سهم تعاونی ها از پروانه های ساختمانی مسكن چقدر است؟

سهم تعاونی ها از پروانه های ساختمانی مسكن چقدر است؟ سال گذشته ۱۶۱ هزار و ۴۵۷ پروانه ساختمانی توسط شهرداری صادر شده که سهم تعاونی ها از این میزان تنها ۰.۳ درصد یا معادل ۵۱۷ مورد است.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، توسعه بخش مسکن و رشد اقتصادی به صورت مستقیم و غیرمستقیم از یکدیگر تأثیر می پذیرند. رونق در بخش ساخت و ساز مسکن به صورت تشکیل سرمایه ثابت و رشد ارزش افزوده ساختمان بر اقتصاد کلان اثرگذار است. همانطور که مسکن در ایجاد ارزش افزوده در اقتصاد و تحرک تولید در درون بخش و بخش های در رابطه با ساخت و ساز موثر است، توجه به تقاضای مسکن همانند هر کالای دیگری حائز اهمیت می باشد.
مسکن در زندگی خانواده ها اهمیت ویژه ای دارد بخصوص در سبد هزینه های خانوار کم درآمد و دهک های متوسط و پایین جامعه که حقوق ثابتی دارند، نیازمند حمایت مضاعفی است و برای این منظور تعاونی های مسکن می توانند نقش مهمی را ایفا کنند.
این تعاونی ها با تأمین مسکن به قیمت تمام شده و بدون سود، واحدهای مسکونی را ارزان تر از سایر سازندگان و انبوه سازان به اعضای خود واگذار می کند و در صورتیکه تعاونی ها مبادرت به ساخت و ساز نکنند امکان دارد قشر متوسط جامعه موفق به خرید خانه نشود.
با این حال برپایه آخرین آمار اعلامی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سال قبل ۵۱۷ پروانه ساختمانی توسط شهرداری های کشور برای تعاونی ها صادر گردیده است که ۰.۳ درصد کل پروانه های ساختمانی صادر شده از جانب شهرداری های کشور را تشکیل می دهد.


از کل پروانه های صادر شده در بخش تعاون، ۱۸ پروانه در ارتباط با افزایش بنا و ۴۹۹ پروانه در ارتباط با راه اندازی ساختمان بوده است.
برابر این گزارش سال قبل استان های البرز، خوزستان و فارس به ترتیب با ۱۶.۴ درصد، ۱۱.۸ درصد و ۱۱ درصد بیشترین و اردبیل، قزوین، یزد و همدان با ۰.۲ درصد، ۰.۴ درصد، ۰.۶ درصد، ۰.۶ درصد کمترین تعداد پروانه راه اندازی ساختمان در بخش تعاون را به خود اختصاص داده اند.
تعداد واحدهای مسکونی پیشبینی شده در پروانه های صادر شده برای راه اندازی ساختمان در بخش تعاونی بیشتر از سه هزار و ۱۶۲ واحد بوده است که حدود ۰.۸ درصد از مجموع کل واحدهای تعیین شده در پروانه های صادر شده برای راه اندازی ساختمان در کل کشور را تشکیل می دهد.
از مجموع پروانه های صادر شده در بخش تعاون، ۴۲۲ مورد در ارتباط با پروانه های ساختمانی مسکونی و بقیه پروانه های صادر شده در ارتباط با ساختمان های مسکونی و کارگاه توام، بازرگانی، صنعتی، آموزشی و بهداشتی و یا درمانی است.

منبع:

1399/11/14
11:55:11
0.0 / 5
572
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تعاونی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید