گزارش كاروخدمت؛

پرداخت عیدی کارگران الزامی است

پرداخت عیدی کارگران الزامی است کاروخدمت: طبق عرف جاری مبلغ عیدی همراه با حقوق بهمن و یا اسفند به کارگران پرداخت می شود و عدم پرداخت این مبالغ از طرف کارفرما غیرقانونی می باشد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، تمام کارکنان مشمول قانون کار که طبق تعریف این قانون «کارگر» شناخته می شوند، مشمول عیدی و پاداش اختتام سال هستند. عیدی این گروه، متفاوت با میزان عیدی کارکنان دستگاه های اجرائی و دولتی است و به تناسب میزان «حقوق پایه» متفاوت می باشد.
مبنای پرداخت عیدی کارگران در صورتیکه یک سال کامل در محل کار خود سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند برای امسال معادل دو ماه حقوق پایه تا سقف ۷ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان خواهد بود. همین طور کف عیدی کارگران نیز ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان است.
در این بین با توجه به این که پرداخت عیدی و پاداش اختتام سال الزامی است و طبق عرف جاری مبلغ عیدی همراه با حقوق بهمن و یا اسفند به کارگران پرداخت می شود، تعدادی از کارفرمایان با دور زدن قانون مبادرت به اخراج کارگران خود می کنند تا عیدی و پاداش اختتام سال را پرداخت نکنند.
همچنین ممکنست تعدادی از کارفرماها موضوع مرخصی استعلاجی و مرخصی زایمان را از مبلغ عیدی کسر کنند که این کار قانون نیست برای اینکه برمبنای ماده ۷۴ قانون کار، مرخصی استعلاجی با تأیید سازمان تامین اجتماعی جز سوابق کار و بازنشستگی کارگران شمرده می شود پس برای کارگرانی که در طول سال مدتی از مرخصی استعلاجی یا زایمان بهره برده اند، عیدی و سنوات بطور کامل تعلق می گیرد.
مگر آنکه به جز مرخصی استعلاجی و یا زایمان، کمتر از یک سال اشتغال به کار داشته باشند که در این صورت عیدی و سنوات به نسبت ایام کارکرد (که شامل مرخصی استعلاجی و زایمان نیز می شود) محاسبه و پرداخت می شود.
آیت اسدی، عضو شورای عالی کار در این رابطه اظهار داشت: باید سیستم نظارت وزارت کار بر کارگاه ها بیشتر شود تا اجحافی به کارگران صورت نگیرد و اگر در کارگاهی تخلف صورت گرفت، کارگر باید شکایت کند، برای اینکه ندادن حق سنوات و عیدی کارگر از طرف کارفرما برخلاف قانون است و کارگر می تواند در این مورد طرح دعوی کند.
وی اضافه کرد: کارفرمایان توجه نمایند که نیروی کار ماهر یکی از دارایی های مهم هر کارگاه تولیدی است و هم اکنون نیروی کار ماهر پیدا نمی گردد، بدین سبب کارفرمایان به بهانه فرار از پرداخت عیدی و یا سنوات نیروهای باارزش را از دست ندهند و آنها را حفظ کنند.
اسدی اظهار داشت: اگر کارگری گرفتار مشکل شد و کارفرما به بهانه های مختلف خواست او را اخراج کند، باید کارگر به مراجع حل اختلاف واقع در ادارات کار محل مربوطه مراجعه و شکایت و دعوی خودرا اقامه کند.

1400/11/16
22:55:02
5.0 / 5
430
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید