وزیر كار:

حداقل دستمزد كارگری ۳ درصد بالاتر از میانگین تورم است

حداقل دستمزد كارگری ۳ درصد بالاتر از میانگین تورم است وزیر کار اظهار داشت: در این دولت تلاش شد حداقل دستمزد کارگری، متناسب با تورم تعیین شود، طی این  سال ها،  تعیین حقوق دستمزد کارگری،  3.1 درصد از میانگین تورم بیشتر بوده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در نشستی با مدیران کل و رؤسای ادارات شهرستان های سراسر کشور که با حضور ۴۲۰ نفر به صورت مجازی برگزار شد، گفت: این جلسه باید موتور محرکه ادامه حرکت دولت تدبیر و امید باشد.
وی هدف از برگزاری این جلسه را افزایش روحیه کار و تلاش در میان همکاران استانها دانست و اضافه کرد: تا آخرین روز کاری دولت به هیچ عنوان نباید گرفتار کندی در انجام وظایف و ماموریت ها شد و باید با سرعت و تلاش بیشتر در ارائه خدمات به مردم کوشش کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شعار این وزارتخانه را شفافیت در ارائه خدمات به مردم عنوان نمود و اضافه کرد: موتور حرکت این وزارتخانه باید برای خدمت به مردم همیشه روشن نگه داشته شود.
شریعتمداری به موفقیت های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در موضوع شفاف سازی فعالیت ها اشاره نمود و اضافه کرد: اگر از شفافیت بعنوان یک اصل از حکمرانی مطلوب صحبت می نماییم منظور کار فانتزی و عکس گرفتن نیست بلکه باید در عمل آنرا محقق نماییم.
شریعتمداری اشاره کرد: تمام تلاش خودرا برای تحقق وعده هایی که در زمان رأی اعتماد به نمایندگان مجلس شورای اسلامی دادم، به کار بستم.
وی با اشاره به ایجاد سامانه های گوناگون در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امتداد شفاف سازی کارهای وزارتخانه و انعکاس آن در سطح کشور به مردم، اضافه کرد: این سامانه ها بمنظور ارائه خدمات در قالب داشبوردهای مدیریتی برای تصمیم گیری های بموقع و سریع به وجود آمده است.
شریعتمداری با تاکید بر اینکه این سامانه ها باید در ماه های آتی عمومی سازی شوند، اشاره کرد: با عمومی سازی و فراهم کردن شرایط، از مرحله دسترس پذیر کردن اطلاعات به مرحله بالاتر یعنی استفاده پذیر کردن می رسیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه عمومی سازی اطلاعات باید در همه سامانه ها صورت گیرد، اضافه کرد: هم سامانه هایی که در حوزه کارهای دولت الکترونیک خصوصاً در وضعیت کرونا راه اندازی شده اند و هم سامانه هایی که برای ارائه اطلاعات به مردم و مدیران طراحی شده اند دارای ارزش برابر در حوزه ایجاد شفافیت هستند.
شریعتمداری، سامانه های جامع و هوشمند تعاون، روابط کار، کارا، ناظر و… را همچون مهم ترین سامانه ها در این وزارتخانه عنوان نمود.
وی تعداد سامانه های به وجود آمده در سطح کلان در مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را ۴۰ سامانه دانست و اشاره کرد: این سامانه ها در زیرمجموعه خود دارای زیر سامانه های مختلفی هستند که خدمات مختلفی به مردم ارائه می دهند.
شریعتمداری اظهار داشت: شفافیت راه بی بازگشت ماست و با ورود شفافیت، فساد خارج می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: شفافیت فقط در حوزه ارائه خدمات در قالب تکنولوژی فناوری اطلاعات نیست بلکه در ابتدا باید این اطلاعات به صورت کاملاً روشن و شفاف در اختیار مدیران و سایر افراد قرار گیرد.
شریعتمداری اضافه کرد: همه فعالیت ها و اقدامات در شهرستان ها باید به صورت شفاف و در حضور مردم صورت گیرد و اطلاع رسانی به مردم باید دقیق و روشن و شفاف صورت گیرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه موضوع ارتباطات باید اولویت کار در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشد اضافه کرد: در حوزه ادارات کار شهرستان ها، باید ارتباطات با نمایندگان مجلس، نخبگان و رسانه های محلی بمنظور اطلاع رسانی از مجموعه اقدامات مهم این وزارتخانه توسعه یابد.
شریعتمداری به ضرورت توجه ویژه به موضوع توسعه ارتباطات با جامعه مخاطب نیز اصرار کرد و اظهار داشت: با توسعه ارتباطات، تفهیم و توجیه مسائل به آسانی صورت می گیرد.
وی یکی از با اهمیت ترین اصول در مدیریت را برقراری ارتباطات موازی، افقی و عمودی با همه مخاطبان دانست و اشاره کرد: این مخاطبان شامل عموم مردم، شرکای اجتماعی، صاحب نظران و نخبگان می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه در طول این مدت باقیمانده از عمر دولت دوازدهم یکی از با اهمیت ترین وظایف، توسعه کارهای ارتباطی، انتقال اطلاعات و انتشار آن در زمینه های مختلف به جامعه است اضافه کرد: توسعه کارهای ارتباطی در شهرستان ها باید با هماهنگی ستاد صورت گیرد.
شریعتمداری با اشاره به اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خیلی از شعارها را به عمل تبدیل نموده است، اضافه کرد: همچون این اقدامات می توان به جوانگرایی و سپردن امور به جوانان در وزارتخانه اشاره نمود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سعی شده از مجموعه متخصصان حداکثر استفاده صورت گیرد.
اختصاص حدود ۱۵ درصد از ارزش بورس کشور به شستا
شریعتمداری توجه به قومیت ها در این وزارتخانه را مهم عنوان نمود و گفت: جلوگیری از تبعیض قومیتی یکی از اصول مهم و مورد توجه ماست و هیچ نگاه قومیتی در اداره امور این وزارتخانه وجود ندارد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه به زیرساخت های فسادزا در این وزاتخانه توجه شده است، گفت: توجه به شفافیت یکی از زیرساخت های فساد زدا شمرده می شود.
شریعتمداری درباب اقدامات شفاف سازی در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره نمود و بیان داشت: قبل از این به شستا بعنوان یک تاریکخانه نگاه می کردند ولی با اقداماتی چون به کارگیری ۴۰ مجموعه اطلاع رسان، تولیدکارنامه الکترونیکی ارزیابی، به روزرسانی صورت حساب های مالی شرکت ها، برگزاری بموقع مجامع و گرفتن گزارش بازرسی و حسابرسی از مجموعه این شرکتها و مهم تر از همه ورود به بازار سرمایه این ذهنیت تغییر نمود.
وی بورسی کردن شستا را اقدامی فوق العاده دانست و اضافه کرد: هم اکنون شستا حدود ۱۵ درصد از ارزش بورس کشور را به خود مختص کرده است.
شریعتمداری با تاکید بر اینکه در همه زیر مجموعه های وزارتخانه باید حتی از یک خطا هم جلوگیری شود، اضافه کرد: باید با یک نظارت جامع با کوچک ترین فساد برخورد شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، و اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پس از ۱۴ سال را همچون اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر شمرد.
حداقل دستمزد کارگری، متناسب با تورم تعیین شد
شریعتمداری عنوان کرد: در این دولت تلاش شد حداقل دستمزد کارگری، متناسب با تورم تعیین شود، طی این سال ها، تعیین حقوق دستمزد کارگری، ۳.۱ درصد از میانگین تورم بیشتر بوده است.
وی با اعلان اینکه در دو سال تصدی مسئولیت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شاهد افزایش نزدیک به ۷۰ درصدی دستمزد کارگران بودیم، اضافه کرد: این اقدامات به رضایت عمومی در جامعه منجر گردیده است هرچند باتوجه به بالا بودن نرخ تورم و باتوجه به شرایط تحریم، این افزایش زیاد دیده نشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به افزایش حق مسکن کارگری طی دو سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: رقم حق مسکن کارگری طی این دو سال از ۴۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.
شریعتمداری با اعلان اینکه طی این دو سال پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بازنشستگان ۱۲ تامین اجتماعی برابر افزایش یافته است، اشاره کرد: با تدابیر انجام گرفته، افزایش کمک هزینه های رفاهی و فراهم کردن امکانات خرید بانرخ سود مناسب برای بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری، همچون اقداماتی بودکه برای افزایش قدرت خرید این قشر انجام شد.
افزایش تعداد افراد نیازمند تحت پوشش سازمان بهزیستی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه افراد نیازمند جامعه در این دولت مورد حمایت قرار گرفته اند، اشاره کرد: همچون این افراد می توان به افراد دارای معلولیت اشاره نمود به شکلی که افراد تحت پوشش در سازمان بهزیستی، ۸۱ درصد در خانواده های یک نفره، ۲۲۲ درصد در خانواده های دو نفره، ۲۷۱ درصد در خانواده های سه نفره و ۳۲۷ درصد در خانواده های ۴ نفره و ۲۷۹ درصد در خانواده ها ی ۵ نفره و بیشتر بالا رفته که بی سابقه بوده است.
وی با اشاره به اینکه در این دولت سعی شده است برای سالمندان قدم های خوبی برداشته شود، اظهار داشت: در این دولت سند ملی سالمندان احیا شد و وظایف دستگاهها دراین زمینه مشخص شد.
شریعتمداری به اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تقسیم منابع در حوزه اشتغال اشاره نمود و اضافه کرد: در این دولت تلاش شد با نظم و انتظام، منابع در نظر گرفته شده در این عرصه به صورت هدفمند و با نظارت شفاف توزیع شود.
ایجاد ۲۴۰ هزار شغل از محل طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایری
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه تامین لایحه مبتنی بر قرارداد روش نوینی بود که در حوزه تامین مالی در حوزه اشتغال پایدار انجام شد توضیح داد: ۱۴۲ هزار طرح سرمایه گذاری در مناطق روستایی و عشایری کشور طی این مدت به بهره برداری رسید که به ایجاد ۲۴۰ هزار شغل از محل قانون توسعه اشتغال روستایی و عشایری منجر گردیده است.
وی اضافه کرد: مجموع اشتغال متوسط در ضمن این سال ها طبق اعلام مرکز آمار ایران ۵۱۵ هزار نفر (میانگین سالانه) بود که ۴۸۶ هزار شغل از این تعداد، به اجرای سیاست ها و برنامه های فعال بازار کار مربوط است.
شریعتمداری به بحث مهارت آموزی اشاره و اشاره کرد: دراین زمینه رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور هرهفته در یکی از استانها حضور دارند و بحث واگذاری تعدادی از امور آموزشی به بخش غیردولتی شروع شده است.
پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان پایگاه؛ افتخار نظام اجرائی کشور
وی به ایجاد و تقویت پایگاه اطلاعات ملی رفاه ایرانیان بعنوان یک اقدام بزرگ و باارزش اشاره نمود و اظهار داشت: در اهمیت این پایگاه همین بس که مقام معظم رهبری در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا از ضرورت استفاده بیشتر از آن یاد کرد.
شریعتمداری با اشاره به اینکه پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان الان به یک پایگاه و سامانه کارآمد در کشور تبدیل گشته است، اشاره کرد: علاوه بر اینکه اطلاعات درآمدی ۸۶ میلیون نفر را در طبقات دهگانه و سبدهای مختلف درآمدی و جایگاه هر خانواده در هر حوزه با ضریب خطای کمتر از ۱۰ درصد نشان می دهد، اطلاعات جانبی زیادی را نیز فراهم نموده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با ایجاد این پایگاه، مشخص شد که چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از بانوان خود سرپرست در کشور وجود دارند، همین طور این پایگاه سبب شد اطلس مربوط به بانوان سرپرست خانوار در سطح کشور شناسایی شوند به شکلی که مبنای سیاست گذاری برای پشتیبانی از این قشر قرار می گیرد.
وی همین طور به دیگر مزایای ایجاد این پایگاه اشاره نمود و اضافه کرد: برمبنای اطلاعات این پایگاه، مشخص شد یک میلیون و ۲۰ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار دارای هیچ بیمه ای نیستند که اقدامات حمایتی برای آنها برنامه ریزی شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه برمبنای اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان مشخص شد، ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از هیچ بیمه ای استفاده نمی کنند، اضافه کرد: این اطلاعات پیش از تشکیل این پایگاه در اختیار ما قرار نداشت.
شریعتمداری با اشاره به اینکه با ایجاد پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، فرزندان واجد شرایط تحصیل، دلیلهای نرفتن به مدرسه و تعداد سربازان فراری در کشور مشخص شده اند، اضافه کرد: ۶۰ پایگاه فرعی و ۴۶ پایگاه اصلی مرکز تغذیه اطلاعات پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان را می سازند به همین دلیل سعی کردیم شناسنامه اقتصادی و اجتماعی را برای تمام شهروندان تهیه نماییم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه بوسیله این پایگاه، اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی رصد می شود، اضافه کرد: با این رصد مشخص شده کدام رشته های دانشگاهی، در رسته های شغلی بازار کار در آن وجود ندارد.
شریعتمداری با اعلان اینکه از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان می توان در داشبوردهای مدیریتی بهره برد اضافه کرد: با برگزاری آزمون وسع می توان دریافت که افراد مستحق دریافت چه نیازهایی هستند.
وی با اعلان اینکه پرداخت ها به افراد نیازمند برمبنای اطلاعات موجود در این پایگاه صورت می گیرد، اشاره کرد: پرداخت بسته های معیشتی در دوران کرونا به نیازمندان با بهره گیری از برگزاری آزمون وسع انجام شد و ما بر این اساس، ۶۰ میلیون ایرانی را که مشمول دریافت یارانه معیشتی بودند شناسایی و به سازمان برنامه و بودجه معرفی کردیم.
شریعتمداری با اعلان اینکه پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان نگاه ما را در زمینه کارهای رفاه اجتماعی اصلاح می کند، اضافه کرد: با بهره گیری از اطلاعات این پایگاه می توان دریافت در کدام نقاط، تجمع ثروت و در کدام نقاط جامعه فقر وجود دارد که این اطلاعات، امکان برنامه ریزی در حوزه رفاه اجتماعی را فراهم می آورد.
شریعتمداری اضافه کرد: پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از افتخارات نظام اجرائی کشور شمرده می شود.
نهایی شدن سیاست های کلی بخش رفاه برای نخستین بار در مجمع تشخیص مصلحت نظام
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ایجاد شرایط تامین اجتماعی فراگیر برای کل مردم ایران را که در فرمایشات مقام معظم رهبری به آن اشاره شد مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: سیاست های کلی بخش رفاه برای نخستین بار در مجمع تشخیص مصلحت نظام به مراحل نهایی خود رسیده است و آینده نزدیک ابلاغ می شود.
وی با اعلان اینکه با بهره گیری از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان مشخص شد ۸۸ هزار نفر در مراکز بهزیستی و کمیته امداد از دریافت یارانه ۴۵ هزار تومانی محروم هستند، اضافه کرد: همین طور معلوم شد نزدیک به ۲۲۰ هزار خانواری که از کمک های مالی و کمیته امداد استفاده می نمایند واجد شرایط دریافت این کمک ها نبودند.
وی به اقدامات انجام گرفته از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دوران کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: ۷۷ بیمارستان با ۳۰۰ مرکز درمانی زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی برای ارائه خدمات سرپایی در کشور فعال بودند و نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در سطح کشور در بیمارستان های زیرمجموعه سازمان بستری شدند.
شریعتمداری با اشاره به اینکه میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در بیمارستان های تامین اجتماعی پایین تر از متوسط کشوری بود، عنوان کرد: کادر درمانی، بیمارستان های تامین اجتماعی، سربازان گم نام در عرصه دفاع از سلامت و مردم هستند که باید از همه آنها قدردانی شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه ۲۴۰ میلیارد تومان برای مراکز شبانه روزی نگهداری از سالمندان و معلولان در روزهای کرونا تخصیص یافته است، اظهار داشت: مراکز نگهداری سالمندان و معلولین از نظر میزان ابتلای به کرونا نزدیک به هفت دهم درصد بوده که این رقم بسیار کمی است.
وی به دیگر اقدامات انجام گرفته در این وزارتخانه در دوران کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: پرداخت وام یک میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد به همه یارانه بگیران بدون مراجعه به شعب بانکی همچون این اقدامات بود.
شریعتمداری به پرداخت ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی طی دوره ۴ ماهه اول کرونا به حدود ۳ میلیون خانوار ایرانی که دارای پایین ترین سطح درآمدی بودند، اشاره نمود و اضافه کرد: در این دوران، حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان نیز برای کمک به واحدهای تولیدی لطمه دیده از کرونا اختصاص پیدا کرد.
وی عنوان کرد: حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات نیز بوسیله سامانه کارا به ۱۴ رسته و ۷۸ زیر رسته شغلی لطمه دیده از کرونا اختصاص یافته است.
شریعتمداری اشاره کرد: برای بیمه بیکاری در وضعیت کرونا نیز مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان برای افرادی که در این ایام بیکار شدند اختصاص پیدا کرد که البته از این مقدار تا حالا سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بیکاران پرداخت شده است.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، پرداخت یارانه دستمزد تولید و اشتغال در روزهای بیماری کرونا و امهال بدهی های واحدهای تولیدی به تامین اجتماعی را از دیگر اقدامات در این ایام نام برد.
انتقال تابعیت مادری؛ قانون ماندگار برای زنان ایرانی
وی اضافه کرد: انتقال قیمومیت فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی که امکان گرفتن شناسنامه در ایران برای آنها وجود نداشت برای نخستین بار در ایران حل شد. متأسفانه قبل از این، ایران از معدود کشورهایی بود که در آن مادران از امکان انتقال تابعیت به فرزندان خود محروم بودند.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به اصلاح ماده ۲۸ قانون کار درباب تصویب طرح برای افرادی که دارای شغل دائم هستند اشاره و اشاره کرد: با این اقدام، کارهای غیرمستقیم مستمر در این دولت تصویب و ابلاغ گردید.
شریعتمداری به اقدامات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در حوزه تعاون اشاره نمود و اضافه کرد: ایجاد سامانه هوشمند جامع تعاون، تامین مالی خرد ضمانت شده از طرف صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، توجه ویژه به سند ملی توسعه تعاون، ایجاد مراکز توسعه نوآوری بخش تعاون در ۱۱ استان کشور و ایجاد اندیشکده تعاون با هدف ایجاد ارتباط با صاحبان اندیشه در دانشگاه ها و افتتاح آن همچون با اهمیت ترین اقدامات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در حوزه تعاون است.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به اقدامات دولت در حوزه تامین اجتماعی اشاره نمود و اضافه کرد: در طول این مدت، ۲ هزار بخشنامه به ۶۰ بخشنامه تبدیل شد.
وی جلوگیری از مراجعه ۷۰ درصد مراجعان حضوری به تامین اجتماعی در سرتاسر کشور و الکترونیکی کردن دفترچه های بیمه های درمانی تامین اجتماعی و سطح بندی خدمات درمانی برای نخستین بار در کشور را از دیگر اقدامات در این سازمان نام برد.
شریعتمداری ابراز امیدواری کرد: در این ایام باقی مانده این جنبش همدلی با جامعه هدف و مراجعه کنندگان به مجموعه های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی شکل گیرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم شکل گیری گفتگوهای اجتماعی با شرکای اجتماعی خصوصاً در زمان تعیین دستمزد کارگری اصرار کرد و اظهار داشت: شکل گیری گفتگوی های اجتماعی در تصمیم گیری ها بسیار مؤثر است.

1399/12/08
12:12:22
0.0 / 5
567
تگهای خبر: آزمون , آمار , اشتغال , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید