رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور:

۷۰ درصد زندان اولی ها فاقد مهارت شغلی هستند

۷۰ درصد زندان اولی ها فاقد مهارت شغلی هستند کاروخدمت: رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اظهار داشت: ۷۰ درصد زندان اولی ها فاقد مهارت شغلی هستند که این مساله نشان داده است نداشتن مهارت، اُم الفساد است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، غلامحسین حسینی نیا امروز در نشست خبری اظهار نمود: هم اکنون ۱۲۰۰ آموزشگاه آزاد، ۶۴۰ آموزشگاه دولتی و ۶۵۰۰ استاندارد آموزشی داریم. همینطور بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده، مجوز برای تأسیس آموزشگاه آزاد ظرف سه روز صادر می شود که از زمان ابلاغ این مصوبه تابحال ۱۰۰ آموزشگاه مجوز گرفته اند.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اضافه کرد: برای آموزشگاه های دولتی سه تیپ جدید در نظر گرفته ایم که تیپ یک شامل مراکز اختصاصی برای آموزش همراه با تولید (تولید قابل عرضه به بازار)، تیپ دو شامل تبدیل ۲۵۰ مرکز آموزشی به مراکز توسعه مهارت و کارآفرینی جهت تسهیل ایده تا بازار و تیپ سه شامل مراکز مهارت های پیشرفته و نوین برای آماده سازی جوانان برای مشاغل آینده می شود.
وی افزود: هم اکنون نقصان بزرگ نظام آموزشی ما تربیت دانشجو بدون مهارت است. فارغ التحصیلان دانشگاهی با رفتن به مراکز ما به دنبال یادگیری مهارت های در ارتباط با کارگران سطح سه و چهار هستند ازاین رو ما برای جمعیت چهار میلیونی دانشجو در کشور برنامه های مفصلی در سه بخش داریم که شامل مهارت آموزی هیبریدی تحت عنوان «کهاد» برای ۵۰۰ هزار دانشجو در سال اول، سِندباکس برای فارغ التحصیلانی که رشته شان بازار کار ندارد و همینطور گذراندن دوره مهارت همراه با دروس تخصصی برای رشته هایی همچون مهندسی می شود.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اضافه کرد: همینطور به دنبال تبدیل کارگاه های تولیدی به کارگاه های آموزشی هستیم که البته برای پیشبرد این هدف، سازمان تأمین اجتماعی هم باید همراهی کند و اگر فرد معرفی شده از سازمان فنی و حرفه ای معرفی نامه داشت، در آن بازه زمانی مثلا دو ساله مشمول قانون تأمین اجتماعی نشود. هم اکنون ۱۳ هزار کارگاه تولیدی آموزش محور داریم که میتوان این تعداد را به یک میلیون کارگاه افزایش داد.
حسینی نیا اظهار داشت: برای پیشبرد دیپلماسی مهارت هم تابحال دو نشست با مراکز مهارتی هندوستان و روسیه برگزار کرده ایم که مقرر شده تبادل مربیان، ایجاد آکادمی آموزش مربی و … با همکاری این دو کشور صورت گیرد.
وی اظهار نمود: متأسفانه سازمان فنی و حرفه ای از نظر بودجه ای و اعتباری گرفتار چالش های جدی است. این سازمان در سرتاسر کشور ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر نیرو دارد که ۶۰۰۰ نفر مربی هستند اما کل بودجه سازمان ۱، ۳۰۰ میلیارد تومان است که اگر تمام این بودجه را هم برای دستمزد این افراد در نظر بگیرد، باز هم حقوق کارکنان سازمان بسیار پایین تر از سایر سازمان ها و بخش ها می شود. به نظر من بودجه سازمان فنی و حرفه ای باید ۱۰ برابر بودجه فعلی شود تا بتوان اهداف را پیاده سازی کرد. کارگران ماهر کشورهای آلمان، چین، کره و … را توانستند به توسعه برسانند.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به اینکه با شرکای اجتماعی و ملی همکاری مشترک خواهیم داشت، اظهار داشت: پیشبینی شده از راه شورایعالی اشتغال، مبحث داشتن پیوست مهارتی برای تمامی طرح های کشور الزامی شود که ما در این راستا با تمام وزارت خانه ها و نهادها همکاری خواهیم کرد.
حسینی نیا ضمن اشاره به آموزش سربازان اظهار نمود: با همکاری قرارگاه مهارت نیروهای مسلح طی ۶ ماه نخست سال جاری بیشتر از ۵۸ هزار نفردوره آموزش مهارتی داشتیم که شامل ۷ میلیون و ۳۳۷ هزار نفرساعت عملکرد آموزشی بوده است.
وی به آموزش مهارت در ندامتگاه ها هم اشاره نمود و اظهار داشت: ۷۰ درصد زندان اولی ها فاقد مهارت شغلی هستند که این مساله نشان داده است نداشتن مهارت، اُم الفساد است. از این ۷۰ درصد، ۳۰ درصد بازگشت مجدد به زندان دارند و درصد بازگشت کسانی که در زندان آموزش دیده اند، کمتر از ۱۰ درصد است. اگر تأمین مالی درستی صورت گیرد، اساسا می توانیم نتایج بهتری را در ندامتگاه ها و زندان ها رقم بزنیم.
منبع:

1400/08/03
22:47:31
5.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید