گزارش كاروخدمت؛

سبد معیشت چقدر در تعیین دستمزد کارگران نقش دارد؟

سبد معیشت چقدر در تعیین دستمزد کارگران نقش دارد؟ کاروخدمت: بااینکه هر سال سبد معیشت روی ارقام نسبتا بالایی بسته میشود اما این مولفه طی سنوات گذشته نتوانسته نقش چندانی در تعیین نهایی دستمزد داشته باشد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، طبق برآوردهای انجام شده، حدود ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمه شده اصلی تامین اجتماعی در کشور داریم که با احتساب خانواده های آنها دایره جمعیت کارگران به حدود ۴۸ میلیون نفر می رسد، بدین جهت تعیین دستمزد کارگران یکی از مهم ترین مؤلفه های اقتصاد کشور شمرده می شود. همین طور از سویی دیگر باتوجه به شرایط اقتصادی کشور، تعیین دستمزد سال ۱۴۰۱ از اهمیت بالایی برخوردارست.
بر این اساس، طبق ماده ۴۱ قانون کار، دو معیار اصلی تعیین دستمزد کارگران، نرخ تورم و سبد معیشت است. شب گذشته هزینه ماهانه سبد معیشت در جلسه شورای عالی کار با رقم ۸ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان تعیین شد؛ این رقم نسبت به سال قبل که رقم سبد معیشت ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان بود رشد ۲ میلیون و ۸۴ هزار تومانی یافته است.
نرخ تورم اعلامی از طرف مرکز آمار ایران برای ۱۲ ماه منتهی به دی ماه سال ۱۴۰۰ نیز عدد ۴۲.۲ درصد را نشان می دهد؛ همین طور تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۳۵.۹ درصد بوده است.
باید توجه داشت که بااینکه سبد معیشت باید یکی از معیارهای اصلی دستمزد باشد اما تا حالا توجه چندانی به این مساله نشده و رقم سبد معیشت به تنهایی عامل تعیین کننده دستمزد نبوده است؛ یعنی بااینکه سبد معیشت حدود ۹ میلیون تومان تعیین شده اما این مساله نمی تواند اهرم اصلی تعیین دستمزد باشد.
به عنوان نمونه سال قبل سبد معیشت نزدیک ۷ میلیون تومان بود اما حداقل دستمزد حدود ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان تعیین شد.
ناصر چمنی عضو سابق شورای عالی کار در این خصوص به مهر اظهار داشت: بی توجهی به مؤلفه سبد معیشت در تعیین دستمزد فاصله بسیاری بین درآمد و هزینه کارگران به وجود آورده است.
وی اشاره کرد: نه فقط این دولت بلکه دولت های قبلی نیز اگر طبق ماده ۴۱ قانون کار عمل می کردند و دستمزد سالانه کارگران را برمبنای سبد معیشت و تورم تعیین می کردند امروز این فاصله بزرگ بین دخل و خرج کارگران ایجاد نمی شد.
همچنین محمدرضا تاجیک عضو کارگری شورای عالی کار در این رابطه به مهر اظهار داشت: بهترین راه حل برای نزدیک شدن درآمد به هزینه این است که دولت یک برنامه بلندمدت ۵ ساله تعریف و اعلام نماید که به تدریج در این ۵ سال درآمد کارگران به هزینه نزدیک می شود.
وی اشاره کرد: هم اکنون ۳۰ درصد از هزینه زندگی کارگران بوسیله دستمزدشان پوشش داده می شود.


منبع:

1400/11/22
21:08:59
5.0 / 5
362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید