شریعتمداری:

سهم ۲۵ درصدی تعاون در اقتصاد محقق شود

سهم ۲۵ درصدی تعاون در اقتصاد محقق شود به گزارش کاروخدمت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: باید به کمک سند توسعه ملی بخش تعاون، برنامه راه و عمل برای تحقق هدف سهم 25 درصدی تعاونی ها در اقتصاد کشور تهیه شود و به این مهم دست یابیم.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد شریعتمداری» امروز (سه شنبه) در مراسم رونمایی از ۲۸۶ پروژه بخش تعاون و اختتامیه اولین دوره جشنواره ملی پژوهش های برتر حوزه تعاون، گفت: حوزه تعاون، یکی از با اهمیت ترین بخش های اقتصادی کشور است و باید همه تلاش خودرا معطوف نماییم تا به سهم ۲۵ درصدی این بخش در اقتصاد کشور دست یابیم.
وی اضافه کرد: دراین زمینه قدم های خوبی برداشته شده است و در دو سال و نیم گذشته یک هزار و ۹۰۰ طرح با ارزش سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومان در بخش تعاونی در حوزه های گوناگون و کارهای کشاورزی، دامداری، شیلات و آبزیان، صنعت و معدن و خدمات شکل گرفته است.
وزیر تعاون بیان داشت: امروز ۲۸۶ شرکت تعاونی با ارزش بیش از ۲ هزار و ۵۳۴ میلیارد تومان در استان های سراسر کشور و با حضور استانداران و فعالان بخش تعاون راه اندازی شد.
وی درباره اقدامات انجام شده در وزارت تعاون در دوره تصدی خود، اظهار داشت: در این دوره دو پایه بخش تعاون را تقویت کردیم، یکی بانک توسعه تعاون که با تقویت سرمایه آن تحولاتی در نحوه توجه بانک به نیازمندی های بخش تعاون انجام شد و رشد تقریبی ۳۰۰ درصدی پرداخت تسهیلات از طرف این بانک را به همراه داشت.
شریعتمداری افزود: همین طور کوشش های ارزشمندی در حوزه صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون به وجود آمده است، خصوصاً ضمانت منابع خردی که برای تامین مالی طرح های تعاونی در کشور انجام می شود، تحت عنوان تامین مالی خرد ضمانت شده در حوزه تعاون افتتاح شد که این، خود بذری است که کاشته شده و روند رو به رشدی خواهد داشت و ثمره خوبی را شاهد خواهیم بود.
وی درباره اهمیت توجه به فرهنگ تعاون در کشور اظهار داشت: در پایش های اجتماعی در توسعه فرهنگ عمومی مشارکت جویانه باید قدم های مثبتی برداریم تا فرهنگ تعاونی در کشور شکل بگیرد.
وزیر تعاون اضافه کرد: جست وجوی نفع فردی در جمع بعنوان با اهمیت ترین اصل است که جامعه برای اقدامات مشارکت جویانه نیازمند آنست و باید از سنین کودکی در ذهن و اندیشه کودکان شکل بگیرد.
وی افزود: بر این اساس توافق نامه ای با برنامه راه مشخص با وزارت آموزش و پرورش و اصلاح کتاب های درسی و شیوه های آموزشی برای تحقق این هدف و نهادینه کردن تفکر مشارکت جویانه در ذهن کودکان تنظیم شده تا وقتی افراد به عرصه عمل رسیدند و قرار شد در جامعه نقش ایفا کنند، با فرهنگ تعاون آشنا باشند.
شریعتمداری افزود: توسعه تعاونی های دانش آموزی را در سطح کشور شروع کردیم و تا حالا بیش از هفت تعاونی شکل گرفت.
به گفته وی، اندیشکده بخش تعاون با هدف ایجاد رابطه مناسب جامعه علمی و صاحب نظران کشور و دستگاه های اجرائی تاسیس و امروز نیز از سه تحقیق شایسته و برتر تقدیر گردید.
این مقام مسوول اشاره کرد: سند ملی بخش توسعه توان باید توسط این اندیشکده به برنامه راه و عمل برای تحقق هدف ۲۵ درصدی تعاونی ها در اقتصاد کشور تبدیل گردد و اندیشکده بخش تعاون این مهم را انجام خواهد داد.
وی گفت: در بخش بیمه و بانکداری تعاونی ها در جهان قدم هایی خوبی برداشته شده و بیشترین منابع در این بخش ها شکل گرفته است و ما نیز باید در همین سمت حرکت نماییم.
وزیر تعاون اشاره کرد: استفاده از اندیشمندان جوان و فرهیخته دانشگاهی و کمک آنان در توسعه و نوآوری تعاونی ها نیز برنامه راهی است که دنبال خواهیم کرد و تا حالا ۱۱ مرکز توسعه نوآوری بخش تعاون در ۱۱ استان تاسیس شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: در ماه های آتی مرکز توسعه نوآوری با حضور اندیشمندان جوان شکل بگیرد تا تعاونی ها در این بستر مورد بازسازی قرار گیرند و با ارزش افزوده بیشتر در خدمت مردم باشند.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایرنا، ۲۸۶ پروژه تعاونی در سراسر کشور امروز با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به بهره برداری رسید. ارزش روز سرمایه گذاری این پروژه ها که به مناسب دهه فجر انجام شد، دو هزار و ۵۴۳ میلیارد تومان است.
با افتتاح این پروژه ها هشت هزار و ۳۰۱ نفر شغل ایجاد می شود.منبع:

1399/12/01
13:47:39
0.0 / 5
643
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید