اخطار كلانتری نسبت به تبعات بحران آب برای كشور

اخطار كلانتری نسبت به تبعات بحران آب برای كشور به گزارش کاروخدمت معاون رئیس جمهوری با تکیه بر لزوم اصلاح سیاست های کلان کشور تصریح کرد: متخصصان کشور بابت سکوت خود برابر تاریخ باید پاسخگو باشند.به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا عیسی کلانتری در وبینار علمی - تخصصی با مبحث «استراتژی های ملی و بین المللی برای مقابله با پدیده های زیست محیطی خشکسالی و گرد و غبار» که امروز برگزار شد، اظهار داشت: برخی سیاستمداران کشور به توسعه پایدار اعتقاد ندارند. به علل سیاسی تمرکز به تولید داخل به هر قیمتی و استفاده منابع در کشاورزی است. سالانه ۲۰ میلیارد متر مکعب از منابع طبیعی و آب های زیرزمینی اضافه برداشت صورت می گیرد. منابع آب غارت می شود. با این روند ۲۰ سال دیگر و در سال ۱۴۲۰ اطراف زاگرس دیگر اثری از کشاورزی نخواهد بود چون منابع آب را غارت می نماییم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این سرزمین ۷۰۰۰ سال سابقه زیستن دارد. نسل حاضر می خواهد با ابزاری که به دست آورده همه منابع را غارت کند. تکنولوژی وارد شده شدت تخریب را به شدت افزایش داده است.

کلانتری در سخنرانی خود با انتقاد نسبت به سکوت متخصصان کشور درباره بحران آب و بااشاره به این که جنگ آب بین برخی استان ها شروع شده است و به روستاها می رسد اظهار داشت: طبیعت ایران قربانی سیاست های کلان کشور شده است و الان به تجاوز این نسل پاسخ می دهد.

وی خاطرنشان کرد: حدودا تا اوایل دهه ۶۰ نابسامانی های طبیعی کمتری داشتیم. با عنایت به افزایش جمعیت و سیاست های کلان کشور و با درنظر گرفتن این که ناپایداری در توسعه در کشور یک رسم بود و هم اکنون هم هست، تجاوز به طبیعت و آب و خاک و محروم کردن طبیعت از منابع خودش سبب شد که کشور به این روز بیفتد و گرد و غبار، خشکسالی و فرسایش آنرا می بینیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: زمانی که توسعه پایدار در اوایل دهه ۷۰ و در سال ۱۹۷۰ میلادی در دنیا شروع شد، ما تا سالهای ۱۳۸۰ توسعه پایدار را بعنوان سوغات غرب می شناختیم و به منابع آب و خاک، منابع آب های سطحی و آب های زیر زمینی، مراتع و بیابان ها تجاوز شد.
۱۰۰ برابر شدن بیلان منفی آب
کلانتری ضمن اشاره به پروژه هایی که در دهه ۶۰ شروع شد و مراتع شخم زده و گمان می شد که همه نیازهای مردم را در داخل کشور به هر قیمتی باید تهیه نماییم، اظهار داشت: ما در سال ۱۳۶۰، کلا ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال بیلان منفی داشتیم اما این رقم به ۲۰ میلیارد مترمکعب رسیده است یعنی ۱۰۰ برابر شده است.

معاون رئیس جمهوری ضمن اشاره به دست اندازی به آب های فسیلی و کشاندن آن به سطح زمین، استفاده از این آب برای تولید، استفاده غیر علمی از آب های سطحی، بی توجهی به حق آبه های زیست محیطی، سدسازی های غیرپایدار و توجه نکردن به حق طبیعت اظهارکرد: بر اساس توافق ریو در سال ۱۹۹۲ که در سال ۱۹۹۷ سازمان ملل متحد آنرا تایید نمود، کشورها حق دارند تنها از ۴۰ درصد منابع آب تجدیدپذیر استفاده کنند اما سال هاست که ما بیشتر از ۱۰۰ درصد ظرفیت آب های تجدیدپذیر استفاده می نماییم.

به گفته وی، طبیعت ایران قربانی سیاست های کلان کشور شده است. سیاست های کلان هم به دستگاههای اجرایی ابلاغ گردید و دستگاههای اجرایی گاه، خود پیش قراول این امر هستند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه افزایش جمعیت چیز خیلی خوبی است به شرطی که عوامل افزایش جمعیت به طبیعت کشور تحمیل نشود و نیاز غذایی و توسعه جمعیت با درنظرگرفتن محدودیت منابع پیگیری شود، اظهارکرد: در فروردین ماه سال ۱۳۶۱ که مهندس موسوی که آن هنگام نخست وزیر بود دستور دادند که من در برنامه ریزی اول پنج ساله آن زمان که اجرایی نشد، بعنوان نماینده ایشان حضور داشته باشم. به یاد دارم که بین منابع طبیعی و کارشناسان سازمان دامپروری درگیری شد. در آن زمان صحبت از این بود که تعداد دام در کل کشور به ۶۵ میلیون واحد می رسد. کارشناسان سازمان جنگلها معترض بودند چونکه معتقد بودند تحمیل این میزان دام به مراتع سبب از بین رفتن پوشش گیاهی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کلانتری اضافه کرد: امروزه ۶۵ میلیون واحد دامی به ۱۲۰ میلیون واحد دامی در کشور رسیده است. سالیانه بیشتر از ۲۰ میلیارد متر مکعب اضافه برداشت از منابع آب های زیرزمینی داریم. امروز منشاء بخش عمده ای از گرد و غبار، داخلی است؛ گرد و غباری که در استان کرمان در حوزه جازموریان بود، گرد و غبارهایی که در استان فارس است و بخش عمده ای از گرد و غبارهایی که در استان خوزستان بود با استفاده از منابع صندوق توسعه محیط زیست با تخصیص ۳۷۰ میلیون مهار گشت.

وی با تکیه بر این که طبیعت به عملکرد ما پاسخ می دهد، به تأثیر سیاست های ناپایداری که بخش های کشاورزی به منابع طبیعی تحمیل کرده است، اشاره نمود و اظهار داشت: جازموریان را پیش از ساخت سد جیرفت و بعد از آندرنظر بگیرید. ما فکر کردیم آبی که به سمت جازموریان بعنوان حق آبه زیست محیطی می رود را باید صرف کشاورزی بکنیم. آب را مهار کردیم، کشاورزی را توسعه دادیم و جازموریان را خشک کردیم.

معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در هر هکتار از فرسایش، یک درصد زیر ۱۰ میکرون و ۱۰ درصد آنها زیر ۱۰۰ میکرون است. وقتی از صحرای گبی در چین غبار کمتر از ۱۰ میکرون بلند می شود، از اقیانوس آرام عبور می کند و به آمریکا می رسد. ما باید به سیاستگذاران و تصمیم گیرندگان فشار بیاوریم که طبیعت را حفظ نماییم.

کلانتری تصریح کرد: خودکفایی خیلی خوب است اما خودکفایی که ریشه کن نباشد. ما از کیسه نسل های آینده داریم تولید انجام می دهیم. منابع آنها در همه جای کشور، در جیرفت، در کرمان و... غارت می شود. ۴۰ سال پیش در استان کرمان سطح زیر کشت باغات پسته ۳۵ تا ۴۰ هزار هکتار بود و امروز افتخار می نماییم که میزان آن به ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است. چگونه؟ آب های زیرزمینی را به سطح زمین آوردیم و تبخیر کردیم. به علت سیاست های غلط، منابع کشور از دست می رود. فشار بر منابع طبیعی بیش از حد است.

وی ضمن اشاره به این که با امکاناتی چون قرق نمی توان منابع را حفظ کرد، اظهار داشت: در سال ۱۳۵۲ برای جمعیت ۳۵ میلیون نفری گفته بودند که برای رشد پایدار نمی توانید همزمان در کشور در حوزه پروتئین و غلات به خودکفایی برسید. امروز طبیعت با فشاری که تصمیم سازان کشور تحمیل می کنند، مواجه می باشد.
کلانتری در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: حدود ۷۰ سال پیش همه مردم شمال کشور جمع می شدند، درختان افتاده جنگل های شمال را نمی توانستند خارج کند. وقتی تکنولوژی وارد شد، سرعت تخریب به شدت افزایش پیدا کرد و کشور به این روز افتاد. اگر همه مردم ایران مقنی بودند ۱۰۰ سال پیش نمی توانستند آب هایی که باید از زمین خارج می شد را استخراج کنند اما با ورود تکنولوژی، تا عمق ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر حفر کردند و منابع آب را تخلیه کردند.

توسعه جنگ آب از استان ها به روستاها

وی تصریح کرد: ۲۰ تا ۲۵ سال قبل از استان فارس، دو میلیون تن خرید گندم صورت می گرفت اما سال جاری ۵۰۰ هزار تن گندم هم ندارد چون آب های زیرزمینی و کارستی به اتمام رسید. جنگ آب بین استان های اصفهان، چهار محال بختیاری، یزد، خوزستان و لرستان آغاز شد و این جنگ از استان به استان در حال رسیدن به روستا به روستا است.

ادامه داردمنبع:

1400/02/27
18:33:26
5.0 / 5
706
تگهای خبر: ابزار , تخصص , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید