نماینده مجلس:

تعاونی ها ظرفیت مناسبی در اشتغالزایی دارند

تعاونی ها ظرفیت مناسبی در اشتغالزایی دارند به گزارش كاروخدمت نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:  امروز چنانچه پویایی اقتصاد كشور در دستور كار قرار گیرد، باید برای تعاونی ها كه ظرفیت مناسبی برای ایجاد اشتغال دارند، برنامه ریزی شود.


تعاون یکی از سه رکن اقتصاد کشور در کنار دولت و بخش خصوصی در خیلی از برهه های حساس، گره گشای مشکلات اقتصادی بود و استفاده از روحیه مشارکت و همراهی در فرهنگ تعاون و بهره مندی از سرمایه های خرد برای تجمیع و کارهای کلان در جهت رشد و پیشرفت اقتصاد، از مزایای مهم اقتصاد تعاونی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفته گذشته اعلام نمود: بر طبق آخرین آمار حالا ۱۰ میلیون نفر در شرکت های تعاونی عضویت دارند و حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در آن اشتغال مستقیم دارند.
به گفته «محمد شریعتمداری»، احیای اعتبار اقتصادی تعاونی و توسعه زیرساخت ها متناسب با نیارهای روز شرکت های تعاونی را دو شاخص عمده برای تقویت بخش تعاون شمرده می شود.
حجت الاسلام «سید جواد حسینی کیا» نماینده مرد سنقر در مجلس شورای اسلامی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اشاره کرد: یکی از دلیلهای گسترش نیافتن تعاونی ها، نبود نظارت دستگاه های متولی برتعاونی هاست.
وی اضافه کرد: دولت نیز باید زیرساخت های لازم را برای فعالیت بخش تعاونی فعال کند، درعین حال دولت های یازدهم و دوازدهم بر این مساله تاکید داشته اند.
نماینده مجلس با اعلان اینکه یکی از مجموعه هایی که می تواند اقتصاد کشور را پویا و تحول آفرین سازد، تعاونی ها محسوب می شوند، اظهار داشت: بر طبق برنامه پنجم توسعه ( ۹۴- ۱۳۹۰) به اضافه سال ۹۵ باید سهم تعاونی ها از اقتصاد کشور ۲۵ درصد باشد، اما تابحال به این عدد نرسیده است.
وی سامانه جامع و هوشمند برای بخش تعاونی کشور را ضروری دانست و اظهار داشت: وزارت تعاون کار و رفاه امور اجتماعی سامانه ای را دراین زمینه راه اندازی کرده، اما نیاز است که این سامانه به روز و ارتقاء یابد.
حسینی کیا اشاره کرد: چنانچه سامانه هوشمند و جامع ایجاد شود، تعاونی ها می توانند خدمات بهتری عرضه کنند و کارهای آنها نیز شفاف خواهد شد.
وی با اعلان اینکه می توان از ظرفیت های تعاونی ها در مواقع خاص نیز استفاده کرد، اظهار داشت: در دوران شیوع ویروس کرونا شاهد بودیم که بعضی از تعاونی ها مبادرت به تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده کردند که این امر نشان داد می توان با اطمینان به بخش تعاونی در مواقع خاص نیز از این ظرفیت استفاده نمود.
منبع:

1399/06/15
22:34:27
5.0 / 5
1370
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , تعاونی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید