عضو شورای عالی كار ؛

دستمزد۱۴۰۰ احیانا شنبه تعیین می شود

دستمزد۱۴۰۰ احیانا شنبه تعیین می شود به گزارش کاروخدمت عضو شورایعالی کار با اشاره به اینکه دستمزد ۱۴۰۰ احیانا شنبه تعیین شود، اظهار داشت: نظر نمایندگان کارفرمایی و دولت در مورد درصد افزایش به هم نزدیک است اما نمایندگان کارگری با این اعداد موافق نبودند.محمدرضا تاجیک در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد جلسه روز گذشته شورایعالی کار برای تعیین دستمزد ۱۴۰۰ مشمولان قانون کار عنوان کرد: ارقام و درصدهایی که نمایندگان کارفرمایی و دولت در جلسه مطرح می کردند مورد توافق نمایندگان کارگری قرار نگرفت البته نظر نمایندگان کارفرمایی و دولت به یکدیگر نزدیک بود و همخوانی بیشتری داشت، اما نمایندگان کارگری با این اعداد موافق نبودند.
عضو کارگری شورایعالی کار اضافه کرد: نمایندگان کارگری تاکید دارند که عدد دستمزد باید مطابق با قانون بخصوص تبصره ۲ ماده ۴۱ قانون کار باشد یعنی حداقل دستمزد باید با عنایت به هزینه زندگی و هزینه سبد معیشت تعیین شود تا قدرت خرید جامعه کارگری افزایش یابد.
وی خاطرنشان کرد: هدف ما قانونی شدن دستمزد کارگران و پوشش دادن فاصله ای است که الان بین دخل و حداقل خرج خانوار کارگری وجود دارد.
تاجیک اظهار داشت: البته با عنایت به مباحث مطرح شده، به احتمال زیاد در جلسه روز شنبه به توافق برسیم.
وی حاضر نشد درصد پیشنهادی نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برای افزایش حداقل دستمزد را اعلام نماید.
لازم به ذکر است، مطابق با ماده ۴۱ قانون کار، شورایعالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف با عنایت به معیارهای ذیل تعیین کند:
۱- حداقل مزد کارگران با عنایت به درصد تورمی که از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می شود.
۲- حداقل مزد بدون آنکه مشخصات جسمی و روحی کارگران و خصوصیت های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد باید به اندازه ای باشد تا زندگی یک خانواده که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می شود را تأمین کند.
البته همه ساله مزد به صورت سراسری تعیین می شود و تعیین دستمزد برای نقاط و صنایع مختلف تابحال در دستور کار شورایعالی نبوده است.


منبع:

1399/12/27
11:57:42
0.0 / 5
337
تگهای خبر: خرید , كارفرما , كارگر , مراجع
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید