عضو شورای عالی كار :

مزد منطقه‎ ای برای 1400 مطرح نیست

مزد منطقه‎ ای برای 1400 مطرح نیست به گزارش کاروخدمت عضو شورای عالی کار با اعلان اینکه در جلسه روز گذشته شورای عالی کار در مورد عقب افتادگی دستمزد نسبت به تورم صحبت شد، اظهار داشت: تعیین مزد بصورت منطقه ای، برای دستمزد سال 1400 مطرح نیست.محمدرضا تاجیک در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد جلسه روز گذشته شورای عالی کار، گفت: روز گذشته جلسه اول شورای عالی کار پس از برگزاری کمیته دستمزد و تعیین هزینه سبد معیشت بود و با توجه به این که برخی از نمایندگان کارگری که عضو اصلی هستند مثل آقای خدایی و آقای صیفی در کمیته دستمزد حضور ندارند، بدین جهت در جلسه روز گذشته کلیه اتفاقات کمیته دستمزد شرح داده شد؛ البته روال هر ساله همین است که شرح کمیته دستمزد در جلسه اول شورای عالی کار ارائه می شود.
عضو کارگری شورای عالی کار اضافه کرد: اطلاعات خوبی هم از طرف کارشناسان روابط کار وزارت کار درباب عقب افتادگی دستمزد نسبت به تورم و چگونگی تهیه عدد سبد معیشت ارائه شد.
وی افزود: مبحث دیگری هم که عنوان شد و نمایندگان کارفرمایی صحبت زیادی در این خصوص می کردند بحث مزد منطقه ای و صنایع مختلف بود. نمایندگان مؤسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی در مورد چگونگی تهیه پروپوزال و عملکرد این چند ماهه در مورد مزد منطقه ای مطالبی را ارائه کردند که باتوجه به ضیق وقت، قرار شد این اطلاعات برای ارزیابی بیشتر به صورت مکتوب به نمایندگان کارگری و کارفرمایی ارائه شد.
تاجیک اظهار داشت: تحقیقات در مورد مزد منطقه ای تازه شروع شده و باید دید سال بعد شرایط و زیرساخت ها به چه شکلی جلو می رود و آیا می شود برای دستمزد ۱۴۰۱ منطقه ای عمل کرد یا خیر.
عضو کارگری شورای عالی کار اضافه کرد: تعدادی از نمایندگان مجلس بدون اتکا و استناد به بررسی های تخصصی و کارشناسی، اظهارنظرهایی درباب مزد منطقه ای کرده اند؛ این در حالیست که بررسی آمار و اطلاعات مرکز آمار ایران برای سال ۹۹ نشان میدهد که تورم در مناطق روستایی یک درصد بیشتر از مناطق شهری است و علاوه بر آن باید توجه داشت که تعداد خانوار کارگران در مناطق روستایی بیشتر از مناطق شهری است و شرایط خاص خودرا دارد.
وی افزود: تعدادی از کارفرمانماها و برخی نمایندگان مجلس که اطلاعات کامل ندارند معتقدند که مزد در مناطق روستایی باید کمتر باشد. این افراد باید بدانند که نمی توانند بروند در روستا و به کارگر یک میلیون تومان حقوق دهند.
تاجیک اشاره کرد: بحث و گفتگو برای تعیین دستمزد ۱۴۰۰ حقوق بگیران مشمول قانون کار طبق روال سال های گذشته شروع شده و بحث تعیین مزد بصورت منطقه ای و برمبنای صنایع مختلف برای مزد سال آینده مطرح نیست.
وی گفت: جلسه بعدی شورای عالی کار برای پیگیری ادامه مذاکرات مزدی دوشنبه هفته آتی انجام می شود.


منبع:

1399/12/13
22:49:24
0.0 / 5
567
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید