واحد تحقیق كارگاه های صنعتی، چه تاثیری بر اشتغال فارغ التحصیلان دارد؟

واحد تحقیق كارگاه های صنعتی، چه تاثیری بر اشتغال فارغ التحصیلان دارد؟ برپایه پژوهش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، با ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در كارگاه های صنعتی بین ۲۶ تا ۴۰ هزار فرصت شغلی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی به وجود می آید.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، کارگاه های صنعتی بعنوان تولیدکننده عمده محصولات نهایی و میانی در بازار کالا اهمیت ویژه ای دارند. این کارگاه ها (به خصوص کارگراه های با بیشتر از ۵۰ کارکن) در فعالیت اقتصادی صنعت بخش عمده ای از ارزش افزوده و به تبع آن تولید ناخالص داخلی را تولید می کنند.
با توجه به نقش مهمی که کارگاه های مزبور در بازار کالا دارند، در ایجاد فرصت شغلی هم تأثیر گذار هستند. عموما شغل های ایجادشده در چنین کارگاه هایی دارای پایداری لازم است که حتی در دوره های رکود و رونق تاثیرپذیری کمتری دارند. از سویی به علت رقابتی بودن بازار کالا، کارگاه های صنعتی درصدد تولید محصولات نوآورانه و خلاقانه در بازار کالای خاص خود هستند، این امر باعث می شود از انجام پژوهش های تخصصی استقبال کنند. حتی در بعضی از کارگاه های صنعتی مانند صنایع خودروسازی مراکز تحقیقاتی در سطح پژوهشگاه ها تاسیس شده است و برای نمونه می توان به پژوهشگاه های مرتبط در صنایع خودروسازی بزرگ اشاره نمود. این واحدهای تحقیقاتی ضمن تضمین بقای کارگاه در بازار کالا، می توانند در بازار کارنیز بعنوان تولیدکنندگان فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی شناخته شوند. ازاین رو بررسی وضعیت کارگاه های صنعتی با تاکید بر وجود واحد تحقیق و توسعه در آنها مهم می باشد.
۲۰ درصد کارگاه های صنعتی واحد تحقیق و توسعه دارند
بررسی آمارها نشان داده است که در سال ۱۳۹۶، تعداد ۶ هزار و ۱۷۱ کارگاه های صنعتی ۵۰ نفر کارکن و بیشتر در کشور وجود داشت که از این تعداد یک هزار و ۲۵۶ (۲۰.۴ درصد) واحد تحقیق و توسعه دارند و ۷۹ درصد مابقی فاقد واحد مزبور هستند.
در بین سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ کارگاه های صنعتی در استان های ایلام، چهارمحال و بختیاری و خراسان شمالی کمترین واحدهای تحقیق و توسعه را در سطح کشور داشتند.
براساس این گزارش چنانچه طی سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ در کارگاه های صنعتی ۵۰ کارکن و بیشتر واحدهای تحقیق و توسعه تشکیل می شد بین ۲۶ هزار و ۱۵۲ نفر تا ۴۰ هزار نفر فرصت شغلی مهیا می شد. با عنایت به این که برابر آمار تعداد بیکاران فارغ التحصیل در سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ برابر ۱۰۶ هزار و ۸۸۸ نفر تا ۲۴۲ هزار و ۵۱۴ نفر بود، تعداد بیکاران دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و بالاتر طی این دوره حدودا ۸۰ هزار نفر تا ۲۰۰ هزار نفر خواهد شد.
مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، در گزارش خود برای ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه پیشنهاد کرد که سیاست ها و قوانین حمایتی برای کارگاه ها همچون پرداخت تسهیلات و معافیت مالیاتی به کارگاه های تولیدی که دارای واحد تحقیق و توسعه اتخاذ شود. همینطور قوانین تشویقی همچون تسهیل دریافت مجوز، اتخاذ دوره تنفش در ارائه پرداخت تسهیلات در نظر گرفته شود.
این مرکز پیشنهاد کرد که در شرح وظایف واحدهای تحقیق و توسعه کارگاه های صنعتی برای ارتباط با دانشگاه ها بازبینی شود، همینطور دانشگاه زمینه اشتغال فارغ التحصیلان در کارگاه ها را فراهم نمایند و علاوه بر آن واحد کارآموزی در دروس مقاطع مختلف دانشگاهی بخصوص کارشناسی گنجانده شود.منبع:

1399/07/21
14:21:59
5.0 / 5
842
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید