پرونده دستمزد ۹۹ كارگران با ۴۶ و نیم درصد رشد بسته شد

پرونده دستمزد ۹۹ كارگران با ۴۶ و نیم درصد رشد بسته شد به گزارش كاروخدمت پرونده دستمزد ۹۹ كارگران كه از اسفند سال قبل باز بود، سرانجام بعد از افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسكن كارگران با ۴۶.۵ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸ بسته شد.


چانه زنی ها برای تعیین دستمزد سال ۹۹ از اوایل اسفندماه سال قبل آغاز شد و در گام نخست، در اواخر فروردین ماه به ۲۱ درصد افزایش منجر گردید.
این افزایش همواره مورد اعتراض نمایندگان جامعه کارگری بود، بر این اساس وزیر تعاون اعلام نمود که حق مسکن بعنوان یکی از ردیف های حقوقی کارگران در جلسه شورایعالی کار بازبینی می شود.
هفدهم خردادماه جلسه شورایعالی کار با دستور افزایش حق مسکن کارگری که قبل از آن یکصد هزارتومان (۷۵ درصد افزایش) تعیین شده بود و نسبت به سال پیش از آن (سال ۱۳۹۸) ۷۵ درصد رشد داشت، در دستور کار قرار گرفت. این شورا پیشنهاد افزایش حق مسکن تا سقف ۳۰۰ هزار تومان را جهت تایید و تصویب نهایی به هیات وزیران عرضه کرد.
روند کار به این صورت بود که پیشنهاد افزایش حق مسکن کارگران بعد از پیشنهاد توسط شورایعالی کار به هیات وزیران باید در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب می شد که پیشنهاد افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن در بیستم مردادماه در این کمیسیون مصوب و به هیات دولت ارجاع شد و در نهایت چهارشنبه گذشته (بیست و نهم مردادماه) در دولت تصویب گردید.
افزایش حق مسکن کارگری از این جهت مهم می باشد که این افزایش موضوعی نیست که باید هر سال تصویب شود و از آغاز انقلاب تا کنون تنها ۶ بار شاهد افزایش حق مسکن کارگران بودیم و بیشترین افزایش در دولت تدبیر و امید بوده است.
براساس این گزارش حق مسکن در سال ۹۴ برابر ۲۰ هزار تومان بود که سال بعد آن ۴۰ هزار تومان تصویب گردید و در سال ۹۸ از ۴۰ هزار تومان به یکصد هزار تومان افزایش یافت و در دستمزد ۹۹ هم به ۳۰۰ هزار تومان رسید.
با این افزایش ۲۰۰ هزار تومانی، مجموع دریافتی کارگران حداقل بگیر امسال نسبت به سال قبل ۴۳.۵ درصد افزایش یافته است.منبع:

1399/06/02
14:24:03
5.0 / 5
1644
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید