شریعتمداری:

سهم روستاییان از سبد اشتغال كشور به ۲۹ درصد افزایش یافت

سهم روستاییان از سبد اشتغال كشور به ۲۹ درصد افزایش یافت به گزارش کاروخدمت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سهم اشتغال روستایی از مجموع سبد اشتغال کشور از سه درصد به ۲۹ درصد رسیده است، اظهار داشت: با اجرای طرح های اشتغال پایدار روستایی متوسط درآمد حاصل از کار و تلاش روستاییان در خلال سالهای ۹۶ تا ۹۹ از ۶۱ درصد به ۶۴.۲ درصد افزایش یافته است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، «محمد شریعتمداری» در مراسم رونمایی از ۱۴۲ هزار طرح اشتغال روستایی و عشایری که به صورت ویدئو کرانفس برگزار شد، اضافه کرد: در وضعیت اعمال تحریم های ظالمانه ضد کشور، وقوع حوادث غیرمترقبه مثل سیل و زلزله و خروج آمریکا از برجام که منجر به کندشدن رشد فزاینده اقتصادی کشور شد، یکی از برنامه های دولت برای حل مسائل و اجرای اقتصاد مقاومتی اعمال سیاست های فعال بازاربود.
وی با اعلان اینکه اعمال سیاست های فعال بازار کار نتایج ثمربخشی در اقتصاد کشور داشته است، اظهار داشت: در میان سیاست های فعال بازار کار که ۶۸۶ هزار شغل را در خلال سه سال در کشور فراهم نموده است، سیاست اشتغال پایدار روستایی سیاستی بود که در روستاها و بخش های زیر ۱۰ هزار نفر اجرا شد.
وزیر تعاون اضافه کرد: این سیاست به ابتکار رئیس جمهوری اتخاذ و بهمن ماه ۱۳۹۶ در کشور شروع شده و تلاش شد با اجرای این سیاست در سطح روستاها، تغییرات اساسی در حوزه اشتغال این بخش ایجاد شود.
وی بیان کرد: برپایه آمارهای ثبتی، از سال ۹۶ تا ۹ ماهه سال جاری از محل اجرای سیاست ها اشتغال پایدار روستایی ۲۶۲ هزار اشتغال پایدار از اجرای ۱۴۲ هزار طرح در سطح روستاها حاصل شده است.
به گفته شریعتمداری با اجرای سیاست های فعال بازار کار در مجموع بیشتر از ۴۸۶ هزار نفر شغل در کشور به وجود آمده است.
وی اظهارداشت: طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار کشور هم افزایش ۵۱۵ هزارنفر جمعیت شاغل جدید را طی سالهای ۹۶ و ۹۸ را نشان میدهد که این خود تاییدی بر اجرای سیاست های فعال بازار کار در کشور است.
وزیر تعاون با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور اظهار داشت: تثبیت اشتغال همچون سیاست های دولت در دوران همه گیری بیماری کرونا بود و در این ایام ۸۰۰ هزار نفر افراد بیکار در سامانه های طراحی شده برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کردند و ۶۷۰ هزار نفر در این ایام بیمه بیکاری دریافت نمودند و ۴۹۰ هزار نفر به کار بازگشتند.
وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در حوزه فعالیت زیرساختی در روستاها کارنامه درخشانی دارد، اظهار داشت: در کنار اعمال سیاست های زیربنایی اقتصادی باید به مبحث اشتغال روستایی هم می پرداختیم تا به تثبیت و رشد اقتصاد روستایی و مهاجرت معکوس از شهر به روستا برسیم و رونق در بخش اقتصادی روستا اتفاق بیفتد.
شریعتمداری اضافه کرد: با موافقت رهبر معظم انقلاب و تصویب مجلس شورای اسلامی و دولت ۱.۵ میلیارد دلاراز منابع صندوق توسعه ملی به صورت سپرده گذاری مشترک و ترکیبی منابع صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک ها در اختیار طرح فعال بازار کار قرار گرفت و امکان پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع در سطح کشور فراهم نمود.
وی افزود: البته نیمی از این منابع از سیستم بانکی و بقیه از محل منابع صنوق توسعه ملی و تبدیل نرخ ارز بود که تسهیلات با نرخ های ۴، ۶ و ۱۰ درصد در اختیار طرح های مختلف قرار می گیرد.
وزیر تعاون اظهار داشت: برپایه داده های سامانه کارا در وزارت تعاون تا کنون ۱۳ هزار میلیارد تومان از این منابع توسط بانکهای عامل تخصیص داده شده و چهار میلیارد تومان هم توسط مردم وارد چرخه شده است. بدین سبب ۱۴۲ هزار طرح و پروژه با تعهد اشتغال ۲۶۳ هزار نفر تسهیلات دریافت نمودند.
شریعتمداری اظهار داشت: برای ساماندهی فعالیت اقتصادی در روستاها از طرح روستا تعاون بعنوان طرح مکمل استفاده کردیم و تلاش شد تا کارهای تعاونی ها در روستاها را هم صیانت نماییم و ۸۹۳ طرح روستا تعاون تا ۸۸۰ میلیارد تومان (معادل هفت درصد) از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای ایجاد ۱۱ هزار و ۱۲۰ شغل را به خود اختصاص دهند.
وی اضافه کرد: بانک ها ۱۰۷ درصد منابع پیش بینی شده برای طرح اشتغال روستایی را پرداخت کردند که هفت درصد بیشتر از سهم ۵۰ درصدی پیش بینی شده بود.
وزیر تعاون اظهار داشت: با اختصاص منابع مرحله پنجم صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی، می توانیم بگوییم با موفقیت کامل دور اول پرداخت ۱.۵ میلیارد تومان صندوق را به انتها رساندیم.
وی درباره خصوصیت های بارز طرح اشتغال پایدار روستایی، اظهار داشت: شفافیت یکی از مهم ترین برنامه های بوده است و وزارت تعاون شرایط را فراهم نموده تا امکان بررسی همه افرادی که از این منابع استفاده کردند، فراهم گردد و این نظارت مردم بر مردم است و علاوه بر آن ماهیانه اطلاعات به روز درباره اختصاص منابع هر استان را در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار می دهیم.
شریعتمداری اظهار داشت: سامانه ناظر را هم طراحی کردیم که بر اجرای طرح های اشتغال در همه مراحل؛ از تخصیص تا بهره برداری نظارت می کند که طبق اعلام دیوان محاسبات تنها چهار درصد انحراف در پرداخت ها داشته ایم
وی اضافه کرد: تا کنون حدود ۶۰۰ میلیارد تومان از منابعی که در تخصیص انحراف داشتند را به صندوق توسعه ملی بازگرداندیم و خیلی از طرح های دیگر هم مشمول جرایم شدند.
وزیر تعاون اظهار داشت: از مجموع ۱۳ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته از صندوق توسعه ملی ۲۲۰۰ میلیارد تومان به بانک ها بازگشته است.
وی درباره دستاوردهای طرح اشتغال روستایی اظهار داشت: این طرح ها تحرک نسبی در حوزه اشتغال روستاها فراهم نموده و سهم درآمدی روستایی از کار و تلاش در سال ۹۶ تا ۹۹ به صورت متوسط از ۶۱ درصد درآمد به رقم ۶۴.۲ درصد رسیده است.
شریعتمداری اظهار داشت: با اجرای این طرح سهم اشتغال روستایی از مجموع سبد اشتغال کشور از سه درصد به ۲۹ درصد رسیده است.
وی در آخر از رئیس جمهوری خواست برای استواری و ادامه مسیر اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی اصلاحات قانونی صورت گیرد و این طرح به صورت گردشگری همچنان بعد از بازپرداخت در اختیار طرح های زودبازده استان های مختلف کشور قرار گیرد همینطور نرخ پرداخت تسهیلات از ۴، ۶ و ۱۰ درصد به ۸ درصد تبدیل گردد تا سهولت در پرداخت به وجود آیدو سقف دریافتی تسهیلات افزایش یابد.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، امروز ۱۴۲ هزار و ۳۵۸ طرح اشتغال روستایی و عشایری درسراسر کشور با سرمایه گذاری ۱۷ هزار میلیارد تومان و اشتغال زایی ۲۶۳ هزار و ۲۴۳ نفر با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری و «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت ویدئو کنفرانس رونمایی و راه اندازی شد.منبع:

1399/11/21
22:57:00
0.0 / 5
407
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید