در گزارش كاروخدمت مطرح شد؛

هزینه سبد معیشت خانوار كارگری 10 میلیون تومان است

هزینه سبد معیشت خانوار كارگری 10 میلیون تومان است به گزارش کاروخدمت رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به اینکه حداقل دستمزد کارگران از تورم سالهاست عقب مانده، اظهار داشت: طبق برآوردها، هزینه سبد معیشت برای خانوار کارگری با ۳.۳نفر جمعیت، ۱۰ میلیون تومان است.فتح الله بیات در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد انتظارات جامعه کارگری از دولت برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده عنوان کرد: طبق ماده ۴۱ قانون کار، دستمزد باید بر مبنای تورم و هزینه سبد معیشت تعیین شود؛ امروز طبق برآوردهای انجام شده، هزینه سبد معیشت برای یک خانوار کارگری با بعد جمعیت ۳.۳ نفر، ۱۰ میلیون تومان است در حالیکه دریافتی کارگران حداقلی بگیر، نهایتاً به ۳ میلیون تومان می رسد. این د رحالی است که تحت تاثیر تورم شدید، قدرت خرید به شدت کاهش یافته و سفره کارگران خالی شده است.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی اضافه کرد: از شورایعالی کار به خصوص دولت بعنوان کارفرمای بزرگ انتظار داریم که به این مسئله با دقت ورود کرده و حداقل دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار را بگونه ای تعیین کند که کمک حال کارگران باشد. ما نمی گوییم همان ۱۰ میلیون تومان که هزینه سبد معیشت است، بعنوان دستمزد تعیین شود اما حداقل حقوق باید به این عدد نزدیک باشد.
بیات خاطرنشان کرد: آیا دولت می تواند قدرت خرید را به ۶ سال قبل بازگرداند؟ اساسا جواب این سوال منفی است ازاین رو باید دستمزد به اندازه کافی افزایش یابد. دستمزدهای کنونی سبب شرمندگی کارگران در مقابل خانواده هایشان شده است.
وی افزود: از سال ۶۸ به بعد که دیگر جنگ نبود، اما متأسفانه حقوق و دستمزد کارگران متناسب با تورم سالانه رشد نکرد و ما چندین سال است که عقب افتادگی مزدی داریم و هر ساله از نرخ تورم فاصله بیشتری می گیریم به شکلی که امروز بین نرخ تورم و حداقل مزد کارگران ۶۰ درصد فاصله وجود دارد.
بیات اظهار داشت: این وضعیت در حالی است که ۵۰ درصد جمعیت کار کشور کارگر هستند.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی اضافه کرد: کارفرما می گوید من مقروضم و دولت باید حمایت کند و دولت می گوید وظیفه کارفرماست. جنگ بین کارفرمای خصوصی و دولتی باعث این وضعیت شده است.


منبع:

1399/11/25
14:26:44
0.0 / 5
470
تگهای خبر: خرید , كارفرما , كارگر , معیشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید