رئیس سازمان فنی و حرفه ای:

استاندارد آموزش های مهارتی برای 40 رشته تدوین شد

استاندارد آموزش های مهارتی برای 40 رشته تدوین شد به گزارش کاروخدمت رئیس سازمان فنی و حرفه ای با اعلان اینکه قانون مهارت ها از ابتدایی تا دکترا توسط مجلس به تصویب رسیده است، اظهار داشت: در کنار این قانون استاندارد آموزش مهارتی برای 40 رشته تدوین شده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، علی اوسط هاشمی ظهر پنج شنبه در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه به میزبانی فنی و حرفه ای سمنان، درباره اهمیت مهارت آموزی، بیان کرد: اگر به اندازه تحصیل و مدرک دانشگاهی به مهارت نیز پرداخته می شد، امروز کمتر از فقر، مشکلات و عدم دست یابی به نیروی کار ماهر سخن می گفتیم.
وی اضافه کرد: مشکل اینجا است که وقتی یک فارغ التحصیل وارد بازار کار می شود با بدیهی ترین مسائل کاری آشنایی ندارد و پیام این مساله آنست که هم در نظام آموزشی مان نیازمند یک بازبینی و تحول در حوزه صنعت و تقاضای بازار و مهارت هستیم تا بتوانیم هدف مند به موضوع مهارت گام بگذاریم.
رئیس فنی و حرفه ای کشور بیان کرد: اگر تربیت ما برمبنای اهداف میان مدت و بلندمدت صورت نگیرد، خیلی از دانش آموزانی که امروز در تحصیل هستند، پس از ورود به بازار کار با مشاغلی مواجه خواهند شد که هیچکدام را در مقطع تحصیل ندیده و تجربه نکرده و این به مفهوم رویش مشاغل نو است.
اوسط هاشمی با اعلان اینکه رویش مشاغل نو به ما این پیام را می دهد که آینده پژوهی باید مبنای بازبینی در نظام آموزشی و مهارتی باشد چه آموزش ابتدایی تا مقطع عالی، اشاره کرد: در نظام مهارتی هم می توانیم اعلام نماییم که قانون مصوب مجلس شده که هشت سطح مهارت را تا دکترا پیش بینی می کند تا یک رابطه منطقی بین نظام رسمی و غیر رسمی آموزش و بازار کار برقرار نماییم.
وی با اعلان اینکه هر کس که از تحصیل فارغ می شود باید مهارت های کار را نیز بیاموزد و سپس با این طی طریق به سمت توانمندی اقتصادی و اشتغال گام بردارد، اضافه کرد: وقتی امروز قانونگذار هشت سطح مهارت را پیش بینی کرده یعنی الزاماً نظام مهارتی و آموزشی کشور باید مورد توجه و عنایت خاص قرار گیرد و بازبینی و بازسازی شود تا از عهده دست یابی به هشت سطح مهارت توسعه برآید.
رئیس فنی و حرفه ای کشور با اعلان اینکه امروز با ساختار و نظام آموزشی نیازمند هستیم، بیان کرد: با نظام آموزشی مهارتی آشفته نمی توان کار پیش برد و پس باید ساماندهی با بهره بردن از قانون شورای عالی مهارت در دستور کار قرار دارد از طرف دیگر تمام استانداردهای آموزشی نوین متناسب با نیازهای گروه های هدف و جامعه تدوین شده است.
اوسط هاشمی با اعلان اینکه می بایست قانون نظام مهارتی را به یک ظرفیت و توان ملی ارتقا داد، بیان کرد: دولت توجه ویژه ای به بخش توسعه آموزش های مهارتی دارد و به دنبال مهارتی هستیم که بازار در جستجوی آنست. امروز نکته اصلی بازار شمرده می شود و باید به نیرویی بیندیشیم که بازار در جستجوی او است چونکه بازار با سرعت و شگفتی پیش می رود و رویش مشاغل جدید ده ها میلیونی به هر حال روبرو خواهیم شد.
وی اضافه کرد: در سال ۱۴۰۲ ما با رویش ۱۳۳ میلیون شغل جدید روبرو خواهیم شد که باید برای آنها نیرو تربیت نماییم و این به نظام و ساختار آموزش مهارتی ما باز می گردد که تنها مختص به پنج هزار و ۴۰۰ مرکز آموزش فنی و حرفه کشور نیز نیست.
رئیس فنی و حرفه ای کشور با اعلان اینکه هر مرکز آموزشی که به مهارت روی می آورد باید به ارکانی مانند استاندارد آموزشی، برخورداری از صلاحیت حرفه ای، سنجش مهارت و گواهینامه مهارت اشاره نمود، اظهار داشت: نباید بلایی که بر سر مدرک تحصیلی در کشورمان آمده بر سر گواهینامه مهارت نیاید و پس سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای دراین زمینه بسیار مورد تاکید است. باید گواهینامه فنی و حرفه ای در بازار جهان اعتبار دارد.
به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، اوسط هاشمی در مسافرت سه روزه به استان سمنان شب گذشته در سمنان مورد استقبال قرار گرفت و امروز از چند طرح بازدید نمود.


منبع:

1399/10/23
15:52:32
0.0 / 5
552
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید