شریعتمداری خبر داد؛

نقشه راه همكاری مشترك ایران و عراق برای دوره پنج ساله تنظیم شده است

نقشه راه همكاری مشترك ایران و عراق برای دوره پنج ساله تنظیم شده است وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: نقشه راه همکاری مشترک ایران و عراق برای دوره پنج ساله تنظیم شده است و امیدواریم با تشکیل کمیته، مسائل مشترک بین دو کشور نهایی شود.


به گزارش شنبه ایرنا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد شریعتمداری» در دیدار مجازی با «عادل الرکابی» وزیر کار و امور اجتماعی عراق اظهار نمود: باتوجه به روابط خوب و دیرینه دو کشور، تلاش دشمنان برای ایجاد اختلاف همیشه ناکام می ماند.
وزیر تعاون با اشاره به اینکه در دوره مبارزه مردم عراق با مسأله تروریسم، ایران همیشه در کنار دولت و مردم عراق قرار داشته است، اضافه کرد: اوج این همراهی در شهادت سردار شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس بود و همین موضوع موجب شد پیوند میان دو ملت بیش از پیش مستحکم تر شود.
وی ابراز امیدواری کرد: با توسعه همکاریهای دوجانبه بین دو دولت مقتدر ایران و عراق شاهد برقراری صلح و آرامش در منطقه باشیم.
وزیر تعاون، رایگان شدن روادید اتباع دو کشور از شروع سال ۱۳۹۸ را اقدامی بسیار عالی و باارزش برشمرد و اضافه کرد: با استمرار این همکاری ها، زمینه توسعه فعالیت ها در حوزه گردشگری خصوصاً گردشگری دینی فراهم می شود.
وی اضافه کرد: نزدیک به ۶ میلیون ایرانی و عراقی می توانند در طول سال از دو کشور بازدید کنند که این ظرفیت بسیار بزرگی برای توسعه روابط اقتصادی و روابط فرهنگی است.
شریعتمداری اظهار داشت: این دو وزارتخانه بدون تردید می توانند نقش اساسی در تحقق ظرفیت های بالقوه و ارتقای سطح تعاملات و روابط داشته باشند.
وی با اشاره به ادغام سه وزارتخانه و تشکیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: حوزه های فعالیت و زمینه های همکاری مشترک زیادی وجود دارد؛ همچون بخش تعاون که بیش از ۱۰۰ هزار شرکت تعاونی در کشور فعال می باشند و نقش گسترده ای در حوزه های مختلف اقتصادی فرهنگی و اجتماعی ایفا می کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به وجود بانک توسعه تعاون نیز اظهار نمود: کارهای تامین مالی پروژه ها و طرح ها در حوزه های گوناگون تعاونی و غیر تعاونی همچون وظایف این بانک است و یکی از زمینه های مناسب همکاری برای توسعه کارهای اقتصادیست.
وی ادامه داد: در کنار این فعالیت، صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون هم در ایران وجود دارد که پس از بررسی، ضمانتنامه هایی را برای مجموعه تعاون در سطح کشور صادر و فعالیت اقتصادی در آنها را تضمین می نماید.
شریعتمداری با اشاره به گستردگی مجموعه کارهای تعاونی در ایران اضافه کرد: بخش قابل توجهی از صادرات کشور امروز از طرف تعاونی های مرزی انجام می شود و همکاری بین تعاونی مرزنشینان دو کشور دارای روند رو به رشدی است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ممکنست این حوزه از فعالیت در وزارت کار و امور اجتماعی عراق سامان نیافته باشد، اظهار داشت: ما آمادگی خودرا بعنوان پنجره ورود برای همکاری دو کشور در این عرصه اعلام می نماییم.
وی از موضوع روابط کار بعنوان یکی از زمینه های همکاری مشترک بین دو کشور یاد کرد و اضافه کرد: در زمینه تنظیم روابط کار که مقررات بین المللی و مقررات روابط کار در داخل را شامل می شود می تواند به تبادل تجربیات در زمینه در این عرصه منجر شود.
وزیر تعاون، توسعه اشتغال و کارآفرینی را از دیگر بسترهای همکاری دو کشور بر شمرد و استفاده از منابع بانکی و توسعه اشتغال پایدار در روستاها و شهرهای کوچک زیر ۱۰ هزار نفر را از تجربیات ایران عنوان نمود.
وی اضافه کرد: در وضعیت اقتصادی موجود و با وجود تحریم، توانستیم ۲۵۰ هزار شغل در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر در کشور ایجاد نماییم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سابقه فعالیت ۵۰ ساله ایران در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای اشاره کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای در ایران، مسئولیت تصدی آموزش های خصوصی و دولتی را عهده دار است که با نگرش به آینده کار در ایران صورت می گیرد.
وی، حوزه آموزش های فنی و حرفه ای در تربیت مربیان و تبادل تجربیات را دراین زمینه از دیگر زمینه های همکاری مشترک بین دو کشور برشمرد. شریعتمداری با اشاره به فعالیت چهار سازمان و صندوق بیمه های اجتماعی در ایران اضافه کرد: این صندوق ها تحت تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشغول فعالیت هستند.
او با اشاره به کارهای مجموعه تامین اجتماعی اضافه کرد: علاوه بر تجارب در زمینه های بیمه های اجتماعی، از کارافتادگی، بازنشستگی و درمان، کارهای اقتصادی بزرگی هستند که بوسیله صندوق ها تامین مالی می شوند.
شریعتمداری اضافه کرد: همکاریهای اقتصادی بین دو کشور ایران و عراق در حوزه این چهار صندوق، می تواند به توسعه کارهای اقتصادی بین دو کشور منجر شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق کارآفرینی امید را مسئول ساماندهی و حمایت مالی از کارهای اشتغال زایی کوچک در کشور نام برد.
وی اشاره کرد: سازمان بهزیستی کشور مسئولیت در حوزه مددجویان، زنان سرپرست خانوار، حقوق کودکان و زنان، اورژانس اجتماعی و مسائل مربوط به لطمه های معتادان را در ایران عهده دار است که می تواند زمینه تبادل همکاری مشترک بین دو کشور در این عرصه تلقی شود.
وزیر تعاون اشاره کرد: پیش نویس موافقتنامه تعهدات تبادل نیروی کار و متخصص را تنظیم کرده ایم که امیدواریم در آینده نزدیک بررسی شود.
شریعتمداری اضافه کرد: همین طور در زمینه تنظیم موافقتنامه تبادل سوابق بیمه کارگران دو کشور نیز متن سند تنظیم شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: با بررسی، تصویب و امضای این سندها، بتوان زمینه توسعه و گسترش همکاریهای بین دو کشور را فراهم نمود.
در این دیدار عادل الرکابی، وزیر کار و امور اجتماعی کشور عراق نیز با ابراز خشنودی از دیدار با همتای ایرانی خود ابراز امیدواری کرد: با نابودی این ویروس بتوانیم زمینه های همکاری مشترک دوست و برادر ایران را توسعه و گسترش دهیم و منافع مشترک دو کشور را تامین نماییم.
وی با اشاره به اینکه روابط ایران و عراق روابط ریشه دار و تاریخی است و زمینه های مختلفی را در برمی گیرد اضافه کرد: زمانی که عراق درگیر مشکلات و بحران های زیادی بود، موضع ایران درباب این وقایع همیشه ممتاز بوده و ملت عراق را در زمینه های مبارزه با تروریسم حمایت و پشتیبانی کرده است.
الرکابی اضافه کرد: با توجه به این که کشور عراق با مشکلات زیادی همچون جنگ های متعدد، دست و پنجه نرم کرده لازم است زمینه های همکاری با همسایگان همچون کشور دوست و برادر ایران تقویت شود.
وزیر کار وامور اجتماعی عراق اشاره کرد: علاوه بر زمینه مبارزه با تروریسم، به توسعه همکاری ها در حوزه های مشترک نیازمندیم که در این میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند در توسعه همکاری نقش بسیار اساسی ایفا کند.
عادل الرکابی، زمینه فعالیت این وزارتخانه را دو حوزه کار و امور اجتماعی عنوان نمود و گفت: این وزارتخانه در زمان بروز مشکلات به افراد نیازمند کمک می نماید و با همکاری وزارتخانه های دیگر مشکلات مردم را مرتفع می سازد.
وزیر کار وامور اجتماعی عراق اضافه کرد: در زمینه تامین اجتماعی نیز هیئت عالی پشتیبانی از قشرهای ضعیف در عراق وظیفه پشتیبانی از زنان را عهده دار است.
وی با اشاره به مشکلاتی که به سبب وقوع جنگ در عراق بوجود آمد، اظهار داشت: خیلی از افراد در عراق به فراگیری آموزش های مهارتی بمنظور ورود به بازار کار کشور نیازمند هستند.
وزیر کار و امور اجتماعی عراق اشاره کرد: ایران و عراق از منابع غنی و سرشار اقتصادی و انسانی در زمینه های مختلف برخوردار می باشند و این مساله می تواند به زمینه های گسترش همکاری بین دو کشور منجر شود.
وی به موضوع گردشگری نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در این راستا نیازمند همکاری، هماهنگی و تشریک مساعی بین دو کشور هستیم.
وزیر کار و امور اجتماعی عراق با اشاره به اینکه همکاریهای دو کشور ایران و عراق در زمینه های مختلف در حال گسترش است ابراز امیدواری کرد: زمینه های همکاری مشترک بین دو کشور همچون درباب مباحث کار و امور اجتماعی بیش از پیش گسترش یابد.


1399/10/07
19:30:35
5.0 / 5
714
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید