شریعتمداری:

باید نهضت مناسب سازی معابر برای معلولان در كشور شكل بگیرد

باید نهضت مناسب سازی معابر برای معلولان در كشور شكل بگیرد وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: از بین رفتن جان افراد دارای معلولیت و افزایش معلولیت های ناشی از نامناسب بودن معابر، بر لزوم مناسب سازی از حقوق اساسی افراد تاکید دارد ما باید از این حق دفاع نماییم.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی «محمد شریعتمداری» در شانزدهمین نشست ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی اظهار داشت: در کشور به علت برخی مسائل ژنتیکی و فرهنگی موتور تولید کننده معلولیت همچنان روشن است بر همین مبنا مبحث مناسب سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و باید با جدیت بیشتر و همکاری همه جانبه پیگیری شود.
وی به بروز معلولیت های ناشی از جنگ تحمیلی در کشور هم اشاره نمود و اضافه کرد: جانبازان عزیز کشورمان شهدای زنده و اسوه های مقاومت و رشادت هستند که روحیه مقاومت را در جامعه تقویت می کنند و مسئولیت ما را در بحث مناسب سازی سنگین تر می سازند.
شریعتمداری پیشنهاد کرد: روزی تحت عنوان روز ملی مناسب سازی یا کشور بی مانع و دسترس پذیر یا هر عنوان زیبا و مرتبط دیگر، در تقویم نام گذاری شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شعار خانواده محور شدن اشاره نمود و اظهار داشت: اگر سازمان بهزیستی، شعار بهزیستی خانواده محور را باشعوری بالا خلق کرده است و در جهت آن حرکت می کند، نقطه مقابل تحقق این شعار، عدم مناسب سازی و نامناسب بودن محیط شهری است.
وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم افراد دارای معلولیت را از مراکز خارج نماییم، به خانه ها ببریم و بهزیستی خانواده محور شکل بگیرد، تردد و حضور این عزیزان در فضاهای مختلف چند برابر می شود بر همین اساس، مناسب سازی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
شریعتمداری اضافه کرد: هر چند تشکیل مراکز مثبت زندگی، گوشه ای از مشکلات را جبران می کند اما ما را از مناسب سازی بی نیاز نمی سازد چونکه سازمان بهزیستی صرفا به افراد دارای معلولیت خدمت رسانی نمی کند، جانبازان و افراد دارای معلولیت باید بتوانند در کل فضای کشور آزادانه تردد کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آمار نگهداری ۴۸ هزار نفر در مراکز بهزیستی و ۵۵ هزار نفر در خانواده ها هم اشاره نمود و اظهار داشت: این آمار و پیشی گرفتن تعداد افراد نگهداری شده در خانواده نسبت به سالهای قبل، نشانه تحقق شعار خانواده محوری است، اما لازم است تلاش بیشتری داشته باشیم.
وی اضافه کرد: تا زمانی که این عزیزان نتوانند در جامعه حضور پیدا کنند، از حقوق اجتماعی خودشان محروم هستند و اگر منشور حقوق شهروندی را منتشر نموده ایم باید به اصول آن که توجه به حقوق همه شهروندان همچون جانبازان و معلولان هست، توجه کافی داشته باشیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد گستره مناسب سازی در جامعه هم اظهار داشت: مناسب سازی تنها به قرار دادن رمپ و آسانسور در فضاهای شهری محدود نمی گردد، بلکه علایم هشداردهنده برای تسهیل تردد و حضور نابینایان و ناشنوایان در جامعه، امکانات و وسایل کمک آموزشی برای حضور این افراد در فضاهای فرهنگی جامعه و... هم مورد نیاز است.
وی به وسعت و سنگینی مبحث مناسب سازی در کشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: به رغم اهرم های نظارتی خوبی چون ماده ۳۱ قانون پشتیبانی از افراد دارای معلولیت به علت عدم نظارت و پیگیری مستمر این مورد در جامعه، به نقطه اول بر می گردیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همینطور تشکیل کمیته نظارتی با مسئولیت معاون اول رئیس جمهوری، محول شدن دبیری این کمیته به وی و همینطور مسئولیت رئیس سازمان بهزیستی برای عرضه گزارش های نظارتی را نشانه توجه ویژه به مبحث مناسب سازی در کشور دانست.
شریعتمداری اظهار داشت: هر چند گزارش های رسیده حاکی از روند رو به رشد مناسب سازی در کشور است، اما چندان قانع کننده نیست باید در این حوزه تلاش بیشتری داشته باشیم.
لزوم تعیین اولویت و زمان بندی در اجرای مصوبات جلسات ستاد هماهنگی و نظارت بر مناسب سازی
وی به ضرورت بازبینی مصوبات جلسات کمیته های مناسب سازی هم اشاره نمود و اظهار داشت: مصوبات خیلی خوب هستند اما اولویت بندی نشده اند و همینطور زمان بندی و متولی مشخصی ندارند؛ ازاین رو یکی از مصوبات نشست این باشد که تمامی مصوبات قبلی، بازبینی و تعیین اولویت شوند.
شریعتمداری تاکید کرد: مصوباتی که تا آخر دولت قابلیت انجام دارند، شناسایی و احصا شوند و در دستور کار فوری قرار گیرند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی دیگر از مصوبات این نشست را ضرورت عرضه ۲ گزارش شش ماهه تا آخر دولت از جانب ستاد مناسب سازی برای طرح در جلسه هیات وزیران اعلام نمود.
وی اظهار داشت: پاسخگویی و نظارت پذیری، لازمه قبول مسئولیت است و ترک فعل هم به این معناست که اگر قادر به انجام کاری نباشیم، از آن کناره گیری نماییم و حق افراد را ضایع نکنیم.
شریعتمداری به از بین رفتن نفوس و جان افراد دارای معلولیت و افزایش معلولیت های ناشی از نامناسب بودن معابر هم اشاره نمود و اظهار داشت: مناسب سازی از حقوق اساسی افراد است و همان گونه که از حق آزادی های مشروع افراد دفاع می نماییم، باید از این حق هم دفاع نماییم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به مسئولیت سنگین شهرداری ها در حوزه مناسب سازی هم اشاره نمود و اظهار داشت: شهرداری ها لازم است روش هایی برای تأمین بودجه اجرای مصوبات پیدا کنند، چونکه حتما همه مصوبات از محل بودجه عمومی، اجرایی نخواهند شد.
وی تاکید کرد: تشکیل یک کمیته اقتصادی در ستاد مناسب سازی برای پیشبینی محل تأمین طرح ها و هزینه ها، الزامی است چونکه اگر برای اجرای قوانین، هزینه لازم پیشبینی نشود، اجرایی نخواهند شد.
وی به تجربه نهادهای مدنی در پشتیبانی از محیط زیست در دنیا اشاره نمود و اظهار داشت: باید کمپین هایی در پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت و مناسب سازی شهرها بعنوان مبحث اصلی کشور ایجاد شود و به مطالبه گری از دولت ها بپردازند.
شریعتمداری ضمن اشاره به اینکه معلولیت در هر لحظه امکان دارد برای هر فردی ایجاد شود، اظهار داشت: در تصمیم گیری ها و ساخت و سازها باید به این مورد پرداخته شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: یکی از تکالیف عمده صداوسیما پرداختن به همین موضوعات است. اساسا مظلوم ترین قشری که باید به آنها پرداخت، معلولان هستند که از حقوق اولیه خود محروم اند.
وی همینطور به برگزاری ۱۶ جلسه و رشد چهار برابری تعداد این جلسات در دوره مدیریت جدید سازمان بهزیستی اشاره نمود و اظهار داشت: این مورد نشان می دهد، پیگیری و کارهای خوبی صورت گرفته است.
شریعتمداری زمان بندی، اولویت بندی، تعیین مسئول و همکاران و پیدا کردن روش های مناسب مالی را برای اجرای طرح های مناسب سازی را بااهمیت دانست و در انتها ابراز امیدواری کرد؛ دارای جامعه ای باشیم که هیچ مانعی برای حضور جانبازان و معلولان در آن وجود نداشته باشد.
در این نشست، «وحید قبادی دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور، «جمالی نژاد» معاون وزیر کشور و «ابراهیم کاظمی مومن سرایی» رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور هم حضور داشتند.
در آخر این مراسم از نشان مناسب سازی و کتاب گزیده قوانین و دستورالعمل های مناسب سازی رونمایی گردید.


1399/11/24
23:13:53
0.0 / 5
546
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید