رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

جهش تولید در سازمان غذا و دارو

جهش تولید در سازمان غذا و دارو به گزارش کاروخدمت معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در امتداد فرامین مقام معظم رهبری، تحقق شعار سال و تاکید رئیس جمهور محترم، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در جهت تسهیل هرچه بیشتر تولید کالاهای سلامت محور اقدامات اساسی انجام خواهد داد.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز، در جلسه تصویری با مدیران ارشد سازمان و معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، اظهار داشت: به دستور وزیر محترم بهداشت ادامه و تسریع بیشتر در ایجاد تسهیلات برای تولید کنندگان اقلام دارویی، غذایی و آشامیدنی، مکمل های تغذیه ای، تجهیزات پزشکی و اقلام آرایشی و بهداشتی در قالب فرامین مقام معظم رهبری و دستورات رئیس جمهور محترم الویت اصلی این سازمان است.
وی با اعلان اینکه ظرف دو سال قبل با برنامه ریزی های انجام شده و پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی و ممنوعیت واردات کالاهای دارویی و مکمل های تغذیه ای غیر ضرور و مشابه تولید داخل، سهم ریالی بازار داروهای وارداتی از بیش از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافته است، از معاونین غذا و داروی دانشگاههای سراسر کشور درخواست نمود با کمک سایر حوزه های موثر در امر تولید، روند مدیریت موفق در تحقق جهش تولید داروها، تجهیزات، اقلام و فرآورده های مقابله با کرونا را که با پشتیبانی از تولید کنندگان داخلی در سال ۹۹ صورت گرفت را باید در سال ۱۴۰۰ به همه کالاهای سلامت محور تعمیم دهیم.
شانه ساز اضافه کرد: تولید ماسک سه لایه از ۱۲۰ هزار عدد به ۴۵ میلیون عدد در روز و تولید کیت های تشخیصی کرونا از صفر به یکصد هزار عدد در روز، تولید ونتیلاتور از یکصد دستگاه به ۱۲۰۰دستگاه در ماه، تولید الکل و محلول های ضدعفونی کننده به بیش از ۱۵ برابر پیش از شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است.
به گفته وی، همه داروهایی که به نحوی در درمان کرونا می توانند موثر باشند ظرف کمتر از ۳ ماه در کشور تولید شد و علاوه بر تامین نیاز داخلی به مرحله صادرات رسیده اند. در عرصه تولید واکسن نیز مطمئن هستیم ظرف یکسال آینده علاوه بر پاسخگویی به نیاز داخل یکی از صادرکنندگان واکسن خواهیم شد و همه این اتفاقات یعنی تحقق عینی شعار جهش تولید.
رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در سال ۹۹ زمان صدور پروانه برای تولیدکنندگان مواد غذایی (در صورت تکمیل مدارک) از بیش از دو ماه به ۲۴ ساعت کم شد و با اجرای فرایندهای تفویض و برون سپاری کارهای جاری به بخش خصوصی می توانیم در سال ۱۴۰۰ نیز شاهد اقدامات اساسی در تحرک و چالاکی بیشتر ادارت کل و دانشگاه ها در پشتیبانی از تولید و حذف موانع بر سر راه تولیدکنندگان واقعی باشیم.
بنابر اعلام وبدا، وی همین طور اشاره کرد: مسئولین زیرمجموعه در سازمان غذا و دارو باید در ماه های پایانی فعالیت دولت، هرچه سریعتر با بهره برداری از تجربه موفق در جهش تولید اقلام مقابله با کرونا در سال ۱۳۹۹، مقررات را بازنگری و با تفویض خیلی از مسئولیت ها و اختیارات به تولیدکنندگان، تسریع بیشتری در صدور مجوزهای صادره توسط سازمان غذا و دارو به وجود آورده و عمده فعالیت ها را بر رصد کیفیت محصولات عرضه شده به بازار متمرکز کنند.
منبع:

1400/01/11
11:39:53
5.0 / 5
278
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید