رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی در گفت و گو با كاروخدمت:

اعطای وام كرونا به 23 هزار طرح كسب وكار خانگی

اعطای وام كرونا به 23 هزار طرح كسب وكار خانگی به گزارش کاروخدمت رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی اظهار داشت: از اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت تسهیلات کرونا به کسب و کارهای خانگی لطمه دیده از شیوع بیماری کرونا بود که طبق آخرین آمار به 23 هزار طرح، وام پرداخت شده است.


به گزارش روز جمعه ایرنا، امروزه مشاغل خانگی و خرد، باتوجه به سرمایه گذاری اندکی که برای آغاز به کار نیاز دارند نقش موثری در رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال گسترده دارند و در حقیقت یکی از با اهمیت ترین محل های ایجاد اشتغال و رفع اشکال بیکاری، توسعه مشاغل خانگی است.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی در گفت و گو با ایرنا درباره اهمیت مشاغل خانگی گفت: مشاغل ازراه دور و استفاده از ظرفیت های مختلف برای ایجاد شغل موضوعی است که سال هاست در کشورهای مختلف پذیرفته شده و دنبال می شود.
مهناز امدادی اضافه کرد: با شیوع بیماری کرونا این مساله شدت بیشتری گرفت و باتوجه به ظرفیت مشاغل خانگی که این امکان را فراهم می آورد تا افراد در محیط امن خانه کسب وکار خودرا داشته باشند با استقبال گسترده ای همراه بود.
وی با اشاره به بررسی های دفتر سیاستگذاری اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در بحث مشاغل خانگی خصوصاً با شیوع بیماری کرونا در سطح دنیا اتفاقات قابل توجهی رخ داده است. به این صورت که تا سال ۲۰۱۹ آمار فعالان در حوزه مشاغل خانگی ۱۰۰ میلیون نفر بود اما در سال ۲۰۲۰ این آمار رشد ۲۶۰ درصدی داشت و به ۲۶۰ میلیون نفر رسید.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی گفت: بررسی ها نشان میدهد با وجود تنگناها حدود ۳.۵ درصد اشتغال کشور مربوط به فعالان کسب وکار خانگی و ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی برای مشاغل خانگی است و این نشان از ظرفیت این بخش در تولید ناخالص داخلی و ایجاد اشتغال دارد.
وی افزود: با حمایت های لازم از مشاغل خانگی این امکان وجود دارد که رقم ۳.۵ درصد ایجاد اشتغال را به ۱۰ درصد برسانیم و با این عمل برای ۲.۵ میلیون نفر شغل ایجاد نماییم البته منوط به این است که حمایت و بسترهای لازم فراهم گردد.
امدادی درباره اقدامات انجام شده در بخش مشاغل خانگی توضیح داد: وزارت بهداشت با تولید مواد غذایی در بخش مشاغل خانگی به سبب مسائل بهداشتی مخالفت می کرد که با هماهنگی های لازم بستر این فعالیت فراهم گشته است علاوه بر این در زمینه استانداردسازی محصولات مشاغل خانگی با هماهنگی سازمان ملی استاندارد دستورالعمل تاییدیه و انطباق تولیدات با استانداردها فراهم گشته است.
وی اضافه کرد: در بحث حمایت های بیمه ای امکان بهره مندی بیش از ۹۰ درصد کارگران مشاغل خانگی از صندوق روستایی برقرار شد و در رشته های کشاورزی، صنایع دستی و رشته های تولیدی و خدماتی در شهر و روستاهای بالای ۲۰ هزار نفر فراهم گشته است.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی اشاره کرد: همه این اقدامات انجام شده اما اجرائی شدن سیاست ها نیازمند حمایت های لازم متقاضیان است تا آنها نیز امکان اجرائی کردن آنها را داشته باشند و اگر انتظار داریم تولیدکنندگان نکاتی را رعایت کند باید حمایت شود تا این اتفاق رخ دهد.
وی افزود: در دو سال اخیر ۷۵ درصد از منابع تسهیلات مشاغل خانگی کم شده و این مساله ادامه کار را با سختی مواجه کرده است به خصوص در دوران کرونا که دنیا رشد بیش از ۲.۵ برابری در عرصه مشاغل خانگی داشته است.
امدادی درباره صدور مجوز مشاغل خانگی اظهار داشت: صدور الکترونیکی مجوز مشاغل خانگی از دو سه سال قبل در چهار استان به صورت پایلوت انجام شد و با توجه به این که مشکل خاصی نبود از شروع امسال در ۳۱ استان اجرائی شده است.
وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا از اسفند سال قبل اظهار داشت: قبل از این برابر قانون و برحسب نوع رشته ها مشاغل ستاره دار دو سال یکبار و سایر رشته ها پنج سال یکبار تمدید می شد اما بعد از شیوع بیماری کرونا وزارت تعاون اعلام نمود مجوزهای مشاغل خانگی در این دوران نیاز به تمدید ندارد.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی گفت: طی سالهای ۹۶ تا ۹۹ حدود ۲۴۸ هزار نفر مجوز مشاغل خانگی دریافت نمودند و از این تعداد ۵۲ درصد بین ۲۰ تا ۴۰ سال و ۴۳ درصد بین ۴۰ تا ۶۰ سال و پنج درصد بالای ۶۰ سال سن دارند و در مجوزهای صادره ۷۶ درصد زنان و ۲۴ درصد مردان هستند.
وی افزود: در حمایت های مالی و دریافت کنندگان تسهیلات؛ حدود ۴۹ درصد را افراد ۲۰ تا ۴۰ ساله و ۴۶ درصد بین ۴۰ تا ۶۰ سال می سازند و ۸۰ درصد زنان و ۲۰ درصد مردان و طی این سه سال ۲۶ هزار نفر تسهیلات دریافت نمودند اما آمارها گویای این ایت که نیاز واقعی بیش از این رقم هاست و حداقل سه برابر این رقم در نوبت هستند و اگر بانک مرکزی این فضا را فراهم آورد و تسهیلات لازم تخصیص یابد افراد کارهای بزرگی انجام می دهند.
امدادی درباره اولویت رشته ها در اعطای مجوز و پرداخت تسهیلات اظهار داشت: لطمه شناسی در سال ۹۴ و ۹۵ سبب شد طرح جدیدی تحت عنوان طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را تصویب نماییم که ابتدا در سال ۹۶ در ۹ استان به صورت پایلوت انجام شد و باتوجه به نتایج خوب به پیشنهاد «معصومه ابتکار» معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده این برنامه در ۲۴ استان برای ۶ هزار زن سرپرست خانوار در سال قبل آغاز شد و در ماه های آتی شاهد اتمام این طرح خواهیم بود.
وی اظهار داشت: از شروع امسال توانمندسازی اقتصادی ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر از متقاضیان در ۳۱ استان را شروع کردیم که آن نیز نتایج خوبی داشته است.
رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی پشتیبانی از مشاغل خانگی بیان کرد: یکی از بحث های مهم نگاه جدید به رشته های مشاغل خانگی است و در این نگاه ضرورت خلاقیت و نوآوری در رشته های قدیمی و شیوه های جدید تولید و طرح های نوآوری برای رشته های قدیمی است بایستی تولیدکنندگان شیوه جدید تولید و طراحی و نوآوری و خلاقیت های جدید را برای رشته های قدیمی داشته باشد.
وی افزود: باتوجه به گرایش جوانان به خصوص آقایان نسبت به رشته های مشاغل خانگی بحث تنوع رشته ها و گرایش به سمت آی تی، تولید محتوا، ویراستاری و ترجمه را در دستور کار داریم که تنوع این رشته ها بیشتر از سایر رشته ها بوده است.
امدادی گفت: در زمینه رشته های سنتی نیز تاکید ما بر نوآوری ها است بعنوان مثال خیلی از محصولات ما اگر در طراحی و شیوه عرضه تغییر ایجاد شود مخاطبین زیادی خواهند داشت در رشته های جدید نیز اعتقاد ما براین است که رشته های جدیدی را معرفی نماییم.
وی درباب توسعه مشاغل خانگی در کشورهای دیگر توضیح داد: تفاوت کشور ما با کشورهای دیگر این است که تعریف قانون مشاغل خانگی با خارج از کشور متفاوت می باشد و آنها با فعالیتی که از خانه انجام می شود عنوان مشاغل خانگی می گذارند اما در قانون، مشاغل خانگی به شغلی اطلاق می شود که مجموعه فعالیتی توسط اعضای خانواده در محل مسکونی صورت گیرد و منجر به تولید کالا و خدماتی شود که در بازاری خارج از منزل به فروش برسد. بدین سبب قرار نیست کالا و خدمات در درب منزل ارائه شود و این کالا باید در جای دیگری ارائه شود بدین سبب کارهایی مثل ارائه خدمات پزشکی، نگهداری سالمندان و کودکان در رشته های ما قرار نمی گیرند اما در خارج از کشور این مباحث بعنوان رشته مشاغل خانگی پذیرفته می شود.
امدادی اظهار داشت: در خیلی از کشورهای توسعه یافته، بحث های شبکه ای و زنجیره ای را دنبال می کنند و قسمتی از تولیدات کارخانه های بزرگتر در خانه و واحدهای کوچک تولید و عرضه می شود و ما نیز آنرا دنبال می نماییم و این نیاز است که با همکاری صنعت و کشاورزی دراین زمینه رشد بیشتری داشته باشیم.منبع:

1399/11/12
14:40:08
0.0 / 5
453
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید