كاهش میلیاردی هزینه ها با برگزاری مجازی نمایشگاه كتاب

كاهش میلیاردی هزینه ها با برگزاری مجازی نمایشگاه كتاب به گزارش کاروخدمت رئیس اسبق اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران اظهار داشت: در سالهای اخیر با بودجه 50 تا 60 میلیاردی که هزینه برگزاری نمایشگاه کتاب می شد فقط 140 میلیارد تومان درآمد از نمایشگاه بدست می آمد در این شرایط برگزاری نمایشگاه مجازی، صرفه جویی اقتصادی خوبی است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، «نادر قدیانی» اظهارداشت: شیوع بیماری کرونا همه ارکان زندگی ما را تحت تاثیر قرار داد و با اجرای طرح تعطیلی مشاغل و قرنطینه انتظار می رفت کتاب بتواند گزینه مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت باشد.
وی توضیح داد: با ادامه تعطیلی ها و ممنوعیت تردد خیلی از شهروندان برای پر کردن اوقات فراغت به سمت کتاب خواندن روی آوردند و بدین سبب سرانه مطالعه افزایش پیدا کرد. البته باید توجه داشته باشیم که به سبب گرانی کتاب که متاثر از شرایط اقتصادی کشور است امکان خرید آن برای بسیاری وجود ندارد.
رییس اسبق اتحادیه ناشران و کتاب فروشان اضافه کرد: قبل از این طبقه متوسط بیشترین مخاطب ما بود اما در نوسانات اقتصادی چند سال اخیر خیلی از این طبقه به طبقه مستضعف نزول کردند و امکان خرید کتاب ندارند.
او افزود: تعطیلی کتاب فروشی ها در صورتیکه خیلی از مشاغل دیگر باز بودند تصمیم منطقی نبود، این تصمیم صدمات مالی بسیاری برای کتاب فروشان داشت اما در نهایت این تعطیلی فیزیکی کتاب فروشی ها به رونق فروش اینترنتی منجر گردید چونکه فضای مجازی فرصت بسیار خوبی برای ما است.
کرونا فرصتی برای صرفه جویی ۶۰ میلیاردی هزینه نمایشگاه
این عضو هیات منصفه مطبوعات تهران با اشاره به حضور در ۳۲ نمایشگاه کتاب اظهار داشت: در ۱۶ سال ابتدایی هر سال کیفیت نمایشگاه ها نسبت به گذشته افزایش یافت اما چندین سال است نمایشگاه کتاب دیگر کیفیت لازم را ندارد.
وی در توضیح ناکارآمدی نمایشگاه بین المللی کتاب در سالهای اخیر اظهار داشت: طبق آمار خانه کتاب ۷۵ درصد از کل کتاب هایی که در ایران منتشر می شوند بر عهده ۱۰۰ ناشر است و ۲۵ درصد مابقی توسط یک هزار ناشر منتشر می شوند. در مجموع یک هزار و ۱۰۰ ناشر مشتاق حضور در نمایشگاه هستند.
قدیانی اظهار داشت: هزینه برگزاری نمایشگاه ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان برآورد می شود و کل فروش آن حدود ۱۴۰ میلیارد تومان است که البته تمام رقم فروش برای ناشران سود نیست، بلکه تنها درصدی از آن سود است. با این اوصاف برگزاری نمایشگاه در حقیقت چندان به صرفه نیست، نه برای ناشر، نه برای دولت!
به گفته این فعال بازار نشر، بدین سبب بودجه و یارانه ای که برای برگزاری این نمایشگاه ها داده شده در عمل موفق نبوده است و برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی علاوه بر صرفه جویی میلیاردی مطمئنا نتایج بهتری در بر خواهد داشت.
وی اضافه کرد: هرچند نخستین نمایشگاه کتاب مجازی که درکرمان انجام شد موفق نبود اما باید دقت کنیم که نخستین تجربه نمایشگاه بین المللی کتاب به شکل فیزیکی هم موفق نبود پس باید کوشش کرد و در راه ارائه کتاب در فضای مجازی خلاقه عمل کرد.منبع:

1399/10/25
19:51:17
0.0 / 5
800
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , اینترنت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید