شركت های دولتی بهره ور می شوند

شركت های دولتی بهره ور می شوند رئیس سازمان ملی راندمان اظهار داشت: با تدوین روش ارزیابی راندمان شركت های دولتی عملكرد انها در زمینه های مختلف ارزیابی و پرداخت حقوق مدیریت منوط به میزان راندمان خواهد بود.


«فاطمه پهلوانی» روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه تصریح کرد: برپایه تبصره ۲۱ قانون بودجه ۹۹ و ماده پنج قانون ۶ توسعه دستگاه های اجرایی را مکلف کرده چرخه بهره وری با رویکرد اقتصادی را پیاده کنند و در مدت ۶ ماه برنامه خویش را به سازمان ملی به بهره وری ارائه نمایند و سازمان نیز بعد از یک سال برنامه را به هیات وزیران ارسال نماید.
وی اضافه کرد: اما بعد از چهارسال کوشش برای استقرار چرخه بهره وری ۳۴ دستگاه ماده پنج نتوانستند به برنامه عملیاتی برسند چون که زمان بندی درستی در قانونگذاری انجام نشد.
رییس سازمان ملی بهره وری اظهار داشت: از سال ۹۷ روش اجرایی استقرار چرخه بهره وری توسط سازمان ملی بهره وری ابلاغ و تحرک دستگاه ها بیشتر شد.
وی افزود: روش اجرایی چرخه بهره وری ۱۰ گام داشت که تا نیمه سال قبل ۵۰ درصد دستگاه ها چهار گام را طی کردند و وارد مساله شناسی و تبیین شاخص ها شدند وپایان اسفندماه ۹۸ چند تکنیک خاص بهره وری به دستگاه ها ابلاغ گردید.
پهلوانی اظهار داشت: با عنایت به این که سال اخر دپلت دوازدهم است اولویت استقرار چرخه بهره وری را به شرکت های متوالی بخش اقتصادی قرار دادیم و ۱۴ دستگاه هدف اصلی کار قرار گرفتند تا امکان استفاده از ابزار بودجه را داشته باشند و در استقرار بهره وری بودجه خویش را تامین کنند.
وی با اشاره به بند «د» تبصره ۲۱ قانون بودجه سال جاری، اظهار داشت: با عنایت به این که شرکت های دولتی توابعی از دستگاه های اجرایی هستند ازاین رو باید برنامه بهره وری خویش را ارائه نمایند تا بودجه مورد نیاز برای آنها تصویب و پرداخت گردد.
رییس سازمان ملی بهره وری افزود: در نتیجه اصل کار ما در این زمان ارزیابی و سنجش شرکت های دولتی است و عملکرد آنها برپایه بهره وری ارزیابی می شود و بعد از آن حتی پرداخت حقوق مدیریت نیز منوط به بهره وری شرکت پرداخت می شود.
وی اظهار داشت: برای این منظور کارگروهی برای سنجش بهره وری شرکت های دولتی متشکل از نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری و استخدامی، وزارت اقتصاد، سازمان بهره وری و شرکت ها تشکیل شد و برپایه مدل الگوریتمی که ارائه شده مقرر شد صورت های مالی سنجش شود.
پهلوانی اضافه کرد: البته برای پیشگیری از وقت و اتلاف منابع سامانه جدید ایجاد نکردیم و سامانه شرکت های دولتی که در وزارت اقتصاد است پارامترهای بهره وری را اضافه خواهد نمود. همینطور کمیته بهره وری در دستگاه ها و استان ها با حضور استاندار شکل گرفته است.
وی تصریح کرد: آئین نامه جامع و مانع تدوین شده تا با همکاری دستگاه صورت گیرد سه ماه در این حوزه تاخیر وجود داشت که البته اردیبهشت ماه پیش نویس آئین نامه تهیه و در اختیار هیئت وزیران قرار گرفت رفت که در صف ترافیک تصویب آئین نامه ها بود.
رییس سازمان ملی بهره وری اظهار داشت: چنانچه در راه هدف گذاری شده گام برداریم در برنامه هفتم توسعه 50 درصد رشد اقتصادی از بهره وری خواهد بود.
وی تصریح کرد: هدفگذاری ما این است که تحرک را در تمام بخش های اقتصادی فراهم نماییم و از قابلیت های موجود استفاده گردد.
پهلوانی درمورد استقرار چرخه بهره وری در دستگاه های مختلف اظهار داشت: 34 دستگاه (82 درصد) فاز نخست را طی کردند و 32 دستگاه (78 درصد) وارد فاز دوم که مربوطه به برنامه های عملیاتی در استقرار چرخه بهره وری است شده اند.
وی درباره اختصاص بودجه برای استقرار چرخه بهره وری در دستگاه های مختلف اظهار داشت: بزودی جزئیات بیشتر در این حوزه ارائه می شود.


1399/07/07
23:28:43
5.0 / 5
1429
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید