن تاکید بر لزوم تبادل تجربیات دو کشور در حوزه های مشترک از توجه و تلاش دولت بلغارستان در حل مشکلات رانندگان ایرانی در مرز این کشور با رومانی به علت ویروس کووید ۱۹ قدردانی کرد.
وزیر تعاون در تشریح بعضی از اقدامات این وزارتخانه در ایام شیوع بیماری کرونا به پرداخت ۲۳ هزار میلیارد تومان به ۲۳ میلیون خانوار ایرانی، شناسایی گروه های زیر خط فقر و صدمه پذیر جامعه در پنج ماه و اختصاص مبلغ ۲۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان مستمری به خانوارهای یک تا پنج نفره اشاره نمود.
شریعتمداری اضافه کرد: همینطور گروه های صدمه پذیر جامعه ایرانیان، افراد دارای مشاغل غیر رسمی و غیر بیمه جداگانه مورد توجه قرار گرفت و با شناسایی حدود چهار میلیون خانوار به هر خانوار یک میلیون تومان پرداخت گردید.
وی به راه اندازی سامانه ای بیکاری برای ثبت نام افرادی که به علت کرونا گرفتار بیکاری الزامی شده اند اشاره و خاطرنشان کرد: این افراد در این سامانه ثبت نام کردند و تحت پوشش بیمه کرونایی قرار گرفتند.
وزیر تعاون خاطرنشان کرد: در این ایام، نزدیک به سه هزار میلیارد تومان ماهیانه برای این بیکاران واریز شده است.
شریعتمداری در مورد اقدامات انجام شده در زمینه حفظ اشتغال موجود و پشتیبانی از کارفرمایان هم اضافه کرد: ۴۵ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی به این منظور اختصاص یافته است.
وزیر تعاون اظهار داشت: به ازای هر نفر شاغل در این کارگاه ها، کارفرمایان می توانند از وام های ۱۲ و ۱۶ میلیون تومانی با نرخ تسهیلات بانکی تسهیلی برخوردار شوند.
شریعتمداری به پشتیبانی از بنگاه ها در ایران هم اشاره و خاطرنشان کرد: تعویق دریافت مالیات و حق بیمه تأمین اجتماعی بنگاه هایی که از کرونا صدمه دیده اند همچون این اقدامات است.
وی با اشاره به اینکه برای حفظ سلامت مردم، توسعه دولت الکترونیک به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت خاطرنشان کرد: با این اقدام تلاش شد تا مراجعات مردم به مراکز مختلف کاهش پیدا کند.
وزیر تعاون، آمادگی کشورمان را برای تبادل تجربیات و انتقال اطلاعات در این حوزه اعلام نمود و اظهار داشت: می توان با عنایت به اقدامات مطلوب دو کشور در زمینه های مختل از تجربیات یکدیگر در این حوزه ها بهره مند شویم.
شریعتمداری با اشاره به برگزاری نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و بلغارستان در سال ۱۳۹۸ در صوفیه اظهار داشت: در ادامه مذاکرات انجام گرفته در کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی بین دو کشور، آمادگی خویش را درباره مباحثی همچون حفاظت فنی و بهداشت کار، اشتغال، کارآفرینی، آموزش های فنی و حرفه ای، حمایت های اجتماعی از گروه های جمعیتی صدمه پذیر، توسعه در زمینه حوزه های تأمین اجتماعی، اصلاح قوانین بازنشستگی، توانمندسازی معلولان و خصوصاً زنان سرپرست خانوار اعلام کردیم.
وی با اشاره به تنظیم سند همکاری مشترک بین دو کشور اضافه کرد: این سند همکاری به پیشنهاد کشور بلغارستان تهیه شده و ما آمادگی خویش را برای امضای این سند همکاری اعلام می نماییم.
وزیر تعاون، با تاکید بر لزوم توجه توسعه تعاونی ها در کشور اظهار داشت: با عنایت به تجربیات تعاونی ها در بلغارستان بخصوص اتحادیه های ملی تعاونی های کارگران و اتحادیه تعاونی های مرکزی بلغارستان، زمینه تبادل هیات در این حوزه وجود دارد.
شریعتمداری با اشاره به طرح وزیر کار و سیاست های اجتماعی بلغارستان در زمینه اعزام نیروی پزشکی ایران به بلغارستان اظهار نمود: همانند همکاری گروه بهداشتی پزشکان در آلمان، ما هم می توانیم این نیروها را به کشور بلغارستان اعزام نماییم.
در این دیدار ویدیو کنفرانسی خانم "دنیستا ساچوا" وزیر کار و سیاست های اجتماعی بلغارستان هم اظهار داشت: دو کشور بلغارستان و ایران دارای ۱۲۳ سال سابقه همکاری هستند.

وی با بیان همبستگی دولت و ملت کشور بلغارستان با دولت و ملت ایران در مبارزه با ویروس کووید ۱۹ اظهار داشت: در ۶ ماه گذشته و در جهت مقابله با ویروس کرونا اقدامات ارزشمندی در این کشور انجام گرفته که از آن جمله می توان به پشتیبانی از افراد صدمه پذیر و سالخورده اشاره نمود.
وزیر کار و سیاست های اجتماعی بلغارستان خاطرنشان کرد: مهمترین اقدام انجام گرفته در این حوزه، اختصاص مبلغ ۲ میلیارد یورو و اجرای طرح ۴۰- ۶۰ در این کشور بود.
وی در تشریح این طرح اظهار داشت: به این صورت که ۶۰ درصداز منابع از جانب کارمندان و ۴۰ درصد از جانب کارفرمایان در این طرح پرداخت می شود و علاوه بر این در این طرح ۸۰ درصد منابع را دولت متقبل می شود.
"دنیستا ساچوا" با اشاره به اینکه با اقدامات انجام گرفته ۲۰۰ هزار شغل در بلغارستان حفظ شده است، اضافه کرد: علاوه بر این، اجرای دو طرح حمایت اجتماعی را شروع کرده و مبلغی را به والدین برای حفاظت از کودکان و مبلغی را هم به دانش آموزان در این طرح اختصاص دادیم.
وی دیگر اقدامات انجام گرفته در این ایام را اختصاص ۲۵ میلیون یورو به حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر اعلام نمود.
وزیر کار و سیاست اجتماعی بلغارستان اضافه کرد: اقدامات انجام گرفته در ایران بسیار مشابه با رویکردهای دولت بلغارستان است که همچون آنها می توان به اعطای وام بلاعوض به مردم و حفاظت از اقتصاد جامعه اشاره نمود.
وی با ابراز خرسندی از تدوین پیش نویس سند همکاری مشترک بین دو کشور اظهار داشت: امیدواریم هر چه سریعتر این سند پیش نویس همکاری به مرحله امضا برسد.منبع:

1399/05/30
10:56:59
5.0 / 5
1553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید