عضو شورای عالی كار ؛

مذاكرات دستمزد ۱۴۰۰ كارگران فردا كلیدمی خورد

مذاكرات دستمزد ۱۴۰۰ كارگران فردا كلیدمی خورد نماینده کارگری شورایعالی کار با اشاره به اینکه مذاکرات دستمزد ۱۴۰۰ کارگران از فردا کلید می خورد، اظهار داشت: طبق بررسی نمایندگان کارگری، رقم سبد معیشت سال آینده ۹.۵ تا ۱۰ میلیون تومان است.محمدرضا تاجیک در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد برگزاری جلسه شورایعالی کار، عنوان کرد: طبق دعوت نامه ارسالی از جانب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اولین نشست کمیته مزد جهت بررسی معیشت کارگران جهت تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ فردا برگزار می گردد.
نماینده کارگران در شورایعالی کار اضافه کرد: محور جلسه فردا، تعیین هزینه سبد معیشت کارگران در سال ۱۴۰۰ است؛ وضعیت معیشت کارگران در سال ۹۹ را در قالب های مشخص بررسی می نماییم و سپس هزینه زندگی کارگران را در اقلام خوراکی و غیر خوراکی تعیین می نماییم.
وی در مورد معیارهای تعیین هزینه سبد معیشت، افزود: وضعیت تورم دو سبد معیشت سال ۹۹ و ۱۴۰۰ برای تعیین دستمزد ملاک است؛ تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون کار مشخص کرده است که باید حداقل دستمزد به اندازه ای باشد که هزینه معیشت یک کارگر ساده را تأمین کند. طبق آمار مرکز آمار ایران بعد خانوار کارگران ۳.۳ نفر است؛ ازاین رو وضعیت اقلام خوراکی و غیرخوراکی پارسال و سالجاری را بررسی و به روزرسانی می نماییم و در نهایت اختلاف این اعداد بعنوان رقم سبد معیشت سال آینده مشخص می شود.
تاجیک اظهار داشت: منتهی ما می گوئیم که تورم واقعی برای کارگران، تورمی است که روی هزینه زندگی شأن تاثیر داشته باشد؛ خیلی از مولفه هایی که مرکز آمار و بانک مرکزی برای تورم اعلام می کنند، روی زندگی و هزینه های کارگران تأثیری ندارد. تورمی که باید برای حقوق ملاک قرار بگیرد، باید تورمی باشد که روی اقلام خوراکی و غیرخوراکی کارگران از سال قبل تا سال جاری تاثیر داشته است.
نماینده کارگران در شورایعالی کار اضافه کرد: طبق بررسی های صورت گرفته از جانب نمایندگان کارگران، رقم سبد معیشت سال آینده ۹.۵ تا ۱۰ میلیون تومان است. همواره نمایندگان دولت و کارفرمایی به دنبال کوچک کردن این عدد و نمایندگان کارگران به دنبال واقعی تر کردن این عدد هستیم.
وی اظهار داشت: طبق اعلام دولتی ها، دلیل دولت برای کوچک کردن این عدد، این است که مدعی هستند اگر عدد سبد معیشت بالا باشد و بر اساس آن دستمزد کارگران بالا برود، تبعات تورمی برای کشور دارد که ما این مورد را قبول نداریم؛ علاوه بر دولت، کارفرمایان هم برای کاستن از بار هزینه های خود، به دنبال کوچک کردن این عدد هستند.

1399/10/12
14:34:13
5.0 / 5
699
تگهای خبر: آمار , كارفرما , كارگر , معیشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید