شمس الدین حسینی:

تسهیل صدور مجوزها در كمیسیون جهش تولید بررسی می شود

تسهیل صدور مجوزها در كمیسیون جهش تولید بررسی می شود عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: تسهیل مناسبات اقتصادی، کاهش موانع سر راه تولید از نظر تسهیل صدور مجوزها و ارتقا و تقویت مالی تولید از اقداماتی است که کمیسیون جهش تولید دنبال می کند.به گزارش کاروخدمت به نقل از صداوسیما، سید شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مجلس اصلاح ماده ۷ قانون اصل ۴۴ در ارتباط با تسهیل مجوزها را به تصویب رسانده است که این ماده در امتداد کاهش موانع صدور مجوزها بوده و ضمانت های اجرائی خوبی برای مقابله با افرادی است که بر سر راه تولید مانع ایجاد می کنند.
وی افزود: اقدام دیگری که انجام شده تسهیل و تقویت تامین مالی تولید است و اقداماتی که سرمایه گذاری و تولید را تسهیل می کند.
حسینی اظهار داشت: اقدام دیگر این کمیسیون معافیت مالیاتی برای شرکت های سهامی عام پروژه محور بوده است و شرایط خوبی برای سرمایه گذاری و مشارکت بانک ها در کارهای زیربنایی ایجاد کردیم.
وی اضافه کرد: در تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال ۳۲ هزار میلیارد تومان منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها برای تولید و اشتغال در نظر گرفته ایم و همین طور با اصلاح تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ منابعی برای تامین مالی مشاغل خرد پیش بینی کرده ایم.
حسینی با اشاره به اینکه کمیسیون جهش تولید بحث ارتقا و تقویت مالی تولید را دنبال می کند، اظهار داشت: تسهیل کارهای اقتصادی و کاهش موانع بر سر راه تولید از نظر تسهیل صدور مجوزها همچون اقداماتی است که انجام داده ایم.
وی با اشاره به اینکه قوانین را به سمتی هدایت می نماییم که کارهای اقتصادی را طبقه بندی نماییم، اظهار داشت: کارهای اقتصادی را به دو گروه اعلان محور یا ثبت محور و مجوز محور طبقه بندی کردیم و در این راستا تعدادی از کارها به مجوز احتیاج ندارد و با ثبت در یک درگاه بدون مجوز می تواند آغاز به فعالیت کند.
وی افزود: تمرکز بر روی تامین مالی تعدادی از حوزه ها و تامین زنجیره کالاهای اساسی هم در حال انجام می باشد.
وی با اشاره به اینکه تلاش می نماییم ظرفیت های کشور را در امتداد تولید به کار بگیریم، اظهار داشت: با قانونگذاری های درست، نظارت بر اجرای قانون های تصویب شده است و تسهیل مناسبات اقدامات لازم برای تسهیل تولید را انجام خواهیم داد.
این نماینده مجلس درباب موانع موجود بر سر راه تولید در کشور اظهار داشت: بالاترین سطح در موانع تولید فرهنگ سازمانی ادارات حاکمیتی و اجرائی کشور است که باید اصلاح گردد.
وی اظهار داشت: در خیلی از موارد وقتی به اداره ای برای دریافت مجوز رجوع می کنید متولی امر بجای اینکه در جایگاه تسهیل کننده و یاری دهنده باشد از منظر صاحب اختیار و صاحب و منصب بودن برخورد می کند و این فرهنگ باید اصلاح گردد.
وی درباب دومین مانع تولید در کشور اظهار داشت: تعدد صدور مجوز برای یک فعالیت اقتصادی از موانع بر سر راه تولید است، برای اینکه وقتی یک فرد جهت راه اندازی یک فعالیت اقتصادی اقدام می کند باید به جاهای مختلفی مراجعه کند بعنوان مثال وقتی یک فردی می خواهد واحد پرورش گل راه اندازی کند؛ باید به محیط زیست، منابع طبیعی و وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کند که زمان بر است.
وی افزود: سومین مانع بر سر راه تولید وجود انحصار است که گاهی از جنس انحصارهای دولتی است یعنی سیاستگذاری های گوناگون و بی ثباتی سیاست ها همچون این انحصارهاست. حسینی اظهار داشت: بعنوان مثال دولت در آخر سال ۹۹ تصمیم گرفت که صادرات پرتقال را ممنوع کند و این امر شامل کسانی که محصولاتشان در گمرکات بود هم می شد و این امر یکی از موانع مهم بر سر راه تولید است.
این نماینده مجلس اظهار داشت: رانت هایی که در بخش های مختلف وجود دارد نیز از موانع تولید بشمار می رود بعنوان مثال تعدد نرخ ارز هم اکنون از با اهمیت ترین رانت های موجود بر سر راه تولید است.
وی موانع بر سر راه تامین مالی را یکی دیگر از مشکلات تولید دانست و اظهار داشت: روند تامین مالی در کشور ما پر ریسک، پرهزینه و بسیار طولانی است که باید برطرف شود.

1400/02/03
20:35:43
5.0 / 5
300
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید