تحت تاثیر كرونا؛

درآمد كارگران جهان 3 و هفت دهم تریلیون دلار كاهش پیدا كرد

درآمد كارگران جهان 3 و هفت دهم تریلیون دلار كاهش پیدا كرد کرونا بحرانی ۴ برابر بزرگتر از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ در جهان بوجود آورده که در سال ۲۰۲۰ درآمد کارگران جهان را ۳.۷ تریلیون دلار کاهش داده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، سازمان بین المللی کار در تازه ترین گزارش دوره ای خود اعلام نموده بحران کرونا در سال ۲۰۲۰ میلادی باعث کاهش ۸.۸ درصدی ساعات کار در جهان شده است. این میزان معادل از دست رفتن بیشتر از ۲۵۵ میلیون شغل تمام وقت است. کاهش درآمد کارگران جهان که ناشی از این میزان کاهش ساعت کار است، ۳.۷ تریلیون دلار برآورد می شود که معادل ۴.۴ درصد از کل درآمد ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۱۹ است.
گزارش سازمان بین المللی کار نشان داده است که بحران اقتصادی کرونا سبب بیکاری ۱۱۴ میلیون نفر شده است. از این جمعیت بیشتر از ۹۰ میلیون نفر به جمعیت غیرفعال اقتصادی پیوسته اند. در نتیجه نرخ مشارکت نیروی کار در اقتصاد جهان پارسال میلادی ۲.۲ درصد کاهش پیدا کرده و به ۵۸.۷ درصد رسیده است.
نکته قابل توجه دیگر این است که در این میان، زنان ۵ درصد و کارگران جوان ۸.۷ درصد بیشتر از سایر کارگران شغل خویش را از دست داده اند.
اگرچه خیلی از کارشناسان امیدوارند که از میانه سال ۲۰۲۱ با عنایت به گسترش واکسیناسیون، بحران کرونا فروکش کند اما سازمان بین المللی کار اعتقاد دارد که بحران اقتصادی ناشی از این بیماری تا آخر سال ۲۰۲۱ در زندگی کارگران اثرگذار می باشد و به صورت میانگین سبب کاهش ۳ درصدی ساعات کار (معادل از دست رفتن ۹۰ میلیون شغل تمام وقت) خواهد شد.
سناریوی خوش بینانه این وضعیت در سال ۲۰۲۱ کاهش ۱، ۳ درصدی ساعات کار (معادل ۳۶ میلیون شغل تمام وقت) و برآورد بدبینانه هم در بردارند پیشبینی کاهش ۴.۶ درصدی ساعات کار (معادل از دست رفتن ۱۳۰ میلیون شغل تمام وقت) است.
در حال حاضر ۷۷ درصد از کارگران جهان در شرایط محدودکننده و کنترلی بحران کرونا کار و زندگی می کنند که تبعات اقتصادی و روانی بسیاری به همراه دارد. همینطور زندگی و درآمد ۹۳ درصد از کارگران جهان هم از آغاز سال ۲۰۲۱ تحت تاثیر اعمال محدودیت های پیشگیرانه از کرونا بوده است.
سازمان بین المللی کار پیشنهاد کرده است که کشورهای جهان برای کاهش تبعات اقتصادی کرونا بر زندگی کارگران، سیاست گسترش واکسیناسیون، ارتقای بهداشت عمومی و پشتیبانی از بازار کار را در اولویت قرار دهند.


منبع:

1399/12/12
09:20:46
0.0 / 5
499
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید