چالش های كرونا برای صنف خشك شویی

چالش های كرونا برای صنف خشك شویی تهران رئیس اتحادیه صنف خشکشویی و لباسشویی با بیان این مطلب که تا حالا کرونا خیلی از فعالان این صنف را بیکار کرده است، اظهار داشت: کرونا سبب شده نسبت به سال قبل 40 درصد تیراژ افت داشته باشد، این در حالی است تا کنون مواردی از مبتلاشدن یا فوت فعالان خشکشویی بر اثر کرونا وجود نداشته است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا ابوالفضل رجب زاده گفت: به سبب شرایط اقتصادی متاثر از کرونا و نابسامانی های اقتصادی، صنف خشکشویی امسال نسبت به سال قبل ۴۰ درصد افت تیراژ داشته است. این درحالی است که محیط خشکشویی ها به سبب حرارت بالا و استفاده از مواد شوینده، عاری از ویروس کرونا است اما تعطیلی ها و شرایط سخت اقتصادی این شغل را از رونق انداخته است.
وی توضیح داد: با شیوع ویروس کرونا و شروع سال نو تصمیم گرفتیم خشکشویی ها را تا اختتام عید نوروز تعطیل نماییم اما باتوجه به ادامه فاصله گذاری های اجتماعی این تعطیلی خود خواسته، الزامی شد. این درحالی بود که بگفته پزشکان، ویروس فقط چند ساعت روی لباس زنده می ماند و در شرایطی که لباس، پتو، پرده و سایر وسایلی که برای شست وشو به خشکشویی آورده می شود، علاوه بر اینکه با مواد شوینده قوی شست وشو می شوند، حرارت بالای ۸۰ درجه را می بینند و چند روزی را هم در واحد صنفی می مانند تا تحویل مشتری داده شوند، بدین سبب ویروسی در آن باقی نمی ماند. اما این تعطیلی ها و عدم پشتیبانی از فعالان این حوزه در کنار شرایط سخت اقتصادی که سبب شده اقشار خاصی از خشکشویی استفاده کنند که این موضوع، ادامه کار را برای همکاران ما سخت کرده است.
رجب زاده افزود: هم اکنون وقتی مردم غم نان دارند به فکر خشکشویی نمی افتند و فقط برخی افراد مانند پزشکان مشتری ثابت ما هستند. همین پزشکان که در صف مقدم مبارزه با کرونا هستند مدت ها قادر به استفاده از خدمات ما نبودند و برخی مجبور شدند از خدمات آنلاین استفاده کنند که بارها شاهد شکایت از خدمات نامطلوب دراین زمینه بودیم.
رجب زاده با اعلان اینکه با ادامه شیوع ویروس کرونا مردم تمایل بیشتری به استفاده از خدمات و کسب وکارهای نوین داشتند، اشاره کرد: اتحادیه هیچ نوع مسئولیتی نسبت به کسب وکارهای اینترنتی در صنف خشکشویی قبول نمی نماید. برای اینکه این کسب وکارها مشخص نیست شست وشو را کجا و با چه موادی انجام می دهند و مدارکی داریم که تعدادی از این واحدها در باغ لباس ها را می شویند و برخی هم لباس های معمولی را با لباس های بیمارستانی یکجا تمیز می کنند که در این زمینه نامه نگاری هایی با دستگاه های مختلف انجام شده، اما بی نتیجه مانده است. در چنین شرایطی این مردم هستند که متضرر شده اند و بابت هزینه ای که پرداخت می کنند خدمات مناسبی را دریافت نمی کنند و امکان پیگیری شکایت هم ندارند.
وی در آخر اظهار داشت: ماه ها سعی کردیم تا خشکشویی ها در گروه شغلی نخست قرار بگیرند و باز باشند، این همه تلاش و بیکاری چند ماهه در حالی رخ داده است که تا حالا مرگ و میری بر اثر کرونا یا اخباری در ارتباط با مبتلاشدن به بیماری در این صنف نداشته ایم.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، با تصمیم ستاد ملی کرونا، پروتکل های جدی تری از شروع آذرماه به مدت ۲ هفته در شهرهای قرمز اجرا شد؛ محدودیت هایی که با هدف به حداقل رساندن «تجمع ها» و «ترددها» اعمال اعمال شد.
این تصمیم های جدید در جلسه روز شنبه، ۲۴ آبانماه در ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ و برمبنای آن سطوح هشدار در سه مرحله نارنجی، زرد و قرمز تقسیم بندی شد.
بر همین اساس در سطح هشدار قرمز تنها مشاغل خدماتی سطح یک و یک سوم کارکنان دولت تعطیل نیستند و بقیه مشاغل تعطیل شد.


1399/11/03
13:56:12
0.0 / 5
566
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید