مدیركل دفتر اشتغال وزارت كار:

۴۰ درصد بیكاران كشور فارغ التحصیل دانشگاهی هستند

۴۰ درصد بیكاران كشور فارغ التحصیل دانشگاهی هستند مدیرکل دفتر سیاست گذاری و اشتغال وزارت کار اظهار داشت: 2 میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد که ۴۰ درصد آنها را فارغ التحصیلان دانشگاه ها شامل می شود.به گزارش کاروخدمت به نقل از صدا و سیما، علاءالدین ازوجی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه در یک سال قبل یک میلیون نفر بیکار شده اند، عنوان کرد: ۷۳۰ هزار نفر از این تعداد بیمه بیکاری گرفته اند البته مبلغ کمی مانده است که آن هم بزودی پرداخت می شود.
وی با اشاره به اینکه دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد که ۴۰ درصد آنها را فارغ التحصیلان دانشگاه ها شامل می شود، اضافه کرد: سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر ورودی جدید به بازار کار داریم.
ازوجی افزود: سیاست گذاری اشتغال وزارت کار بر مبنای تبصره ۱۸ بودجه حفظ اشتغال، توسعه کسب و کار و برنامه های بهبود وزارت کار است و بر طبق این تبصره از سال ۹۶ تا ۹۹ سالانه ۴۵۰ هزار شغل بوجود آمده است.
مدیرکل دفتر سیاست گذاری و اشتغال وزارت کار اظهار داشت: با تغییری که مجلس شورای اسلامی در تبصره ۱۸ لایحه بودجه بوجود آورده است تولید ایجاد می شود، اما مشکل اشتغال رفع نخواهد شد و دفتر اشتغال وزارت کار با این تغییرات مخالف است. بر مبنای تبصره ۱۸ لایحه دولت دستگاه ها برنامه سه ساله ای در دست اجرا دارند، اما سازوکاری که مجلس شورای اسلامی برای تبصره ۱۸ بوجود آورده برای سالهای آینده است و چارچوب کار دستگاه ها را به هم می زند.
وی اضافه کرد: سالانه ۵ درصد به جمعیت بیکاران فارغ التحصیل اضافه می شود و تبصره ۱۸ مجلس شورای اسلامی این مشکل را رفع نمی کند و رویکرد حرکت دادن منابع تبصره ۱۴ به تبصره ۱۸ کاملاً درست است.
۳۲ هزار میلیارد تومان برای تولید و اشتغال در نظر گرفته شد
ابراهیم عزیزی نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه هم در این برنامه اظهار داشت: دولت ۷ هزار میلیارد تومان برای تولید و اشتغال در نظر گرفته بود که این رقم در کمیسیون تلفیق به ۳۲ هزار میلیارد تومان افزایش داده شد. منابع این رقم کامل تأمین و تراز شده است و باید به زندگی مردم وارد شود.
وی افزود: متن تغییر تبصره ۱۸ لایحه دولت درمجلس شورای اسلامی مورد توافق وزارت نفت، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، صمت، سازمان میراث فرهنگی و معاونت علمی فناوری رئیس جمهور است و بر طبق این متن منابع درست مصرف می شود.
نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه اظهار داشت: بر مبنای سازو کاری که در تبصره ۱۸ پیشبینی شده است ۸ هزار میلیارد تومان به وزارت جهاد کشاورزی، ۸ هزار میلیارد تومان به وزارت صمت، ۸ هزار میلیارد تومان به وزارت راه و شهرسازی، ۵ هزار میلیارد تومان به وزارت نفت، یک و نیم هزار میلیارد تومان به سازمان میراث فرهنگی و به همین میزان به معاونت علمی و فناوری اختصاص می یابد و به دستگاههای دیگر هم اجازه داده می شودکه از منابع خود و این تبصره استفاده کنند.
وی افزود: دستگاه ها این منابع را در بانک ها سپرده گذاری می کنند که هم اصل پول حفظ می شود و هم می توانند دو برابر آنرا دریافت و سرمایه گذاری کنند.
نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه اضافه کرد: به شرکتهای تابع دولت مانند ایمیدرو اجازه داده شده است در استان های محروم و مناطقی که قبلاً اجازه سرمایه گذاری نداشتند وارد شوند و صد در صد سرمایه گذاری کنند. البته اولویت با بخش خصوصی است، اما در نبود بخش خصوصی همه موانع قانونی برای سرمایه گذاری صد درصدی شرکتهای دولتی برداشته شده است.
عزیزی اظهار داشت: ساختار تبصره ۱۸ لایحه دولت در مجلس تغییر کرده و ناکارآمدی به کارآمدی تبدیل گشته است.
نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه افزود: در تبصره ۱۸ طرح مجلس دغدغه استان ها دیده شده است و سال آینده آثار اشتغال این مصوبات، کامل، مشخص خواهد شد؛ بعنوان نمونه برای آغاز ساخت ۴۰۰ و همینطور ۸۰۰ هزار مسکن در سال آینده برنامه ای پیشبینی کرده ایم که مستقیم و غیر مستقیم اشتغال بوجود می آورد.
نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به اینکه طرح های اجرایی دستگاه ها بر مبنای تبصره ۱۸ مصوبه مجلس مشخص شده است، اظهار داشت: در تبصره ۱۶ لایحه بودجه هم فقط ۲۵ هزار میلیارد تومان در یک بند برای اشتغال زایی دیده شده است.
وی بابیان اینکه ۱۳۳ شهرستان، هزار و ۶۲۱ دهستان، ۵۰۴ بخش، ۴۱ شهرستان جنگ زده و ۹۷۴ منطقه حاشیه ای محروم داریم، اضافه کرد: ۱۸ هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای رفع محرومیت این مناطق دیده شده که تحول جدیدی است و در لایحه بودجه دولت نبوده است. این منابع، مستقیم با اولویت آب، آبفا و راه روستایی در شورای برنامه ریزی استان ها توزیع می شود.
حجت ورمزیار عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هم در این برنامه اظهار داشت: تبصره ۱۸ مصوب مجلس در مقایسه با لایحه دولت بهتر شده است، اما با آنچه که باید باشد فاصله دارد و باید مشخص شود چه ارزش افزوده ای برای کشور بوجود می آورد.
وی اضافه کرد: بر مبنای مصوبه درباره این تبصره، ۵ درصد به شرکتهای دانش بنیان اختصاص می یابد که مصوبه خوبی است.
وی افزود: البته این طور نیست که در تبصره ۱۸ منابع بریزیم و اشتغال ایجاد شود بلکه باید زیرساخت های رفع مساله اشتغال در عرصه های مختلف ایجاد شود.

1399/11/14
22:24:55
0.0 / 5
622
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید