از سوی وزارت كار؛

جزئیات برنامه اقدام مشترك ۵ ساله ایران و عراق

جزئیات برنامه اقدام مشترك ۵ ساله ایران و عراق به گزارش کاروخدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جزئیات برنامه اقدام مشترک ۵ ساله ایران و عراق را اعلام نمود.به گزارش کاروخدمت به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با همتای عراقی خود برنامه اقدام مشترک را امضا کرد. این برنامه اقدام مشترک که برای سالهای ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۵ تدوین و به امضای وزرای کار دو کشور رسید به توسعه همکاریهای مشترک در حوزه های آموزش های فنی و حرفه ای، کارآفرینی و اشتغال، روابط کار، رفاه اجتماعی و بیمه ها می پردازد.
محورهای برنامه اقدام مشترک برای دوره پنج ساله شامل برگزاری کمیته مشترک دو وزارت خانه در چارچوب تبادل هیئت یا به صورت مجازی، همکاری در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای و نظام مهارتی، تدوین و بومی سازی منابع و استانداردهای آموزشی برای مربیان و مهارت آموزان بر مبنای استانداردهای جهانی و نیاز بازار کار کشور عراق خواهد بود.
در این سند همینطور بر همکاری و مشارکت در مسابقات ملی مهارت در دو کشور، برگزاری دوره های آموزشی ciu و kab برای مربیان عراقی، تبادل مربی در رشته های مورد نیاز تاکید گردیده است.
علاوه بر این دو طرف در حوزه روابط کار شامل طبقه بندی مشاغل بر مبنای استانداردهای بین المللی، آموزش بازرسی کار، اجرای قوانین جاری کار، شیوه های مذاکرات دسته جمعی، گفتگوهای اجتماعی و مراجع حل اختلاف کار، قانون کار تبادل تجربه در زمینه کار شایسته، آینده کار و تبادل تجربه در ارتباط با سه جانبه گرایی به همکاری می پردازند.
همکاری و تبادل تجربیات در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی شامل توان بخشی حرفه ای، برگزاری کارگاه های حمایتی، شیوه های خدمات مشاوره ای به معلولان و همکاری در زمینه تجهیزات کمک توانبخشی به معلولان، راهکارهای حمایتی در مورد زنان و کودکان بی سرپرست و تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه نحوه تشکیل، ثبت و فعالیت تعاونی های اشتغال زا برای کارجویان معلولین و زنان سرپرست خانوار از دیگر موضوع هایی است که در این سند بر آن تاکید گردیده است.
دو طرف همینطور در این برنامه اقدام مشترک در زمینه آموزش تخصصی توانبخشی، کاردرمانی، فیزیوتراپی، رشد و تکامل یکپارچه کودکان و در حوزه تأمین اجتماعی همچون نحوه تأمین مالی گسترش پوشش بیمه ای پوشش بیمه ای اقشار خاص و بخش غیررسمی برآیند وصول حق بیمه عرضه حمایت ها به صدمه دیدگان شغلی و جلوگیری از آن توافق کردند.
آموزش پیاده سازی شیوه های نوین دیجیتالی در حوزه بیمه های اجتماعی، برگزاری نشست میان تعاونی های اشتغال زا و معلولین به منظور انتقال تجربه و همکاری مشترک از دیگر موضوعات مورد توافق در این برنامه اقدام مشترک است.
همکاری و تبادل تجربیات در حوزه کارآفرینی و اشتغال شامل آموزش مربیان عراقی در زمینه آمارگیری و تحلیل بازار کار با استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران، برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی تخصصی برای آموزش نیروی مورد نیاز در زمینه نظام اطلاعات بازار کار، طرح ها و برنامه های اولویت دار برای اشتغال و کارآفرینی مانند مشاغل خانگی، تعاونی ها و هم راه های تقویت بخش های خصوصی و تعاونی برای ایجاد فرصت های شغلی، شیوه های تأمین مالی و سرمایه گذاری در فعالیتهای کارآفرینی و کمک در ایجاد دفاتر یا صندوق های مالی برای رشد فرصت های شغلی و هم نحوه نظارت بر مؤسسات کاریابی خصوصی آشنایی با شیوه های نوین کاریابی ها و مشاوره شغلی و حرفه ای و جلوگیری از اشتغال غیر رسمی همچون محوری ترین موضوع هایی است که در سند برنامه اقدام مشترک میان دو طرف مورد تاکید قرار گرفته است.


منبع:

1400/02/08
12:14:23
5.0 / 5
447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید