جزییات لایحه بودجه۱۴۰۰ (۴)

توزیع ۷۳۸ هزار میلیارد ریال یارانه نقدی و حمایتی در بودجه ۱۴۰۰

توزیع ۷۳۸ هزار میلیارد ریال یارانه نقدی و حمایتی در بودجه ۱۴۰۰ دولت در لایحه بودجه سال آینده پرداخت 428 هزار میلیارد ریال یارانه نقدی و غیرنقدی خانوار و 310 هزار میلیارد ریال برای طرح حمایت معیشتی خانوار پیش بینی نمود.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۰ که به قانون هدفمند کردن یارانه ها اختصاص دارد، در مجموع ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۶۷۲ میلیارد ریال برای این بخش پیش بینی شده است.
جمع مصارف هدفمندی یارانه ها یک میلیون و ۸۸۰ هزار میلیارد ریال است که همچون گذشته در ۱۴ محور پرداخت می شود. البته دولت در بودجه پیشنهادی خود در کنار پرداخت یارانه به تولید و اشتغال، پشتیبانی از کسب و کارهای لطمه دیده از کرونا و حمل و نقل ریلی را هم مورد توجه قرار داده است.
در هشتمین لایحه بودجه پیشنهادی دولت «تدبیر و امید»، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شد با بهره گیری از همه بانکهای اطلاعاتی که در اختیار دارد سه دهک بالای درآمدی را شناسایی و حذف کند.
در این تبصره آمده است که منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین نسبت به قیمت پیش از سهمیه بندی در سال ۹۸، مشمول عوارض و مالیات بر ارزش افزوده و سهم ۱۴.۵ درصد شرکت ملی نفت ایران است.
همچنین عوارض شهرداری ها و دهیاری ها از فروش حامل های انرژی بعد از وصول، در مدت یک ماه به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز می شود تا به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت گردد.
همچنین در لایحه بودجه سال آینده، دولت سازمان هدفمندسازی یارانه ها را مکلف کرده امکان ثبت نام برای افرادی که موفق به ثبت نام برای بهره مندی از یارانه نشده اند را فراهم آورد.
دولت به سازمان هدفمندسازی یارانه ها اجازه داده در صورت محقق نشدن منابع پیش بینی شده، معادل کسری منابع، اوراق مالی اسلامی با تضمین خود منتشر کند تا مصارف موضوع یارانه نقدی، کمک حمایت معیشتی خانوارها و برنامه کاهش فقر مطلق گرفتار وقفه نشود.
وزارت امور اقتصادی و دارایی به نیابت از این سازمان، مسوول انتشار اوراق مالی مربوط به این بند است. بخشنامه اجرائی این بند به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو و تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، منابع و مصارف بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بیش از ۲۴ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۷۸ میلیارد و ۹۸۶ میلیون ریال تعیین شده است.
«حسینعلی امیری» معاون پارلمانی رئیس جمهوری، لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با سقف ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.


1399/09/13
12:12:21
5.0 / 5
1196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید