كاروخدمت گزارش می دهد؛

برنامه های دولت دوازدهم برای خانه دار كردن كارگران

برنامه های دولت دوازدهم برای خانه دار كردن كارگران كاروخدمت: ساخت مسكن كارگران همیشه در برنامه های دولت بوده و برای این منظور تفاهم نامه ساخت 200 هزار واحد بین وزرای تعاون و راه و تفاهم نامه راه اندازی یكصد هزار واحد مسكونی در كنار شهرك های صنعتی بین وزارت راه و اتاق تعاون منعقد شده، این در حالیست كه نیمی از متقاضیان مسكن ملی نیز كارگران هستند.


ساخت مسکن کارگران همیشه جزو برنامه های دولت تدبیر و امید بوده و بگفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید تهیه مسکن مناسب برای ۱۴ میلیون خانوار که ۷۰ درصد جمعیت متقاضی مسکن را می سازند، در اولویت ساخت و سازها قرار گیرد.
در ماده ۱۴۹ قانون کار نیز خانه دار کردن قشر کارگری مورد توجه قرار گرفته است. به شکلی که کارفرمایان را مکلف به تولید مسکن کارگران کرده و دولت هم موظف است با بهره گیری از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت راه و شهرسازی همکاری لازم را انجام دهد.
آخرین اقدام دولت دوازدهم در این راستا امضای تفاهم نامه ایجاد ۲۰۰ هزار مسکن کارگری بود. این تفاهم نامه دی ماه سال قبل بین وزرای راه و شهرسازی و تعاون در حوزه تامین مسکن برای جامعه کارگری، بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی به امضا رسید.
«محمد شریعتمداری» درباره این تفاهم نامه اظهار داشت که وزارت راه و شهرسازی با ارائه زمین های ۹۹ ساله به صورت رایگان در این پروژه همکاری خواهدنمود.
به گفته وزیر تعاون در ساخت مسکن کارگری از ظرفیت شرکت شهرک های صنعتی نیز که محل تجمع صنایع هستند، استفاده می شود تا برابر قانون کار، کارفرمایان نیز در این طرح مشارکت داده شوند.
براساس این گزارش، اوایل خردادماه (۱۱ خردادماه جاری) وزیر راه و شهرسازی پیرو تفاهم نامه ای که سال قبل با وزیر تعاون امضا کرده بود، تفاهم نامه دیگری با اتاق تعاون ایران امضا کرد. «محمد اسلامی» اظهار داشت که برابر این تفاهم نامه، پیش بینی شده که در کنار شهرک های صنعتی یکصد هزار واحد مسکونی کاربری راه اندازی شود تا جامعه کارگری شامل مدیران و کارگران در این شهرها سکونت کنند.
«بهمن عبدالهی» رئیس اتاق تعاون نیز درباره جزئیات این تفاهم نامه اظهار داشت که باتوجه به نوع مسکنی که در این طرح ایجاد می شود، ممکنست میزان آورده متفاوت باشد، اما ۴۰ درصد آورده را بانک و ۲۰ درصد را خود کارگران تامین خواهند کرد.
به گفته رئیس اتاق تعاون، راه اندازی واحدهای مسکونی با متراژ بالاتر از ۶۵ تا ۷۵ متر پیش بینی شده است و مقرر شده که دولت تسهیلات با نرخ پایین بدهد و قیمت زمین از مسکن حذف شود تا قیمت مسکن برای کارگران ارزان تر تمام شود.
سهم کارگران از مسکن ملی
جامعه هدف طرح اقدام ملی مسکن افرادی هستند که نمی توانند از بازار موجود مسکن تهیه کنند و این طرح برای تحت پوشش قرار دادن جامعه کارگری و بازنشستگان، فرهنگیان و دیگر اقشار جامعه است.
براساس آخرین آماری که وزیر راه و شهرسازی در بازدید از خبرگزاری ایرنا ارائه کرد، تا کنون ۹۳۰ هزار نفر پرونده درخواست مسکن ملی را تکمیل و اطلاعات خودرا وارد کردند که از این میان ۴۰۰ هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شده اند. البته پالایش اطلاعات هنوز ادامه دارد.
به گفته «محمد اسلامی» ۳۵۹ هزار نفر از ۹۳۰ هزار نفری که تشکیل پرونده داده اند، کد کارگری دارند و در واقع از میان جمعیت کارگری هستند و واجد شرایط دریافت دریافت مسکن شناخته شدند. همین طور ۹ هزار نفر از ۶۳ هزار زن سرپرست خانوار که در اولویت واگذاری مسکن قرار دارند از جامعه کارگری هستند.
براساس این گزارش ۳۶۸ هزار نفر از واجدین شرایط دریافت مسکن ملی از قشر زحمتکش کارگری هستند.منبع:

1399/06/01
22:35:53
5.0 / 5
1543
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید